Sanatorium pod klepsydrą (1973)

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Sanatorium pod klepsydrą (1973) to film poetycki, poruszający temat przemijania i sensu życia. Oparty jest na opowiadaniu Brunona Schulza o tym samym tytule.

Józef (Jan Nowicki), dorosły mężczyzna, odwiedza sanatorium doktora Gotarda (Gustaw Holoubek), w którym kiedyś leczył się jego zmarły ojciec. W tym niezwykłym miejscu Józef przenosi się w przeszłość, do czasów swojego dzieciństwa. W surrealistycznej rzeczywistości jego ojciec żyje, a on ponownie jest małym chłopcem. Widzi żydowskie miasteczko, swój rodzinny dom, księżniczkę Biankę (Bożena Adamek), która odrzuciła jego miłość, odchodząc z przyjacielem Rudolfem.

Józef próbuje przywrócić przeszłość, ale to jest niemożliwe. Czas nieubłaganie płynie, a rzeczywistość zmienia się. Józef musi pogodzić się z tym, że jego ojciec nie żyje, a jego młodość bezpowrotnie minęła.

Film Wojciecha Jerzego Hasa to wizualna uczta. Bohaterowie poruszają się po surrealistycznych przestrzeniach, pełnych barw i symboli. Has wykorzystuje w filmie techniki takie jak animacja, collage i asamblaż, tworząc niepowtarzalny klimat.

Sanatorium pod klepsydrą to film, który porusza i skłania do refleksji. To dzieło sztuki, które zachwyca widzów od pokoleń.

Oto bardziej szczegółowy opis filmu:

Akcja filmu rozpoczyna się w przedwojennej Polsce. Józef, dorosły mężczyzna, przyjeżdża do sanatorium doktora Gotarda, w którym kiedyś leczył się jego zmarły ojciec. Józef jest zrozpaczony śmiercią ojca, który był dla niego bardzo ważną osobą.

W sanatorium Józef czuje się dziwnie. Miejsce to jest pełne tajemniczości i magii. Józef ma wrażenie, że czas płynie tam inaczej niż w normalnym świecie.

Pewnego dnia Józef zasypia w sanatorium. Kiedy się budzi, okazuje się, że znalazł się w surrealistycznym świecie. W tym świecie jego ojciec żyje, a on ponownie jest małym chłopcem.

Józef spędza w tym świecie kilka dni. Widzi żydowskie miasteczko, w którym się urodził, swój rodzinny dom, a nawet księżniczkę Biankę, która kiedyś odrzuciła jego miłość.

Józef próbuje przywrócić przeszłość. Chce, żeby jego ojciec nadal żył, a on mógł być z ukochaną. Jednak to jest niemożliwe.

Ostatecznie Józef musi pogodzić się z tym, że przeszłość bezpowrotnie minęła. Czas nieubłaganie płynie, a rzeczywistość zmienia się.

Film kończy się sceną, w której Józef wychodzi z sanatorium. Jest już dorosłym mężczyzną, ale w jego oczach wciąż widać tęsknotę za przeszłością.

Sanatorium pod klepsydrą to film, który porusza wiele ważnych tematów. To opowieść o przemijaniu, śmierci, ale także o miłości i tęsknocie. Film jest również refleksją na temat roli sztuki w życiu człowieka.

Film został zrealizowany w stylu surrealistycznym. Has wykorzystuje w filmie techniki takie jak animacja, collage i asamblaż, tworząc niepowtarzalny klimat. Obrazy w filmie są pełne symboli i znaczeń.

Sanatorium pod klepsydrą to film, który zachwyca widzów od pokoleń. To dzieło sztuki, które porusza i skłania do refleksji.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Wojciech Has
scenariusz Wojciech Has
gatunek Surrealistyczny, Psychologiczny, Poetycki
produkcja Polska
premiera 24 maja 1973 (Światowa)
na podstawie Bruno Schulz (powieść)
studio Zespół Filmowy "Silesia"
tytuł oryg. Sanatorium pod klepsydrą
inne tytuły The Hourglass Sanatorium Miedzynarodowe The Hourglass Sanatorium USA The Hourglass Sanatorium Wielka Brytania

Obsada

Aktor Postać
Dr Gotard
Józef
Adela
Jakub, ojciec Józefa
Buffalo Bill, postać w panoptikum
Ślepy konduktor
Pan de V.
Bianka
Szloma
Matka Józefa
Juarez, postać w panoptikum
Ornitolog
Rudolf
Królowa Draga, postać w panoptikum
Robespierre, postać w panoptikum
Matka Bianki
Oficer
Anarchista, postać w panoptikum
Subiekt Teodor
Bismarck, postać w panoptikum
Wiktor Emanuel, postać w panoptikum
Genialny młodzieniec, postać w panoptikum
Napoleon III, postać w panoptikum
Arcyksiążę Masymilian, postać w panoptikum
Franciszek Józef, postać w panoptikum
Dreyfus, postać w panoptikum
Dama w czerni
Strażak
Królowa Elżbieta, postać w panoptikum
Żyd recytujący fałszywe wersy Koheleta
Kelner
Żyd na drabinie
Żyd, rozmówca Józafata w restauracji
Żyd recytujący fałszywe wersy Koheleta
Majordomus w panoptikum
"Skórzana pończocha", postać w panoptikum
Dostojnik
Dostojnik
Charlotte Corday, postać w panoptikum
Rudy / Ptak
Edison, postać w panoptikum
George Sand, postać w panoptikum
Wesołek
Pielęgniarka w sanatorium
Tłuja
Żyd
Żydówka
Żydówka
Żydówka

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *