Valmont (1989)

  • Gatunek: Kostiumowy Melodramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz. 15 min.
  • Hrabia de Valmont uwodzi młodziutką Cecile na polecenie markizy de Merteuil.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

„Valmont” z 1989 roku, w reżyserii utalentowanego Miloša Formana, odsłania pełen intryg świat arystokracji francuskiej pod koniec XVIII wieku. Annette Bening w roli markizy de Merteuil kusi widza swoją despotyczną postacią, porzuconą przez kochanka. Jej żądza zemsty prowadzi do sprytnego układu z hrabią de Valmont, wcielonym przez Colina Firtha.

Akcja filmu rozgrywa się we Francji w 1788 roku, w czasach, gdy obyczaje i moralność splatały się w gmatwaninę intryg i pozorów. Markiza, znakomicie manipulująca sytuacjami, postanawia wykorzystać Valmonta do swoich celów. Proponuje mu układ: jeśli zdoła uwieść niewinną Cecile de Volanges, narzeczoną swojego byłego kochanka, w zamian odzyska on dostęp do jej łóżka. Valmont, kuszącym celem zdobycia serca Madame de Tourvel, zgadza się na tę niebezpieczną grę.

Historia ta toczy się w kręgu złożonych relacji między postaciami, gdzie miłość splata się z intrygą, a zdrada miesza z pożądaniem. Stopniowo Valmont ulega urokowi Madame de Tourvel, w której odnajduje coś więcej niż tylko łatwy cel swoich zalotów. W miarę jak intryga się komplikuje, a uczucia kruszą granice między uczciwością a manipulacją, Valmont musi zmierzyć się ze swoimi emocjami i moralnością.

„Valmont” to adaptacja klasycznej powieści „Niebezpieczne związki” Choderlosa de Laclos. Film wyróżnia się nie tylko doskonałą grą aktorską i sugestywną reżyserią, ale także precyzyjnie oddaną atmosferą epoki. Sceneria i kostiumy przenoszą widza w świat XVIII-wiecznej Francji, gdzie pozory i etykieta kryją mroczne motywy i skrywane pragnienia.

Miloš Forman ukazuje tę historię z wielkim rozmachem, podkreślając nie tylko zawiłość relacji między postaciami, ale także społeczny kontekst epoki. Rzucając widza w wir intryg i uczuć, reżyser buduje napięcie, które stopniowo narasta, prowadząc do dramatycznego finału, w którym bohaterowie stają przed konsekwencjami swoich decyzji.

„Nakręcony z wielkim rozmachem”, jak podkreślają recenzje, „Valmont” to nie tylko historia o miłości i zdradzie, ale także głębokie spojrzenie na ludzką naturę i moralność. Wielowątkowa fabuła, bogactwo charakterów oraz mistrzowskie wykonanie sprawiają, że ten film pozostaje niezapomnianym arcydziełem kina kostiumowego, które porusza i angażuje widza do samego końca.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Miloš Forman
scenariusz Miloš Forman / Jean-Claude Carrière
gatunek Kostiumowy / Melodramat
produkcja Francja / USA / Wielka Brytania
premiera 17 listopada 1989 (świat)
boxoffice $1 132 112 w USA
budżet $33 000 000
na podstawie Choderlos de Laclos "Niebezpieczne związki" (powieść)
studio Renn Productions / Timothy Burrill Productions
data produkcji 1989
tytuł oryg. Valmont
inne tytuły Valmont Polska

Obsada

Aktor Postać
Valmont
Markiza de Merteuil
Madame de Tourvel
Cecile de Volanges
Madame de Volanges
Gercourt
Danceny
Madame de Rosemonde
Baron
Baronowa
Azolan
Ksiądz
Jean
José
Majordomus
Martine
Ślepy gitarzysta
Sługa
Wiktoria
Extra
Przewodniczący de Tourvel
Zbir
Przeorysza
Zbir
Rycerz Zakonu Maltańskiego
Sprzedawca na targu
Zbir
Rycerz Zakonu Maltańskiego
Żebrak

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *