Upadek / Falling Down (1993)

  • Gatunek: Thriller
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 52 min.
  • Tytuł oryginalny: Falling Down
  • Niechcący przegapić przyjęcia urodzinowego swojej córki mężczyzna tkwi w ulicznym korku. Kiedy puszczają mu nerwy, kontynuuje wędrówkę pieszo, wyładowując swoją złość na innych ludziach.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Upadek (1993) to film dramatyczny w reżyserii Joela Schumachera, w którym główne role grają Michael Douglas i Robert Duvall. Akcja filmu toczy się w Los Angeles, a jego głównym bohaterem jest William Foster (Douglas), bezrobotny inżynier, który w wyniku serii niefortunnych zdarzeń popada w coraz większą furię.

Opowieść rozpoczyna się od tego, że William spóźnia się na urodziny swojej córki. W drodze do niej zostaje zaskoczony korkiem na autostradzie. Sfrustrowany porzuca swój samochód i rusza pieszo. Wkrótce potem dochodzi do kolejnej kłótni, tym razem z pracownikiem sklepu z bronią. William kupuje pistolet i kontynuuje swoją wędrówkę.

W kolejnych scenach William spotyka na swojej drodze różne osoby, z którymi wchodzi w konflikt. Wyzywa do bójki ochroniarza w fast foodzie, demoluje sklep odzieżowy, a nawet grozi śmiercią policjantowi. Jego zachowanie jest coraz bardziej agresywne, a on sam coraz bardziej zagubiony i zdezorientowany.

W pewnym momencie William poznaje detektywa Martina Prendergasta (Duvall). Prendergast jest doświadczonym policjantem, który właśnie odchodzi na emeryturę. Ma on za zadanie schwytać Fostera, ale nie jest przekonany, czy jest to właściwy człowiek do tej pracy.

W miarę rozwoju akcji okazuje się, że William nie jest zwykłym psychopatą. Jest to człowiek, który został doprowadzony do ostateczności. Stracił pracę, dom i rodzinę. Jest rozczarowany współczesnym światem, który uważa za zły i niesprawiedliwy.

Film „Upadek” to poruszająca opowieść o człowieku, który utracił nadzieję. To także krytyka współczesnego społeczeństwa, które jest pełne niesprawiedliwości i absurdów.

Film został pozytywnie przyjęty przez krytyków i publiczność. Zdobył wiele nagród, w tym nominację do Złotej Palmy na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Oto niektóre z najważniejszych motywów pojawiających się w filmie:

  • Koniec amerykańskiego snu: William jest przykładem człowieka, który stracił wszystko, co było dla niego ważne. Jego historia jest metaforą końca amerykańskiego snu, który dla wielu oznaczał dostatnie życie, stabilizację i bezpieczeństwo.
  • Kryzys tożsamości: William jest człowiekiem, który nie wie, kim jest i kim chce być. Stracił wszystkie dotychczasowe punkty odniesienia i próbuje znaleźć nową drogę w życiu.
  • Agresja jako forma komunikacji: William wyraża swoją frustrację i złość poprzez agresję. Jest to dla niego jedyny sposób, aby zwrócić na siebie uwagę i poczuć, że ma jakąś kontrolę nad własnym życiem.
  • Przemoc jako reakcja na niesprawiedliwość: William jest przekonany, że świat jest zły i niesprawiedliwy. Jego agresja jest formą protestu przeciwko temu, co uważa za zło.

Film „Upadek” to ważne dzieło, które porusza ważne tematy społeczne. Jest to film, który warto zobaczyć, aby lepiej zrozumieć współczesny świat.

Oto kilka dodatkowych refleksji na temat filmu:

  • Film można interpretować na wiele różnych sposobów. Dla jednych jest to historia psychopaty, który zasługuje na karę. Dla innych jest to historia człowieka, który został doprowadzony do ostateczności i zasługuje na współczucie.
  • Film jest również krytyką współczesnej kultury. Przedstawia świat jako miejsce pełne niesprawiedliwości, absurdów i przemocy.
  • Film jest wciąż aktualny. Tematy, które porusza, są wciąż obecne w dzisiejszym świecie.

Podsumowując, „Upadek” to film, który warto zobaczyć. Jest to film, który porusza, skłania do refleksji i pozostaje w pamięci na długo po obejrzeniu.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Joel Schumacher
scenariusz Ebbe Roe Smith
gatunek Thriller
produkcja USA, Francja, Wielka Brytania
premiera 26 lutego 1993 (Światowa)
boxoffice $40 903 593 w USA
budżet $25 000 000
dystrybucja Solopan
studio Alcor Films / Canal+ / Regency Enterprises /
tytuł oryg. Falling Down

Obsada

Aktor Postać
William "D-Fens" Foster
Sierżant Martin Prendergast
Elizabeth "Beth" Trevino
Amanda Prendergast
Detektyw Sandra Torres
Nick, Właściciel sklepu
Matka Williama
Detektyw Brian
Facet na autostradzie
Adele Foster-Trevino
Człowiek na przystanku
Mama na przyjęciu
Tata na przyjęciu
Rick
Gośc w parku
Partner oficera u Beth
Oficer u Beth
Matka Angie
Angie
Pan Lee
Kapitan Yardley
Detektyw Lydecker
Detektyw Jones
Detektyw Keene
Detektyw Graham
Detektyw Sanchez
Policjant
Oficer na stacji
Członek gangu 1
Członek gangu 2
Członek gangu 3
Członek gangu 4
Córka Prendergasta
Suzie
Trina
Jim
Sheila Folsom
Kobieta
Lita, kelnerka
Gej
Drugi gej
Drugi oficer u Beth
Partner drugiego oficera
Facet za kobietą-kierowcą
Robotnik
Dzieciak
Frank
Protestujący mężczyzna bez zdolności kredytowej
Oficer CHP
Kierowca / Piesza
Robotnik drogowy
Mężczyzna na molo
Sanitariusz
Mężczyzna przy budce telefonicznej
Kulturysta
Klient Whammy Burger
Hare Krishna
Hare Krishna
Hare Krishna
Hare Krishna
Sanitariusz
Hare Krishna
Indyjski sprzedawca
Klient Whammyburgera
Wściekły kierowca
Osoba w restauracji Whammyburger
Kobieta na odprawie emerytalnej Prendergasta

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Upadek (Falling Down, 1993) to amerykański film dramatyczny w reżyserii Joela Schumachera. Film opowiada historię Williama Fostera (Michael Douglas), bezrobotnego, rozwiedzionego mężczyzny, który pewnego dnia zostaje uwięziony w korku na autostradzie. Sfrustrowany i zdenerwowany Foster porzuca swój samochód i rozpoczyna podróż pieszo do domu swojej córki, która obchodzi urodziny. W trakcie swojej wędrówki Foster zaczyna wyładowywać swoją złość na innych ludziach, których uważa za winnych swoich problemów.

Film rozpoczyna się sceną, w której Foster zostaje zwolniony z pracy w firmie produkującej bronie. Foster jest zdenerwowany i rozczarowany, gdyż uważał, że ma dobrą pracę i stabilną przyszłość. W drodze do domu Foster zostaje uwięziony w korku na autostradzie. Sfrustrowany i zdenerwowany zaczyna krzyczeć na innych kierowców. Kiedy jeden z kierowców próbuje go sprowokować, Foster go bije.

Foster porzuca swój samochód i rozpoczyna podróż pieszo do domu swojej córki. W trakcie swojej wędrówki Foster spotyka różne osoby, z którymi wchodzi w konflikt. W jednym z sklepów Foster zostaje ukarany za to, że nie ma pieniędzy na zakup koszulki. W innym sklepie Foster sprzecza się z pracownikiem o to, czy może dostać piwo, mimo że nie ma 21 lat. W końcu Foster zostaje zatrzymany przez policję za napaść na pracownika sklepu.

Podczas przesłuchania Foster opowiada policjantowi swoją historię. Wyjaśnia, że jest rozwiedziony i że jego córka mieszka z matką. Foster chce ją odwiedzić z okazji jej urodzin, ale nie wie, gdzie mieszka. Policjant nie wierzy Fosterowi i zabiera go do aresztu.

W areszcie Foster poznaje innego więźnia, Prendergasta (Robert Duvall). Prendergast jest starszym policjantem, który wkrótce przechodzi na emeryturę. Foster i Prendergast zaczynają rozmawiać i odkrywają, że mają wiele wspólnego. Obaj są rozczarowani życiem i czują się jak przegrani.

Foster zostaje zwolniony z aresztu i kontynuuje swoją wędrówkę. W końcu dociera do domu swojej córki. Córka Fostera jest zadowolona z jego wizyty, ale jest też zaniepokojona jego zachowaniem. Foster opowiada jej o swoich problemach i o tym, jak czuje się jak outsider. Córka Fostera próbuje go pocieszyć, ale Foster jest nieugięty.

W końcu Foster decyduje się wrócić do domu. W drodze powrotnej Foster spotyka ponownie Prendergasta. Prendergast proponuje Fosterowi, że go odwiezie. Foster zgadza się i obaj mężczyźni wyruszają w drogę.

Upadek to film, który porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

  • frustracja i złość
  • alienacja i poczucie bycia outsiderem
  • zmiany społeczne i gospodarcze

Film jest także wnikliwą analizą psychologii człowieka. Foster jest postacią tragiczną, która została skrzywdzona przez życie. Jest człowiekiem, który czuje się jak przegrany i który nie może znaleźć swojego miejsca w świecie.

Upadek to film, który jest zarówno poruszający, jak i fascynujący. Jest to film, który pozostaje w pamięci na długo po obejrzeniu.

Ocena filmu

Upadek to film, który jest bardzo dobrze zrobiony. Reżyseria Joela Schumachera jest sprawna i dokładna. Michael Douglas w roli Williama Fostera daje znakomitą kreację.

Film jest także bardzo aktualny. Tematy, które porusza, są nadal aktualne i ważne.

Ocena 9/10


Film "Upadek", wyreżyserowany przez Joela Schumachera, ukazuje historię Williama Fostera, który wpada w spiralę gniewu i autodestrukcji, niezdolny poradzić sobie z frustracjami życiowymi i absurdalnymi sytuacjami, jakie napotyka na swojej drodze.

Los Angeles tonie w upale, a William, w samochodzie o tablicy rejestracyjnej D-Fens, znów utkwił w ulicznym korku. Jego życie jest pełne przeciwności: stracił pracę, a żona wystąpiła o rozwód, ograniczając mu kontakt z córką. Upał w samochodzie, gdzie klimatyzacja odmawia posłuszeństwa, staje się nie do zniesienia. Wreszcie, puszczają mu nerwy i opuszcza auto, by kontynuować podróż pieszo.

Jego wędrówka staje się symbolem jego wewnętrznego konfliktu i frustracji. Na każdym kroku spotyka niezrozumienie, niekompetencję lub wręcz wrogość ze strony innych ludzi. W sklepie, gdzie próbuje zadzwonić do byłej żony, sprzedawca odmawia mu drobnych, co staje się iskrą, która rozpala jego gniew. Demoluje sklep, biorąc ze sobą kij baseballowy jako narzędzie wyładowania frustracji.

Jego szaleństwo staje się coraz bardziej bezwzględne, gdy napotyka kolejne przeszkody. Konfrontacja z bandytami latynoskimi staje się kulminacyjnym punktem, gdzie jego desperacja wkracza w obszar przemocy. Jednakże, choć staje się bohaterem przestępców, to jednocześnie pokazuje jego zdolność do obrony własnej i odwagi w obliczu zagrożenia.

W tym samym czasie, detektyw Martin Prendergast, który ma przejść na emeryturę, staje się ostatnią deską ratunku dla społeczeństwa przed eskalującym obłędem Williama. Jego wysiłki, by zrozumieć motywacje i zatrzymać Fostera, prowadzą do dramatycznego starcia dwóch skrajnych postaci: jednej tonącej w szaleństwie, a drugiej stojącej na granicy swojej służby.

"Upadek" to nie tylko historia jednego człowieka, który traci kontrolę nad sobą i światem. To także obraz społeczeństwa, które staje się obojętne lub wręcz nieprzychylne wobec jednostek borykających się z własnymi demonami. Joel Schumacher w mistrzowski sposób ukazuje ciemne strony ludzkiej natury, zadając pytania o granice ludzkiego pojmowania tolerancji i wybaczania.


Film "Upadek", zrealizowany przez Joela Schumachera, przedstawia historię Williama Fostera, który pogrąża się w spiralę agresji i autoagresji, niezdolny poradzić sobie z frustracjami życiowymi i absurdami otaczającego go świata.

W gorącym Los Angeles William, podróżujący w samochodzie o numerze rejestracyjnym D-Fens, ponownie utknął w korku ulicznym. Jego życie pełne jest przeciwności: utracił pracę, a jego małżeństwo rozpadło się, co ograniczyło mu kontakt z córką. Upał w pojeździe, gdzie klimatyzacja odmawia współpracy, staje się nie do zniesienia. W końcu, tracąc cierpliwość, opuszcza samochód, by kontynuować podróż pieszo.

Jego wędrówka staje się manifestacją jego wewnętrznej walki i frustracji. Na każdym kroku napotyka niezrozumienie, niekompetencję lub nawet wrogość ze strony innych ludzi. W sklepie, gdzie próbuje skontaktować się z byłą żoną, sprzedawca odmawia mu drobnych, co staje się iskrą, która podsyca jego gniew. Niszcząc sklep, zabiera ze sobą kij baseballowy jako sposób na wyładowanie frustracji.

Jego obłęd staje się coraz bardziej bezwzględny, gdy napotyka kolejne przeszkody. Starcie z latynoskimi bandytami staje się kulminacyjnym momentem, gdzie jego desperacja przekształca się w przemoc. Mimo że staje się celem przestępców, jednocześnie pokazuje swoją zdolność do obrony i odwagę w obliczu zagrożenia.

W tym samym czasie, detektyw Martin Prendergast, zbliżający się do emerytury, staje się ostatnią nadzieją społeczeństwa przed eskalacją obłędu Williama. Jego starania, by zrozumieć motywacje i powstrzymać Fostera, prowadzą do dramatycznego starcia dwóch skrajnych postaci: jednej tonącej w szaleństwie, a drugiej stojącej na granicy służby.

"Upadek" to nie tylko opowieść o człowieku, który traci kontrolę nad sobą i otaczającym go światem. To również obraz społeczeństwa, które staje się obojętne lub wręcz nieprzyjazne wobec jednostek borykających się z własnymi demonami. Joel Schumacher w mistrzowski sposób ukazuje mroczne strony ludzkiej natury, stawiając pytania o granice ludzkiej tolerancji i wybaczania.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *