Szczęki 2 / Jaws 2 (1978)

 • Gatunek: Thriller
 • Rok:
 • Czas trwania: 1 godz. 56 min.
 • Tytuł oryginalny: Jaws 2
 • Wokół Amity Island znów zaczyna grasować niebezpieczny rekin, a dzielny szeryf Brody sam musi stawić czoła bestii.

Dostępne na urządzeniach:
 • IOS
 • Android
 • Windows
 • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Szczęki 2 (1978) to amerykański film grozy w reżyserii Jeannota Szwarca, będący kontynuacją filmu Szczęki (1975) Stevena Spielberga. W filmie ponownie w rolach głównych występują Roy Scheider jako szeryf Martin Brody oraz Lorraine Gary jako jego żona Ellen.

Akcja filmu rozgrywa się cztery lata po wydarzeniach z pierwszej części. Amity Island, idylliczny kurort nadmorski, odżył po turystycznej bessie wywołanej przez gigantycznego rekina. Mieszkańcy miasteczka z nadzieją spoglądają w przyszłość.

Pewnego ranka zostaje znaleziony dryfujący jacht bez załogi. Martin Brody, szef miejscowego urzędu policji, podejrzewa, że być może znów pojawił się rekin-morderca. Mnożą się dowody, że biały ludojad jest w zatoce, ale nikt nie wierzy w podejrzenia policjanta. Wszyscy obawiają się, że informacje o rekinie wywołają panikę, co doprowadzi ich turystyczne interesy do bankructwa. Brody, szerzący mroczną wizję dla Amity, zostaje zwolniony ze służby.

W tym samym czasie grupa nastolatków wypływa żaglówkami ku wysepce z latarnią morską. Są wśród nich również synowie Brody’ego – Mike (Mark Gruner) i Sean (Marc Gilpin), którzy zdecydowali się na rejs wbrew ostrzeżeniom ojca.

Policjant wyrusza na wody oceanu, by zmierzyć się z niebezpiecznym drapieżnikiem. Jego decyzja jest desperacka, ale Brody jest gotów zrobić wszystko, aby ocalić swoich synów i mieszkańców Amity.

Film Szczęki 2 jest utrzymany w tym samym klimacie grozy i napięcia, co pierwsza część. Reżyser Jeannot Szwarc doskonale wykorzystał klaustrofobiczne ujęcia morskich głębin, aby wywołać w widzu poczucie zagrożenia.

Film otrzymał mieszane oceny od krytyków, którzy zarzucali mu brak oryginalności i zbytnie podobieństwo do pierwszej części. Mimo to, Szczęki 2 okazał się komercyjnym sukcesem, przynosząc ponad 200 milionów dolarów przychodu z biletów.

Oto kilka kluczowych scen i wątków filmu:

 • Otwierająca scena filmu przedstawia znalezienie dryfującego jachtu bez załogi. Jest to mocny i sugestywny obraz, który od razu wprowadza widza w klimat grozy.
 • W kolejnych scenach dochodzi do kolejnych tajemniczych wypadków, w wyniku których giną ludzie. Brody jest przekonany, że sprawcą jest rekin, ale nikt mu nie wierzy.
 • W końcu Brody zostaje zwolniony ze służby, a jego ostrzeżenia są ignorowane. Policjant postanawia podjąć działania na własną rękę.
 • W kluczowej scenie filmu Brody wyrusza na spotkanie z rekinem. Jest to mrożąca krew w żyłach scena, w której widzowie czują, że wszystko może się zdarzyć.

Szczęki 2 to solidny film grozy, który dostarczy widzom solidnej dawki adrenaliny. Film jest dobrze zrealizowany, a aktorzy grają przekonująco.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Jeannot Szwarc
scenariusz Howard Sackler / Carl Gottlieb
gatunek Thriller
produkcja USA
premiera 16 czerwca 1978 (świat)
boxoffice $187 884 007 na świecie$81 766 007 w USA$106 118 000 poza USA
budżet $20 000 000
studio Universal Pictures
data produkcji 1978
tytuł oryg. Jaws 2
inne tytuły Szczęki 2 Polska

Obsada

Aktor Postać
Szeryf Martin Brody
Ellen Brody
Burmistrz Larry Vaughn
Len Peterson
Zastępca szeryfa Jeff Hendricks
Dr Lureen Elkins
Tina Wilcox
Michael "Mike" Brody
Tom Andrews
Crosby
Sean Brody
Nurek 1
Grace Witherspoon, starsza dama
Paul "Polo" Loman
Lucy
Eddie Marchand
Marge
Brooke Peters
Patrick
Doug Fetterman
Larry Vaughn Jr
Timmy Weldon
Jackie Peters
Andy Nicholas
Pani Silvera
Pan Posner
Harry Wiseman
Pani Taft
Phil Fogarty
Pani Bryant
Bob
Diane, dziewczyna kierująca motorówką
Terri, narciarka wodna
Renee
Red, stary marynarz
Sparky, asystent nurków
Zirytowany "Letterbox" mężczyzna
Kierowca karetki
Zirytowany tancerz
Pływak z dzieckiem
Pływak
Pilot śmigłowca
Pływaczka
Ratownik
Nurek
Żeglarka
Żeglarz

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *