Starsza pani znika / The Lady Vanishes (1938)

  • Gatunek: Szpiegowski Thriller
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 36 min.
  • Tytuł oryginalny: The Lady Vanishes
  • Podczas podróży pociągiem starsza pasażerka znika bez śladu.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Starsza pani znika (1938) to klasyczny film Alfreda Hitchcocka, który łączy w sobie elementy thrillera, komedii i kina szpiegowskiego. Opowiada historię młodej kobiety, która podczas podróży pociągiem odkrywa, że tajemnicza starsza pani, z którą się zaprzyjaźniła, nagle zniknęła. Nikt prócz niej nie pamięta jej istnienia, a Iris zaczyna podejrzewać, że jej zniknięcie jest związane ze spiskiem.

Fabuła

Akcja filmu rozpoczyna się, gdy Iris Henderson (Margaret Lockwood) wraca do domu z wakacji spędzonych na Bałkanach. W pociągu poznaje panią Froy (Dame May Whitty), dystyngowaną starszą panią, która podaje się za guwernantkę. Pani Froy jest miła i sympatyczna, a Iris szybko się z nią zaprzyjaźnia.

Pewnego dnia, podczas podróży, Iris dostaje uderzenie w głowę wazonem, który spada na nią z góry. Po przebudzeniu odkrywa, że pani Froy zniknęła. Iris szuka jej po całym pociągu, ale nikt nie pamięta jej istnienia. Wszyscy pasażerowie twierdzą, że pani Froy nigdy nie była w tym pociągu.

Iris jest zdezorientowana i nie rozumie, co się stało. Zaczyna podejrzewać, że jej zniknięcie jest związane z jakimś spiskiem. W poszukiwaniach pomocy zwraca się do Gilberta Redmana (Michael Redgrave), młodego muzyka, który również podróżuje tym samym pociągiem.

Iris i Gilbert rozpoczynają śledztwo, które prowadzi ich do odkrycia wielu tajemnic. Okazuje się, że w pociągu doszło do morderstwa, a pani Froy była świadkiem tej zbrodni. Jej zniknięcie jest częścią intrygi, której celem jest ukrycie prawdy o morderstwie.

Motywy

Tajemnica jest głównym motywem filmu. Iris musi odkryć, co stało się z panią Froy i dlaczego nikt prócz niej jej nie pamięta. Tajemnica ta jest źródłem suspense’u i napięcia w filmie.

Intryga również jest ważnym motywem. Iris i Gilbert muszą rozwiązać zagadkę zniknięcia pani Froy, aby odkryć prawdę o morderstwie. Intryga ta jest pełna zwrotów akcji i prowadzi do zaskakującego zakończenia.

Współpraca jest kolejnym ważnym motywem. Iris i Gilbert muszą współpracować, aby rozwiązać zagadkę. Ich współpraca jest pełna humoru i wzajemnej sympatii.

Brytyjskie obyczaje są również obecne w filmie. Hitchcock ukazuje świat brytyjskiej arystokracji z namaszczeniem i nutką kpiny.

Ocena

Starsza pani znika to znakomity film Hitchcocka, który jest jednocześnie thrillerem, komedią i kinem szpiegowskim. Film jest pełny suspense’u, zwrotów akcji i humoru. Występy Margaret Lockwood i Michaela Redgrave są doskonałe, a reżyseria Hitchcocka jest mistrzowska.

Podsumowanie

Starsza pani znika to jeden z najlepszych filmów Alfreda Hitchcocka. Jest to film, który można oglądać wielokrotnie i za każdym razem odkrywać w nim coś nowego.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Alfred Hitchcock
scenariusz Sidney Gilliat, Frank Launder
gatunek Thriller, Szpiegowski
produkcja Wielka Brytania
premiera 7 września 1938 (Światowa)
na podstawie Ethel Lina White (opowiadanie)
studio Gainsborough Pictures (przedstawia)
tytuł oryg. The Lady Vanishes

Obsada

Aktor Postać
Iris Henderson
Gilbert Redman
Doktor Hartz
Panna Froy
Eric Todhunter
Margaret Todhunter
Baronowa
Caldicott
Charters
Mężczyzna na stacji kolejowej w Londynie
Pan Doppo
Anna, pokojówka w hotelu
Oficer
Madame Kummer
Zakonnica
Julie
Blanche
Boris, kierownik hotelu
Pani Doppo
Służący
Wiolonczelista

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *