Palimpsest (2006)

 • Gatunek: Thriller
 • Rok:
 • Czas trwania: 1 godz. 27 min.
 • Marek, inspektor policji, usiłuje rozwiązać sprawę zabójstwa swojego kolegi z wydziału.

Dostępne na urządzeniach:
 • IOS
 • Android
 • Windows
 • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Palimpsest to film kryminalny z 2006 roku w reżyserii Konrada Niewolskiego. Główną rolę gra Andrzej Chyra, który wciela się w postać inspektora Marka Jeklewskiego, prowadzącego śledztwo w sprawie morderstwa swojego kolegi z wydziału, Maćka Hajdziaka.

Akcja filmu rozgrywa się w dwóch płaszczyznach. Pierwsza to klasyczny wątek sensacyjny, w którym Marek gromadzi dowody i tropi zabójcę. Druga płaszczyzna to zgłębianie psychiki bohatera, który pod wpływem stresu i traumatycznych przeżyć popada w obłęd.

Film rozpoczyna się od makabrycznego odkrycia. W lesie zostaje znalezione ciało Maćka, który został zamordowany w bestialski sposób. Marek, który był jego przyjacielem, postanawia osobiście poprowadzić śledztwo.

Już na początku Marek zdaje sobie sprawę, że sprawa jest bardzo skomplikowana. Wszystko wskazuje na to, że zabójcą jest ktoś z najbliższego otoczenia Maćka. Jednak Marek nie ma żadnych konkretnych podejrzeń.

W miarę rozwoju śledztwa Marek zaczyna tracić nerwy. Pod presją pracy i traumatycznych przeżyć popada w obłęd. Zaczyna miewać halucynacje i wizje.

W jego głowie pojawia się również tajemnicza kobieta, Hanna. Marek jest do niej przyciągany, ale jednocześnie ma wrażenie, że ona go oszukuje.

Pod wpływem halucynacji i wizji Marek zaczyna tracić poczucie rzeczywistości. Nie wie, komu może zaufać. W końcu trafia do szpitala psychiatrycznego.

W szpitalu Marek dochodzi do siebie i zaczyna układać sobie w głowie wszystkie fakty. W końcu dochodzi do wniosku, że wie, kto zabił Maćka.

Ostatecznie Marek zostaje uznany za niepoczytalnego i zwolniony z aresztu. Jednak on sam wie, że jest niewinny.

Palimpsest to film psychologiczny, który porusza trudne tematy, takie jak obłęd, załamanie nerwowe i morderstwo. Film jest dobrze zrealizowany i aktorsko. Andrzej Chyra w roli Marka Jeklewskiego daje znakomite kreacje.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

 • Film zdobył liczne nagrody, m.in. Grand Prix na Festiwalu Filmowym w Gdyni, Nagrodę Główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach oraz Nagrodę FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.
 • Film był nominowany do 10 nagród Polskiej Akademii Filmowej, w tym do nagrody za najlepszy film, reżyserię i scenariusz.
 • Film został nakręcony w Warszawie i okolicach.

Ocena

Palimpsest to film, który zapada w pamięć. Jest to film dobrze zrealizowany, z ciekawą fabułą i znakomitymi kreacjami aktorskimi. Film jest wart obejrzenia, zwłaszcza przez fanów kina psychologicznego.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Konrad Niewolski
scenariusz Igor Brejdygant
gatunek Thriller
produkcja Polska
premiera 17 marca 2006 (świat)
dystrybucja SPI International Polska Sp. z o.o.
studio Canal+ Polska / Studio Filmowe Zebra / Studio Orka (postprodukcja) /
data produkcji 2006
tytuł oryg. Palimpsest
inne tytuły Palimpsest: A Hypnotic Mystery (tytuł video) USA

Obsada

Aktor Postać
Marek Jeklewski
Tomek Marmielewski
Hanna
Komendant
Malinowski
Zygmunt, sąsiad Maćka
Lekarz Bogdan
Maciek Hajdziak
"Bury"
Lekarka
Korsakow
Policjant na komendzie
Antyterrorysta
Pielęgniarka
Pacjent
Antyterrorysta
Sanitariusz Marcin
"Wazon"
"Drugi"
"Pierwszy"
Lekarz u Burego
Dozorca kamienicy Maćka
Patolog
Facet z Lotosu

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *