Lokator / Le locataire (1976)

  • Gatunek: Psychologiczny Thriller
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz. 5 min.
  • Tytuł oryginalny: Le locataire
  • Imigrant wprowadza się do mieszkania, w którym poprzednia lokatorka popełniła samobójstwo. Z czasem zaczyna nabierać przeświadczenia, że sąsiedzi spiskują przeciwko niemu.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Lokator (1976) to film psychologiczny w reżyserii Romana Polańskiego, oparty na powieści Chimeryczny lokator Rolanda Topora. Głównym bohaterem jest Trelkovsky, młody imigrant z Polski, który wynajmuje mieszkanie w paryskiej kamienicy. Mieszkanie to ma jednak mroczną przeszłość – jego poprzednia lokatorka, Simone Choul, próbowała popełnić samobójstwo.

Trelkovsky początkowo nie przywiązuje wagi do tej informacji. Jest zadowolony z nowego lokum i stara się dostosować do życia w kamienicy. Jednak z czasem zaczyna odczuwać coraz większy niepokój. Lokatorzy są wobec niego nieprzyjaźni i niechętnie udzielają mu pomocy. W mieszkaniu zaczynają dziać się dziwne rzeczy – Trelkovsky słyszy głosy, widzi cienie i przedmioty poruszają się same.

Z czasem Trelkovsky zaczyna podejrzewać, że sąsiedzi spiskują przeciwko niemu. Uważa, że chcą go zmienić w Simone Choul, by popełnił samobójstwo. Jego obawy nasilają się, gdy poznaje Stellę, przyjaciółkę Simone. Stella jest piękna i tajemnicza, a Trelkovsky zaczyna się w niej podkochiwać.

W końcu Trelkovsky popada w obłęd. Zaczynają się u niego halucynacje i paranoidalne urojenia. Uważa, że jest Simone Choul i że musi popełnić samobójstwo. W finale filmu Trelkovsky skacze z okna, a jego ciało spada na chodnik.

Lokator to film mroczny i niepokojący. Obrazuje on stopniowy rozpad osobowości człowieka, który jest poddawany presji otoczenia. Film jest również metaforą samotności i alienacji.

Analiza filmu

Trelkovsky jako outsider

Trelkovsky jest postacią outsidera. Jest to imigrant z Polski, który nie zna języka francuskiego i nie czuje się częścią francuskiego społeczeństwa. Jest też samotny i nieśmiały, co sprawia, że jeszcze bardziej wyróżnia się wśród innych lokatorów.

Kamienica jako symbol izolacji

Kamienica, w której mieszka Trelkovsky, jest symbolem izolacji. Mieszkańcy kamienicy są zamknięci w sobie i niechętnie nawiązują kontakty z innymi. Trelkovsky, jako outsider, jest odrzucony przez nich i pozostawiony sam sobie.

Szyszka jako symbol obłędu

Szyszka, którą Trelkovsky znajduje w mieszkaniu, jest symbolem obłędu. Szyszka jest obiektem o nieregularnym kształcie, który trudno jednoznacznie zdefiniować. Podobnie jak obłęd, szyszka jest czymś nieuchwytnym i niebezpiecznym.

Koniec filmu

Koniec filmu jest otwarty. Nie wiadomo, czy Trelkovsky faktycznie popełnił samobójstwo, czy też jego śmierć jest tylko halucynacją. Ostatecznie to widz musi sam zdecydować, co wydarzyło się z bohaterem.

Podsumowanie

Lokator to film, który porusza ważne i uniwersalne tematy. Obraz jest mroczny i niepokojący, ale jednocześnie fascynujący. Film jest wart obejrzenia dla każdego, kto interesuje się psychologicznymi thrillerami.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Roman Polański
scenariusz Roman Polański, Gérard Brach
gatunek Thriller, Psychologiczny
produkcja Francja
premiera 24 maja 1976 (Światowa)
boxoffice $1 924 733 w USA
na podstawie Roland Topor (powieść)
studio Marianne Productions
tytuł oryg. Le locataire
inne tytuły The Tenant Miedzynarodowe The Tenant USA The Tenant Wielka Brytania

Obsada

Aktor Postać
Trelkovsky
Stella
Pan Zy
Pani Dioz
Scope
Pani Gaderian
Mąż przy wypadku
Sąsiad
Georges Badar
Simon
Właściciel kawiarni
Robert
Policjant
Urzędniczka
Sąsiad Scope'a
Pani Zy
Żona przy wypadku
Kierownik
Przyjaciel Stelli
Świadek wypadku
Kelner w barze
Żebrak
Ksiądz
Bettina, córka pani Gaderian
Urzędnik
Siostra przełożona
Lucille
Kelner w kawiarence
Pijak
Simone Choule
Włóczęga
Jean-Claude
Philippe
Martine
Sierżant policji
Dozorczyni
Sąsiad
Podglądacz
Mężczyzna wpatrujący się w Trelkovsky'ego w kinie

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *