Firma / The Firm (1993)

  • Gatunek: Sensacyjny Thriller
  • Rok: 1993
  • Czas trwania: 2 godz. 34 min.
  • Tytuł oryginalny: The Firm
  • Młody prawnik odkrywa, że kancelaria w której pracuje jest powiązana z mafią.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV
reżyseria Sydney Pollack
scenariusz Robert Towne / David Rabe / więcej...
gatunek Sensacyjny / Thriller
produkcja USA
premiera 23 czerwca 1993 (świat)
boxoffice $270 248 367 na świecie$158 348 367 w USA$111 900 000 poza USA
budżet $42 000 000
na podstawie John Grisham "Firma" (powieść)
studio Davis Entertainment / Mirage Enterprises / Paramount Pictures /
data produkcji 1993
tytuł oryg. The Firm
inne tytuły Firma Polska
Młody prawnik, Mitch McDeere (Tom Cruise) otrzymuje intratną propozycję pracy w firmie prawniczej. Zwiedziony pieniędzmi i prezentami, nie jest świadomy, że prowadzi ona także nielegalne interesy. Kiedy zostaje zamordowanych dwóch adwokatów FBI kontaktuje się z Mitchem, a jego wygodne życie zostaje zrujnowane. Każdy wybór - pozostanie w firmie lub współpraca z FBI - oznacza dla niego śmierć. Jedyny sposób na przeżycie to realizacja własnego planu.
Młody, ambitny chłopak z biednej rodziny, Mitch McDeere (Tom Cruise), kończy prawo na Harvardzie. Uzdolnionemu absolwentowi składa ofertę pracy kancelaria prawnicza w Memphis. "Bendini Lambert i Locke" oferują Mitchowi wspaniałe warunki. Uszczęśliwiony chłopak i jego żona Abby (Jeanne Tripplehorn), przenoszą się z Bostonu do Memphis. Doświadczony Avery Tolar (Gene Hackman) przejmuje nad Mitchem opiekę w kancelarii. Tymczasem na Kajmanach giną w niewyjaśnionych okolicznościach dwaj pracownicy firmy. Z Mitchem nawiązuje kontakt agent FBI, Wayne Tarrance (Ed Harris). Od niego prawnik dowiaduje się, że kancelaria straciła w ostatnim czasie czterech pracowników i prawdopodobnie prowadzi interesy mafii z Chicago, chociaż nie ma na to dowodów. Po pewnym czasie Mitch i Avery Tolar wyjeżdżają służbowo na Kajmany. Na miejscu McDeere odkrywa pudło z aktami spółki, o której wiadomo, że jest przykrywką dla interesów mafijnej rodziny Morolto. Materiałów tych pozbyto się prawdopodobnie z siedziby kancelarii, a pracowali nad nimi ci sami ludzie, którzy zginęli w wypadku. W Memphis Mitch zleca zbadanie sprawy prywatnemu detektywowi...
Młody prawnik Mitchel McDeere zostaje zatrudniony przez prestiżową firmę prawniczą. Mimo że jest to niewielka instytucja, kusi go bardzo wysoką gażą, samochodem i domem. Wkrótce okazuje się, że interesuje się nim FBI, które daje mu propozycję nie do odrzucenia. Mitch ma dylemat - czy być lojalnym firmie, czy złamać solidarność adwokacką i rozpocząć współpracę ze służbami federalnymi...
Mitch McDeere (Tom Cruise) od dzieciństwa pragnął wyrwać się z ubóstwa, w którym się wychował. Zdobył stypendium, skończył prawo na Harvardzie z doskonałymi wynikami. Mógł dowolnie przebierać w propozycjach pracy i wybrał tę, która od razu zaspokoiła wszystkie jego życiowe apetyty. Firma "Bendini, Lampert & Locke" ofiarowała zdolnemu absolwentowi doskonałą pensję, piękny dom i luksusowy samochód. To wszystko w zamian za talent, długie godziny pracy i lojalność. Jednak niebawem okazuje się, że firma, która żąda lojalności od swoich pracowników, sama łamie prawo. Mitch dowiaduje się o tym, gdy jego szef (Gene Hackman) zabiera go na luksusowy weekend na Wyspy Kanaryjskie. Tam odkrywa, że jego pracodawca obsługuje tylko jednego klienta - mafię.
Tom Cruise dostarcza piorunujących wrażeń w filmie będącym adaptacją głośnej powieści Johna Grishama. Młody i zdolny prawnik, absolwent Harvardu, Mitch McDeere (Tom Cruise) dostaje bardzo korzystną ofertę pracy w znanej firmie prawniczej w Memphis. Wysoka pensja, drogi dom, luksusowy samochód - w zamian firma wymaga tylko oddania i posłuszeństwa. Wkrótce Mitch odkrywa, że za firmą stoi mafia. FBI zwraca się  do niego z propozycją współpracy. Mitch musi teraz dokonać  trudnego wyboru: jeżeli będzie milczeć - czeka go więzienie, jeżeli zdradzi - wyda na siebie wyrok śmierci.
Akcja "Firmy" została osadzona w realiach lat 80. w Ameryce, w gorącym okresie prezydentury Ronalda Reagana. Pochodzący z ubogiej rodziny ambitny Mitch McDeere (Tom Cruise) jest świeżo upieczonym absolwentem prawa na Harvardzie. Otrzymuje propozycję posady w małej firmie w Memphis na wspaniałych warunkach - wysoka pensja, luksusowy sportowy mercedes, nisko oprocentowana pożyczka na dom. Pracodawcy są wyjątkowo życzliwie nastawieni do młodych pracowników, w firmie panuje niemal rodzinna atmosfera. Mitch uważa się za szczęściarza. Wdzięczny za okazanie mu zaufania poświęca cały czas nowej pracy i swemu mentorowi, Avery Tolarowi (Gene Hackman). Jego żona Abby (Jeanne Tripplehorn) jednak bardziej powściągliwie podchodzi do sprawy. Punktem zwrotnym w życiu Mitcha jest dzień, w którym dowiaduje się o nieszczęśliwym wypadku, jakiemu ulegli na Kajmanach dwaj pracownicy firmy. Podczas lunchu w pobliskiej knajpce zostaje zagadnięty przez agenta FBI, Wayne'a Tarrance'a (Ed Harris), który proponuje mu współpracę przy rozbiciu gangsterskiej szajki i wystąpienie w roli świadka koronnego. Dowiaduje się od agenta, że koledzy z pracy nie zginęli przypadkowo, a klientami jego firmy, gdzie pierze się brudne pieniądze mafii, są ludzie ze świata przestępczego. Mitch staje przed trudnym wyborem, decydującym o całym jego przyszłym losie.
Aktor Postać
Tom Cruise Mitch McDeere
Jeanne Tripplehorn Abby McDeere
Gene Hackman Avery Tolar
Hal Holbrook Oliver Lambert
Terry Kinney Lamar Quinn
Wilford Brimley William Devasher
Ed Harris Wayne Tarrance
Holly Hunter Tammy Hemphill
David Strathairn Ray McDeere
Gary Busey Eddie Lomax
Steven Hill F. Denton Voyles
Tobin Bell Nordyk
Barbara Garrick Kay Quinn
Jerry Hardin Royce McKnight
Paul Calderon Thomas Richie
Jerry Weintraub Sonny Capps
Sullivan Walker Barry Abanks
Karina Lombard Młoda kobieta na plaży
Margo Martindale Nina Huff
John Beal Nathan Locke
Dean Norris Przysadzisty mężczyzna
Lou Walker Frank Mulholland
Richard Ranta Kongresmen Billings
Janie Paris Madge
Joey Anderson Ruth
Tommy Matthews Elvis Aaron Hemphill
Victor Nelson Kelner w kawiarni
David A. Kimball Randall Dunbar
Jeffrey Buckner Ford Rekruter personelu prawniczego
Tommy Cresswell Wally Hudson
Debbie Turner Agentka w wypożyczalni samochodów
Don Jones Adwokat
Michael Allen Adwokat
Levi Frazier Jr. Kelner w restauracji
Brian Casey Instalator telefonu
Reverend William J. Parham Pastor
Frank Crawford Sędzia
Bart Whiteman Dutch
David Dwyer Strażnik w więzieniu
Mark W. Johnson Agent FBI
Jerry Chipman Agent FBI
Jimmy Lackie Technik
Afemo Omilami Kierowca ciężarówki
Clint Smith Kierowca ciężarówki
Susan Elliott Przewodniczka po muzeum
Erin Branham Przewodniczka po muzeum
Ed Connelly Pilot
Deborah Thomas Pokojówka Quinna
Chris Schadrack Rekruter personelu prawniczego
Rebecca Glenn Młoda kobieta w barze
Terri Welles Kobieta tańcząca z Averym
Greg Goossen Weteran wojny w Wietnamie
Jeane Aufdenberg Agentka w wypożyczalni samochodów
William R. Booth Pilot hydroplanu
Ollie Nightingale Śpiewak w restauracji
Teenie Hodges Gitarzysta w restauracji
Little Jimmy King Muzyk uliczny w Memphis
James White Śpiewak w hotelu Hyatt
Ken Axmaker Jr. Student
Harry Dach Kierowca śmieciarki
Julia Hayes Dziewczyna w barze
Ted Kraus Syn adwokata
Tom McCrory Wspólnik
Paul Sorvino Tommie Morolto
Yvonne Sayers Młoda dziewczyna
Ron Clinton Smith Kierowca ciężarówki z bawełną
KaiCarra Sędzia przysięgła
Scott Sumers Uczeń
S.A. Weakley Pracownik kancelarii adwokackiej
Joe Viterelli Joey Morolto
George Nowak Muzyk
Jonathan Kaplan Rekruter personelu prawniczego

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *