Crash: Niebezpieczne pożądanie / Crash (1996)

  • Gatunek: Erotyczny Thriller
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 40 min.
  • Tytuł oryginalny: Crash
  • 30-letni mężczyzna wkracza w świat ludzi, dla których największym źródłem podniecenia są koszmarne sceny wypadków samochodowych.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

„Crash: Niebezpieczne pożądanie”, reżyserowany przez Davida Cronenberga w 1996 roku, to podróż w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki, gdzie obsesja wypadkami samochodowymi staje się motywem przewodnim dla bohaterów.

W tym niezwykłym świecie, gdzie granice pomiędzy przyjemnością a perwersją zlewają się w jedno, główny bohater, trzydziestoletni James Ballard, wchodzi w krąg ludzi uwięzionych w swoich własnych obsesjach. Ballard, będąc sprawcą tragicznego wypadku samochodowego, otwiera drzwi do tajemniczego świata, gdzie ekscytacja płynąca z koszmaru staje się normą.

W jego życiu pojawia się Helen, enigmatyczna postać, która prowadzi go jeszcze głębiej w labirynt swoich własnych obsesji. Między Jamesem a Helen rodzi się romans, który nabiera nowego, niebezpiecznego wymiaru, gdy oboje odkrywają wspólną fascynację wypadkami drogowymi.

Cronenberg mistrzowsko ukazuje tę niezwykłą symbiozę pomiędzy ludźmi a maszynami, gdzie adrenalina związana z ostrą jazdą miesza się z zapachem palonej gumy i metalu. Obrazy krwawych katastrof i zdeformowanych pojazdów stają się dla bohaterów nie tylko symbolem zagrożenia, ale również obiektem pożądania.

W filmie pojawiają się także inne postacie, których erotyczna spełnienie splata się z doznaniami związanymi z maszynami. Cronenberg brawurowo eksploruje psychologiczne aspekty obsesji, ukazując jak granica między fascynacją a zboczeniem staje się coraz bardziej niewyraźna w świetle ich działań.

„Crash: Niebezpieczne pożądanie” to nie tylko film o fetyszyzacji wypadków samochodowych; to również głęboka analiza ludzkiej psychiki i jej skomplikowanych obsesji. Cronenberg prowadzi widza przez labirynt emocji, konfrontując go ze skomplikowanymi kwestiami seksualności i ludzkiej natury.

Atmosfera filmu jest nasycona nieuchronną eskalacją, gdzie granice pomiędzy życiem a śmiercią zlewają się w jedno. Dla bohaterów „Crash”, każdy nowy wypadek to nie tylko ekscytujące doświadczenie, ale również kolejna okazja do eksploracji mrocznych zakamarków swojej własnej egzystencji.

Muzyka autorstwa Howarda Shore’a doskonale podkreśla tę mroczną atmosferę, wprowadzając widza w hipnotyczny stan, gdzie realizm splata się z surrealistycznymi wizjami. Dzięki tej ścieżce dźwiękowej, każda scena nabiera dodatkowego wymiaru, pogłębiając emocjonalne doznania widza.

W „Crash: Niebezpieczne pożądanie”, Cronenberg odważnie eksploruje trudne tematy i prowokuje do refleksji nad granicami ludzkiej fascynacji i pożądania. To nie tylko arcydzieło kina, lecz również wyzwanie dla widza, stawiające pytania o naturę ludzkiej psychiki i jej skomplikowane obsesje.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria David Cronenberg
scenariusz David Cronenberg
gatunek Erotyczny, Thriller
produkcja Kanada, Wielka Brytania
premiera 17 maja 1996 (Światowa) 17 stycznia 1997 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $21 995 688 na świecie$3 168 660 w USA$18 827 028 poza USA
budżet $9 000 000
na podstawie J.G. Ballard (powieść)
studio Alliance Communications Corporation / Movie Network, The (TMN) / Recorded Picture Company (RPC) /
tytuł oryg. Crash

Obsada

Aktor Postać
James Ballard
Helen Remington
Vaughan
Catherine Ballard
Gabrielle
Colin Seagrave
Prostytutka na lotnisku
Vera Seagrave
Sprzedawca
Tatuażysta
Asystent reżysera
Chwytacz
Mężczyzna na haku
Dziewczyna z kamerą
Trask
Sprzedawca wraków samochodowych
Mężczyzna w salonie tatuażu

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *