Młode wilki (1995)

 • Gatunek: Sensacyjny
 • Rok:
 • Czas trwania: 1 godz. 35 min.
 • Świeżo upieczony maturzysta zostaje członkiem gangu przemytników.

Dostępne na urządzeniach:
 • IOS
 • Android
 • Windows
 • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Młode wilki to polski film sensacyjny z 1995 roku w reżyserii Jarosława Żamojdy. Film przedstawia historię grupy młodych przemytników, którzy muszą zmierzyć się z konsekwencjami swojej działalności.

Akcja filmu rozgrywa się w Szczecinie w latach 90. XX wieku. Głównymi bohaterami są czterej młodzi mężczyźni: Cichy, Biedrona, Kobra i Skorpion. Są oni członkami gangu przemytników, którymi kieruje Czarny. Chłopcy żyją w luksusie, nie muszą się martwić o pieniądze. Mają szybkie samochody, piękne kobiety i nieograniczony dostęp do narkotyków.

Ich beztroskie życie kończy się, gdy Chmielewski, najbogatszy człowiek w Szczecinie, rezygnuje z nielegalnych interesów. Czarny traci swoich wpływowych protektorów i musi znaleźć nowe sposoby na prowadzenie działalności przemytniczej.

Chłopcy postanawiają, że dalej będą sobie radzić sami. Aby nadal prowadzić interesy, muszą jednak zatrudnić kogoś z „czystym” paszportem. Wybór pada na Roberta Ratackego, świeżo upieczonego maturzystę.

Robert to inteligentny i ambitny młody człowiek. Ma dobre wykształcenie i nie ma żadnych powiązań z przestępczością. Jest jednak również naiwny i łatwowierny.

Chłopcy szybko przekonują Roberta, że przemyt to łatwy sposób na szybkie zarobienie dużych pieniędzy. Robert zostaje wciągnięty w ich świat, w którym rządzi prawo silniejszego.

Wkrótce Robert zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że przemyt to nie tylko łatwe pieniądze, ale także niebezpieczeństwo i ryzyko. Musi podjąć decyzję, czy chce kontynuować tę działalność, czy też zerwać z nią i rozpocząć nowe życie.

Motywy i tematy

 • Młodzież i przestępczość. Film przedstawia historię młodych ludzi, którzy wchodzą w świat przestępczości. Są oni kuszeni łatwym i szybkim zarobkiem, nie myśląc o konsekwencjach swoich czynów.
 • Brak moralności. W świecie przestępczości obowiązują własne zasady moralne. Chłopcy nie wahają się przed popełnieniem przestępstw, aby osiągnąć swoje cele.
 • Siła pieniądza. Pieniądze to główny motyw działania bohaterów filmu. Są gotowi zrobić wszystko, aby je zdobyć.

Ocena

Młode wilki to film, który wzbudził wiele kontrowersji. Niektórzy krytycy zarzucali mu, że gloryfikuje przestępczość. Inni natomiast docenili jego realistyczne ukazanie świata przestępczości.

Film jest dobrze zrealizowany i posiada ciekawą fabułę. Obsada również wypada dobrze. Piotr Szwedes w roli Roberta Ratackego stworzył kreację, która zapada w pamięć.

Podsumowanie

Młode wilki to film, który warto zobaczyć. Jest to dobry przykład polskiego kina sensacyjnego z lat 90. XX wieku.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Jarosław Żamojda
scenariusz Jacek Dąbała, Jarosław Żamojda
gatunek Sensacyjny
produkcja Polska
premiera 11 maja 1996 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Da Vinci Film (produkcja wykonawcza) / Telewizyjna Agencja Produkcji Teatralnej i Filmowej
tytuł oryg. Młode wilki
inne tytuły Smugglers Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Robert Ratacki "Prymus"
Cichowski "Cichy"
Ojciec Roberta
Dyrektor banku
Prokurator Bogdan Wielewski
"Biedrona"
Marzena, sekretarka Chmielewskiego
Inżynier Bukowski
"Casanova"
Rybczyński, właściciel sklepu
Iwona
"Twarz"
"Scorpion"
"Czarny"
"Czarny"
"Cobra"
"Rudy"
Jerzy Chmielewski, ojciec Cleo
Cleo
Dyrektor szkoły
Ochroniarz "Czarnego"
Policjant strzegący prokuratora
Ochroniarz Chmielewskiego
Celnik
Pani Krystyna, kasjerka w banku
Celnik
Dorota
Słomka
Policjant "Lolo", współpracownik prokuratora
Pasażerka w pociągu do Niemiec
Pan Janek, służący Chmielewskiego
Matka "Cichego"
Żona dyrektora banku
Żona Kucharskiego
Kucharski
Kapitan Wojtaszewski
Pielęgniarka
Wopista
Celnik
Policjant
Strażnik w banku
Urzędnik
Kasjer w banku
Celnik
Policjant
Kasjerka w banku
Policjant
Wopista
Celnik
Dziennikarka przeprowadzająca wywiad z prokuratorem
Taksówkarz
Celnik
Policjant
Sprzedawczyni w sklepie Rybczyńskiego
"Napastnik" w banku
Dziewczyna "Rudego"
Kuchcik
Inżynier
Urzędnik w banku
Niemiecki policjant
Majster
Członek gangu

Zdjęcia

Zwiastuny

Alternatywne opisy

Młode wilki (1995) to polski film sensacyjny w reżyserii Jarosława Żamojdy. Film opowiada o grupie młodych ludzi, którzy uwikłani zostają w świat przestępczości.

Akcja filmu rozgrywa się w Szczecinie w 1995 roku. Głównymi bohaterami są czterej dziewiętnastoletni przyjaciele: Cichy, Biedrona, Kobra i Skorpion. Młodzi mężczyźni żyją w luksusie, jeżdżąc drogimi samochodami, korzystając z usług prostytutek i zażywając narkotyki. Ich źródłem utrzymania jest przemyt alkoholu i papierosów.

Sytuacja zmienia się, gdy Chmielewski, najbogatszy człowiek w Szczecinie i były szef Czarnego, rezygnuje z nielegalnych interesów. Wraz z nim znikają dobre "układy" z celnikami. Chłopcy stają przed dylematem: kontynuować działalność przestępczą, czy zrezygnować z łatwych pieniędzy.

Ostatecznie postanawiają spróbować sił na własną rękę. Aby jednak nadal prowadzić interesy, muszą znaleźć kogoś z "czystym" paszportem. Wybór pada na Roberta, klasowego prymusa, który właśnie zdał maturę.

Robert wpada w świat przestępczości, którego nie zna. Jest zdezorientowany i przerażony. Z jednej strony kusi go łatwy zysk, z drugiej - boi się konsekwencji swoich czynów.

Wkrótce Robert zostaje uwikłany w niebezpieczną grę. Chłopcy zlecają mu przemyt narkotyków, który kończy się tragicznie. Robert zostaje zatrzymany przez policję i oskarżony o handel narkotykami.

Film kończy się moralnym dylematem. Czy Robert powinien zostać skazany za przestępstwo, którego nie popełnił? Czy może wykorzystać swoją szansę na nowe życie?

Film "Młode wilki" jest opowieścią o trudnych wyborach, które stawia przed nami życie. To także obraz upadku moralnego, do którego może doprowadzić żądza łatwego zysku.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

 • Film został nakręcony w Szczecinie i okolicach.
 • W rolach głównych wystąpili: Piotr Szwedes, Jarosław Jakimowicz, Paweł Deląg, Zbigniew Suszyński i Michelle Cleo Godsey.
 • Film był sukcesem kasowym i zdobył liczne nagrody, m.in. nagrodę za najlepszy debiut reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Film "Młode wilki" jest wciąż aktualny i porusza tematy, które są ważne dla współczesnego społeczeństwa. To film, który warto obejrzeć, aby zastanowić się nad własnym życiem i wyborami, które podejmujemy.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *