Obsługiwałem angielskiego króla / Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

  • Gatunek: Komedia obycz. Romans
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz.
  • Tytuł oryginalny: Obsluhoval jsem anglického krále
  • Po wyjściu z więzienia były kelner, Jan Dziecię, wspomina swoją młodość, kiedy to miał tylko jeden cel – za wszelką cenę dojść do bogactwa.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

W filmie „Obsługiwałem angielskiego króla” Jiříego Menzla wyróżnia się historia życiowa Jana Dziecię, byłego kelnera, który opowiada o swoim niezwykłym życiowym szlaku, pełnym prób zdobycia bogactwa, miłości oraz dramatycznych zakrętów losu.

Jan Dziecię, po opuszczeniu więziennych murów, zamyśla się nad młodością, gdy jako ambitny kelner kierował się jednym celem – osiągnięciem zamożności za wszelką cenę. Film rzuca światło na fascynujące losy bohatera, prowadząc go od skromnej obsługi stolików do posiadania własnej restauracji, a następnie do utraty wszystkiego w wyniku zmiany władzy w Czechach.

W dziele Menzla, „Obsługiwałem angielskiego króla”, centralną postacią jest Jan Dziecię, którego życie ukazane jest retrospektywnie. Były kelner, opowiadając o swojej przeszłości, dzieli się wspomnieniami z międzywojennego okresu. Jego opowieść nie tylko toczy się wokół dążenia do zamożności, lecz także odkrywa dojrzewanie w trudnych realiach społeczno-politycznych.

Jan, oczarowany możliwościami, jakie niesie ze sobą życie w świecie gastronomii, zdaje sobie sprawę, że kluczem do sukcesu są pieniądze. Z sentymentem wspomina swoje początki jako kelnera, podkreślając zaradność w zarabianiu oraz pierwsze doświadczenia miłosne. W tle rozgrywa się dynamiczny obraz międzywojennej Europy Środkowej, gdzie życie społeczne i polityczne pociąga za sobą bolesne zmiany.

Film Jiříego Menzla ukazuje również losy Jana Dziecię w kontekście ogromnych przemian społecznych. W momencie, gdy władzę przejmuje lud, bohater traci swą restaurację. Historia jego życia nabiera nowego znaczenia, ukazując tragiczne aspekty miłości w czasach wojny oraz groteskowe represje wobec tzw. „burżujów” po zakończeniu konfliktu.

Opowieść filmu jest zarówno piękna, jak i mądra, łącząc w sobie malownicze opisy dojrzewania w środowisku gastronomicznym z dramatem miłosnym i groteską powojennych przemian społecznych. Jiří Menzel, znany z klasycznego „Pociągu pod specjalnym nadzorem”, ponownie sięga po prozę Bohumila Hrabala, tworząc filmową groteskę o wzniosłościach i upadkach niezwykłego bohatera.

Jan Dziecię, choć niski, posiadał wyjątkowe ambicje, marząc o osiągnięciu statusu milionera. Jego opowieść, oparta na prozie Bohumila Hrabala, rysuje obraz bohatera, który stopniowo awansuje w hierarchii zawodowej – od skromnego sprzedawcy serdelków na dworcu po kelnera, obsługującego zamożnych klientów. Codziennie konfrontowany z ekscesami bogaczy, Jan zdobywa bogactwo, lecz równocześnie traci kawałek swej ludzkiej natury.

Filmowa groteska „Obsługiwałem angielskiego króla” to nie jedynie relacja o dążeniu do zamożności, ale również mroczny portret upadku bohatera. Po latach spędzonych w więzieniu Jan musi odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie, stając się parią. Jiří Menzel zgrabnie balansuje między komizmem a dramatem, kreując film pełen głębokich spostrzeżeń na temat ludzkiej natury i życiowych decyzji.

„Obsługiwałem angielskiego króla” to nie tylko saga Jana Dziecię, ale także obraz społeczny, który pokazuje, jak znaczące zmiany polityczne mogą wpływać na jednostkowe losy. Film Jiříego Menzla nie tylko wzbudza nostalgiczne wspomnienia, ale również przypomina o trudnych decyzjach, jakie każdy z nas musi podjąć w życiu. Doskonała gra aktorska oraz mistrzowskie połączenie komedii, dramatu i satyry czynią z tego filmu pamiętną perłę kinematografii.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Jiří Menzel
scenariusz Jiří Menzel
gatunek Komedia obycz., Romans
produkcja Czechy, Słowacja, Niemcy, Węgry
premiera 18 grudnia 2006 (Światowa)
boxoffice $7 319 210 na świecie$617 403 w USA$6 701 807 poza USA
na podstawie Bohumil Hrabal (powieść)
dystrybucja Gutek Film
studio AQS (koprodukcja) / Barrandov Studios (koprodukcja) / Bioscop (koprodukcja) /
tytuł oryg. Obsluhoval jsem anglického krále
inne tytuły I Served the King of England Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Jan Díte (młody)
Jan Díte (starszy)
Skřivánek
Walden
Profesor
Líza
Marcela
Jůlinka
Jaruška
Hotelarz Brandejs
Generał
Cesarzowa abisyńska
Szef hotelu
Kelner Karel
Tichota
Bieler
Hrdlička
Weinfurter
Wimmer
Weigel
Milioner
Vanda
Paní Rajská
Brukner
Milioner
Milioner
Lekarz w sanatorium
Pilolik Ferda
Panna w Hotelu Tichole
Panna w hotelu Tichole
Panna w hotelu Tichole
Panna w hotelu Tichole
Panna w hotelu Tichole
Panna w hotelu Tichole
Panna w hotelu Tichole
Niemiecki burmistrz
Aranżerka
Milioner
Milioner
Milioner
Milioner
Milioner
Giełdziarz
Giełdziarz
Siostra
Niemiecki gość
Milicjant
Mężczyzna zbierający monety

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *