Barwy ochronne (1976)

  • Gatunek: Dramat obyczajowy Psychologiczny
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 36 min.
  • W czasie letniego obozu językowego dochodzi do konfrontacji dwóch osobowości – cynicznego docenta Szelestowskiego i młodego idealisty, magistra Kruszyńskiego.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Film „Barwy ochronne” z 1976 roku, w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, stanowi istotny element „kina moralnego niepokoju” lat siedemdziesiątych, rzucając światło na letni obóz językoznawczy, gdzie zetknięcie dwóch skrajnych postaci, cynicznego docenta Jakuba Szelestowskiego (Zbigniew Zapasiewicz) i młodego idealisty, magistra Jarosława Kruszyńskiego (Piotr Garlicki), staje się osią narracji.

Narracja filmu rozwija się w otoczeniu letniego obozu kół językoznawczych, gdzie młody Kruszyński dopuszcza spóźnioną dysertację Raczyka z Torunia do konkursu studenckich prac naukowych. Decyzja ta wystawia go na konfrontację z rektorem, znanym z niechęci do toruńskiego środowiska naukowego. Kłopoty narastają wraz z entuzjastycznym przyjęciem pracy Raczyka przez młodzież, podczas gdy jury nagradza inną pracę, będącą myślowo płytka i pozbawioną polotu.

Film „Barwy ochronne” staje się głęboką analizą konformizmu polskiej inteligencji, odsłaniając mechanizmy eliminacji jednostek wartościowych przez bezwzględnych karierowiczów. To opowieść o całym społeczeństwie, będącym karykaturą autentycznych wartości, emocji i ideałów. Film koncentruje się na konflikcie między cynicznym karierowiczem Jakubem Szelestowskim a idealistycznym Jarosławem Kruszyńskim.

W obrazie śledzimy starcie dwóch antagonistów, których losy splatają się podczas letniego obozu naukowego. Szelestowski, inteligentny i przebiegły, wybrał ścieżkę kariery obfitującej w moralne kompromisy. Jest cynicznym mędrcem, egoistą, ale jednocześnie nie pozbawionym buntu wobec własnej postawy. Jego przeciwnik, Kruszyński, młody idealista pełen czystych intencji, nie potrafi dostosować się do otaczającego go środowiska.

Film bada temat konformizmu w polskiej inteligencji, ukazując spór między moralnym konformistą a idealistą. Animowana sekwencja otwierająca film przedstawia płazy i gady, symbolizujące brak charakteru i konformizm bohaterów. Cień prorektora, odrażającego snoba, staje się groźną postacią w sporze między Jakubem a Jarosławem, przy czym wynik ich pojedynku staje się mało istotny wobec kaprysu prorektora decydującego o zawodowym losie uczonych.

Podczas letniego obozu dla językoznawców, widzowie są świadkami konfliktu między dwoma pracownikami naukowymi o różnych postawach życiowych. Młody Kruszyński reprezentuje idealizm, podczas gdy starszy Szelestowski to cynik, nieustannie pozbawiający młodszego kolegę złudzeń na temat akademickiego środowiska i świata. Ich relacje ewoluują od konwenansów do otwartej wrogości, tworząc dynamiczny obraz konfrontacji dwóch światopoglądów.

„Barwy ochronne” to istotny film „kina moralnego niepokoju”, poruszający problem konformizmu w polskiej inteligencji. Zbigniew Zapasiewicz jako Szelestowski stworzył wyrazistą postać zdeprawowanego cynika, a Piotr Garlicki jako Kruszyński przekonująco oddał obraz młodego idealisty. Film Zanussiego, jako klasyk, nadal porusza widzów, ukazując zawiłości ludzkiej natury i trudności związane z utrzymaniem własnych wartości w społeczeństwie konformizmu.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Krzysztof Zanussi
scenariusz Krzysztof Zanussi
gatunek Dramat obyczajowy, Psychologiczny
produkcja Polska
premiera 28 stycznia 1977 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Studio Filmowe Tor
tytuł oryg. Barwy ochronne
inne tytuły Camouflage Wielka Brytania Camouflage USA

Obsada

Aktor Postać
Jarosław Kruszyński
Jakub Szelestowski
Nelly Livington-Pawluk
Prorektor Bolesław
Docent Kiszewski z Wrocławia
Pan Józef
Pani Zofia
Przedstawiciel władz
Kierownik ośrodka
Studentka Maria Piechowiak
Student
Pan Franek
Pani Ania
Konrad Raczyk
Mariola, żona prorektora
Włoski uczestnik obozu
Docent
Dziewczyna z kuchni
Studentka
Studentka
Pani Magda
Student Grusznic
Kierowniczka dziekanatu
Akompaniator aktorki
Studentka
Student
Studentka
Studentka
Aktorka recytująca wiersze Baczyńskiego i Szymborskiej
Student
Student
Student
Studentka
Student
Student
Student
Student
Studentka w jadalni
Studentka

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *