Wichrowe wzgórza / Wuthering Heights (1992)

  • Gatunek: Kostiumowy Melodramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 45 min.
  • Tytuł oryginalny: Wuthering Heights
  • Pan Earnshaw przywozi z podróży bezdomnego, cygańskiego chłopca. Wkrótce pomiędzy jego córką a przybyszem rodzi się namiętne uczucie.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Film „Wichrowe Wzgórza”, w reżyserii Petera Kosminsky’ego, przynosi na ekran historię pełną namiętności, zdrady i zemsty, opartą na klasycznej powieści Emily Brontë. Akcja rozgrywa się w otoczeniu tajemniczych wrzosowisk Anglii, gdzie losy bohaterów splatają się w gąszczu skomplikowanych uczuć i życiowych decyzji.

Pan Earnshaw, powracając z podróży, przyprowadza ze sobą bezdomnego chłopca cygańskiego pochodzenia. Nazwany Heathcliffem, szybko staje się nieodłączną częścią życia w posiadłości, zwłaszcza dla Cathy, córki gospodarza. Między nimi rodzi się gorąca miłość, która, mimo upływu lat, nie traci na intensywności. Jednak los, jak to bywa w życiu, prowadzi ich na rozdroża.

Cathy, ulegając społecznym konwenansom, decyduje się przyjąć oświadczyny Edgara Lintona, mężczyzny o nienagannych manierach i zamożnym rodowodzie. To decyzja, która zadaje cios sercu Heathcliffa, który musi bezsilnie przyglądać się, jak jego ukochana oddala się od niego. Ucieczka Heathcliffa z Wichrowych Wzgórz staje się symbolem jego rozpaczy i determinacji. Po latach powraca jako człowiek bogaty i zdeterminowany, gotowy spełnić swoje obietnice zemsty na rodzinie Lintonów.

Film eksploruje złożoność ludzkich emocji i konfliktów, osadzając losy bohaterów w surowym i nieprzewidywalnym środowisku przyrody. Wichrowe Wzgórza stają się metaforą dla burzliwych uczuć, które targają bohaterami, a jednocześnie symbolizują ich nieugiętość i siłę w konfrontacji z przeciwnościami losu.

Ralph Fiennes w roli Heathcliffa wspaniale oddaje wielowymiarowość postaci, od miłości po zemstę, od namiętności po rozpacz. Juliette Binoche jako Cathy wyróżnia się swoją wrażliwością i determinacją, stając się nie tylko obiektem miłości, ale też aktywnym uczestnikiem losów, które ją otaczają.

Film nie tylko prezentuje historię tragicznej miłości, ale też analizuje społeczne konwenanse i ograniczenia, które kształtują życie bohaterów. To także studium ludzkiej natury, które pokazuje, jak silne emocje mogą zmieniać życie i kształtować decyzje.

Sceneria filmu, osadzona w malowniczych plenerach Yorkshire, dodaje mu dodatkowego uroku i autentyczności. Widzowie przenoszeni są do magicznego świata, gdzie piękno przyrody kontrastuje z wewnętrznymi burzami bohaterów.

„Wichrowe Wzgórza” to film, który porusza, wzrusza i skłania do refleksji nad naturą ludzkich uczuć i siłą determinacji. To opowieść, która pozostaje w pamięci widza na długo po zakończeniu seansu, zachęcając do odkrywania kolejnych warstw jej znaczenia i głębi emocji.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Peter Kosminsky
scenariusz Anne Devlin
gatunek Kostiumowy, Melodramat
produkcja USA, Wielka Brytania
premiera sierpnia 1992 (Światowa) 31 grudnia 1992 (Polska premiera kinowa)
na podstawie Emily Brontë (powieść)
studio Paramount Pictures
tytuł oryg. Wuthering Heights
inne tytuły Emily Brontë's Wuthering Heights (pełny tytuł) USA

Obsada

Aktor Postać
Cathy Linton / Catherine Earnshaw
Heathcliff
Ellen Dean
Isabella Linton
Edgar Linton
Hindley Earnshaw
Hareton Earnshaw
Pan Linton
Parson
Joseph
Pan Lockwood
Thomas Earnshaw
Pani Linton
Frances Earnshaw
Linton Heathcliff
Młody Heathcliff
Młoda Cathy
Hindley Earnshaw w wieku 16 lat
Dr Kenneth
Vicar
Młody Hareton
Emily Bronte
Chłopiec orzący ziemię
Chłopiec

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *