Trędowata (1976)

  • Gatunek: Melodramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 35 min.
  • Guwernantka zakochuje się w młodym ordynacie. Przeszkodą dla związku są uprzedzenia i plany jego rodziny.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Trędowata (1976) to film fabularny w reżyserii Jerzego Hoffmana, oparty na powieści Heleny Mniszkówny o tym samym tytule. Opowiada historię miłości Stefanii Rudeckiej, guwernantki w domu arystokratycznego rodu Michorowskich, i młodego ordynata Waldemara. Ich związek staje się jednak niemożliwy ze względu na różnice społeczne i uprzedzenia panujące w ówczesnej arystokracji.

Akcja filmu rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku. Stefania Rudecka, pochodząca z ubogiej rodziny, jest guwernantką w domu Michorowskich. Pewnego dnia poznaje młodego i przystojnego Waldemara, w którym się zakochuje. Waldemar również odwzajemnia jej uczucie, jednak ich miłość staje się niemożliwa do spełnienia.

Przeszkodą jest przede wszystkim różnica społeczna między nimi. Stefania jest guwernantką, a Waldemar jest ordynatem, posiadaczem wielkiej fortuny. Ich związek byłby więc mezaliansem, co nie byłoby tolerowane przez arystokrację.

Dodatkową przeszkodą są uprzedzenia panujące w arystokracji. Stefania jest postrzegana jako dziewczyna z niższej warstwy społecznej, która nie nadaje się na żonę ordynata.

Mimo tych przeszkód Waldemar i Stefania decydują się walczyć o swoją miłość. Waldemar ogłasza na radzie rodzinnej, że chce poślubić Stefanię. Jego babka, księżna Podhorecka, jest przeciwna temu małżeństwu, jednak dziadek, hrabia Michorowski, zgadza się na nie.

Mimo to Waldemar i Stefania nie mogą cieszyć się swoim szczęściem. Podczas balu, na który Stefania przychodzi w sukni zaprojektowanej przez Waldemara, jest obrażona przez arystokrację. Jedna z dam wyrzuca jej, że jest trędowatą i że nigdy nie będzie akceptowana przez wyższe sfery.

Stefania jest zrozpaczona. Załamuje się psychicznie i zapada na ciężką chorobę. Waldemar opiekuje się nią, ale nie jest w stanie jej uratować. Stefania umiera, a Waldemar pozostaje sam.

Film Trędowata jest klasycznym melodramatem, opowiadającym o nieszczęśliwej miłości. Film został zrealizowany z rozmachem i przepięknymi zdjęciami. Główne role w filmie zagrali Elżbieta Starostecka i Leszek Teleszyński.

Oprócz wątku głównego, w filmie pojawia się również wątek poboczny, dotyczący miłości babki Stefanii i dziadka Waldemara. Ich historia również kończy się tragicznie.

Film Trędowata jest poruszającą opowieścią o miłości, która nie może się spełnić. Film jest również krytyką uprzedzeń społecznych, które mogą niszczyć ludzkie życie.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które mogą być uwzględnione w opisie filmu:

  • Film został zrealizowany w Łańcucie, Nowej Wsi koło Grójca, Nieznanowicach pod Włoszczową oraz Wałbrzychu.
  • W filmie wykorzystano muzykę Wojciecha Kilara.
  • Film był nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Film Trędowata to klasyczne dzieło polskiego kina, które do dziś cieszy się dużą popularnością. Film jest poruszającą opowieścią o miłości, która nie może się spełnić. Film jest również krytyką uprzedzeń społecznych, które mogą niszczyć ludzkie życie.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Jerzy Hoffman
scenariusz Stanisław Dygat
gatunek Melodramat
produkcja Polska
premiera 29 listopada 1976 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Helena Mniszek (powieść)
studio Zespół Filmowy "Silesia"
tytuł oryg. Trędowata
inne tytuły Leper Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Stefania Rudecka
Waldemar Michorowski
Maciej Michorowski, dziad Waldemara
Hrabina Idalia Elzonowska, ciotka Waldemara
Rita Szeliżanka
Hrabia Trestka
Melania Barska
Hrabia Barski
Lucia Elzonowska
Księżna Podhorecka, babka Waldemara
Książę Daniecki
Rudecki
Hrabina Ćwilecka
Wizembergowa
Arystokrata
Młoda dama
Hrabia Morykoni
Hrabia Ćwilecki
Arystokrata
Rudecka, matka Stefci
Wizemberg
Arystokrata
Arystokrata
Arystokrata
Michalina Ćwilecka
Arystokrata
Arystokrata

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *