Szkoła uczuć / A Walk to Remember (2002)

  • Gatunek: Dla młodzieży Melodramat
  • Rok: 2002
  • Czas trwania: 1 godz. 41 min.
  • Tytuł oryginalny: A Walk to Remember
  • Popularny w szkole Landon zaczyna spotykać się z nieśmiałą córką pastora.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV
reżyseria Adam Shankman
scenariusz Karen Janszen
gatunek Melodramat / Dla młodzieży
produkcja USA
premiera 23 stycznia 2002 (świat)
boxoffice $47 494 916 na świecie$41 281 092 w USA$6 213 824 poza USA
budżet $11 800 000
na podstawie Nicholas Sparks "Jesienna miłość" (powieść)
dystrybucja Vision Film Distribution
studio Warner Bros. (przedstawia) / DiNovi Pictures / Gaylord Films /
data produkcji 2002
tytuł oryg. A Walk to Remember
inne tytuły Szkoła uczuć Polska
Każdej wiosny w małym portowym miasteczku Beaufort w Północnej Karolinie, kiedy wiatr od morza niesie zapach soli, Landon Carter (Shane West) wspomina swoje młodzieńcze lata spędzone z Jamie Sullivan (Mandy Moore), dziewczyną, która zmieniła jego życie. Jamie była pierwszą i ostatnią osobą, którą darzył prawdziwym uczuciem. Zupełnie inna niż szkolne koleżanki, nigdy nie dbała o to, by być taka, jak one. Jej wiara w siebie nie była uzależniona od opinii innych ludzi. Jamie, córka miejscowego pastora Kościoła baptystów (Peter Coyote), nie obawiała się okazywania innym, że wiara jest najważniejsza w jej życiu. Landon był zupełnie inny, nie wiedział czego chce od życia. Wolne chwile spędzał na robieniu głupich dowcipów. Jeden z nich miał niespodziewane zakończenie. Landon i jego kumple postanowili "przetestować" nowicjusza (Matt Lutz), który chciał dostać się do ich paczki. Inicjacja miała się odbyć w miejscowej fabryce cementu i polegać na skoczeniu do basenu. Nikt z nich nie wiedział, że jego dno pełne jest połamanych rur. Chłopak skoczył. Za chwilę wypłynął cały we krwi. Landon skoczył do wody, by go wyciągnąć. Przyjaciele uciekli. Uniknął więzienia, ale w ramach resocjalizacji musiał opiekować się uczniami, oraz uczestniczyć w próbach spektaklu w klubie dramatycznym. Zajęcia te miały nauczyć go wrażliwości na innych ludzi. Dzięki nim bliżej poznał Jamie, która również grała w tym spektaklu. Wkrótce Landon uświadomił sobie, że jest zakochany w niepozornej Jamie.
Landon (Shane West) jest najpopularniejszym chłopcem w szkole. Jest zabawny, ma super ciuchy, najładniejsze panny i fajowych kumpli. Jest po prostu cool. Pewnego dnia postanawia wraz z kumplami trochę ponabijać się z pierwszoklasisty (Matt Lutz), co kończy się tragedią. W ramach resocjalizacji zostaje przydzielony przez dyrektora szkoły do "załogi sprzątającej" korytarz, w soboty musi pomagać w lekcjach matołkom z podstawówki, i o zgrozo, wystąpić w kwaśnej sztuce, przygotowywanej przez kółko teatralne na koniec roku szkolnego. Tragedia. Wolałby łyżeczką zdrapywać gumę do żucia z autostrady niż dać się tak publicznie upokorzyć. Tym czasem okazuje się, że we wszystkich tych smętnych zajęciach uczestniczy, i to zupełnie po dobroci, Jamie (Mandy Moore) - rzewna córka miejscowego pastora (Peter Coyote). Ubrana w workowate kiece Jamie śpiewa również w kościelnym chórze i ogląda gwiazdy przez teleskop własnej produkcji. Jamie jest wyszydzanym kozłem ofiarnym grupy Landona, ma jednak dobre serce i kiedy ten prosi ją o pomoc w opanowaniu roli, zgadza się bez wahania. Stawia tylko jeden warunek. Chłopak musi obiecać, że się w niej nie zakocha. Nic prostszego? Wręcz przeciwnie.
Akcja toczy się w małym, portowym miasteczku w Północnej Karolinie w latach 90. Główny bohater - Landon Carter (Shane West) jest jednym z najbardziej popularnych chłopców w szkole. Szalony, nierozważny i zarozumiały razem ze swoimi kolegami spędza większość swojego czasu na imprezach i robieniu żartów. Niestety podczas jednego z takich głupich wybryków dochodzi to wypadku: Nowy uczeń próbujący wkupić się w łaski Londona i jego kumpli za ich namową skacze z wysokości do wody i ciężko poraniony trafia do szpitala. Paczka cudem unika więzienia, a London w ramach resocjalizacji ma opiekować się małymi dziećmi. Podczas owych zajęć poznaje córkę miejscowego pastora: Jamie Sullivan (Mandy Moore) - całkowite swoje przeciwieństwo. Dziewczyna jest spokojną, miłą, cichą i pomocną osobą. Ku swojemu zaskoczeniu London zdaje sobie w końcu sprawę, ze jest szaleńczo zakochany w Jamie. Niestety dziewczyna - wbrew sobie - wzbrania się od tego uczucia. Dlaczego? To wie tylko ona i jej ojciec. Niedługo potem London dowiaduje się jaką okrutną niespodziankę sprawił mu los...
Film na podstawie bestsellerowej powieści Nicholasa Sparksa, autora m.in. "Pamiętnika", zekranizowanego z Ryanem Goslingiem w 2004 r. Opowieść o pięknej miłości, do której punktem wyjścia staje się pewne tragiczne wydarzenie. Grupka nastolatków, wśród których jest Landon Carter (Shane West), postanawia zrobić kawał koledze. Jednak kończy on się wypadkiem. Landon, jako jedyny, który dał się złapać i został za to ukarany. Dzięki pracy jako asystent woźnego, udzielaniu korepetycji w podstawówce i występie w szkolnym przedstawieniu ma zrozumieć, że postąpił źle. Tak właśnie poznaje Jamie Sullivan (Mandy Moore), trochę nieśmiałą, ale bardzo uczynną córkę pastora. Owszem, znał ją wcześniej, ale dopiero teraz zaczął ją poznawać naprawdę. Wkrótce, jak to zwykle w takich filmach bywa, chłopak i dziewczyna zakochują się w sobie. Lecz pewnego dnia Jamie wyjawia mu swoją smutną tajemnicę...
Miasteczko Beaufort w Północnej Karolinie. Landon (Shane West) jest lekkomyślnym chłopakiem, zakwalifikowanym do tych "lepszych", który lekceważy szkołę, nauczycieli, obowiązki i swoich "gorszych" znajomych. W wyniku głupich zabaw jego i jego znajomych w fabryce zdarza się wypadek. Landon namawia znajomego, aby przeszedł "test" przed wstąpieniem do nowej grupy, który polegał na wskoczeniu do zbiornika, który był wypełniony jak się później okazuje rurami. Chłopak trafia do szpitala, a Landona łapie policja. W szkole dostaje karę - ma udzielać się w klubie teatralnym i pomagać po lekcjach w nauce innym uczniom. W klubie teatralnym Landon ma wziąć udział w przedstawieniu. Jednak nie daje rady samodzielnie nauczyć się roli, dlatego prosi o pomoc Jamie Sullivan (Mandy Moore), z której zawsze się naśmiewał. Zakwalifikowana do tej "gorszej" grupy dziewczyna, dobra i religijna zmienia nie do poznania Landona. W wyniku nieszczęśliwych zdarzeń tych dwoje tak różnych od siebie ludzi bliżej się poznaje. Rodzi się między nimi uczucie. To pod wpływem córki pastora Carter porzuca dawne towarzystwo, a jego życie nabiera sensu.
Nastoletnia córka pastora, Jamie (Mandy Moore) bierze czynny udział w życiu szkoły. Uczęszcza m. in. do grupy pomagającej młodzieży w nauce i kółka teatralnego, w którym zachodzą najistotniejsze wydarzenia filmu. To właśnie podczas prób Landon (Shane West) poznaje prawdziwe oblicze dziewczyny, z której naśmiewał się wraz z przyjaciółmi ze swojej paczki. Niespodziewanie podczas premiery wiosennego przedstawienia Landon (który za karę musiał zagrać w tym przedstawieniu), przed wszystkimi namiętnie całuje Jamie. Między nastolatkami, pochodzącymi zupełnie z różnych światów, zawiązuje się silne uczucie, które zmienia Landona w dojrzałego mężczyznę. Jednak dziewczyna ukrywa tajemnicę, która ma duże znaczenie dla życia obojga nastolatków...
Landon (Shane West) jest lekkomyślnym nastolatkiem, który wraz z przyjaciółmi ciągle upokarza kolegów. Jedna z tych zabaw kończy się tragicznie. W ramach resocjalizacji Landon musiał zobowiązać się do opieki nad młodszymi uczniami, oraz do uczestnictwa w wiosennym spektaklu w Klubie Dramatycznym. Dzięki nim bliżej poznał Jamie (Mandy Moore), która również była wolontariuszką i grała w tym samym spektaklu. Landon prosił ją o pomoc w przedstawieniu i w ten sposób poznał ją bliżej. Ku swojemu zaskoczeniu, Landon uświadomił sobie, że jest zakochany w Jamie. Ale nic w życiu nie jest łatwe. Ze znanych tylko sobie samej powodów Jamie robiła wszystko, żeby uciec od tego uczucia. Do czasu jednak, kiedy stwierdziła, że robi to wbrew sobie.
Grupka przyjaciół ze szkoły urządza sobie zabawę kosztem jednego pierwszoklasisty, który by dołączyć do ich grupy musi skoczyć do jeziora. Chłopak trafia do szpitala, a Landon Carter (Shane West) ma za to ponieść konsekwencje. Musi po lekcjach sprzątać sale, dawać korepetycje oraz zagrać w szkolnym przedstawieniu dla dzieci. W taki sposób poznaje Jamie Sullivan (Mandy Moore). Dziewczyna jest córką pastora. To, co Carter ma za zadanie odpracować jako karę ona robi dla przyjemności. Jest religijna, ubiera się niemodnie, jednak zdaje się nie dbać o opinię innych. Niejednokrotnie jest obiektem drwin Landona. Jednak chłopak prosi ją o pomoc w nauce do przedstawienia. Jamie zgadza się pod jednym warunkiem - Landonowi nie wolno się w niej zakochiwać. Czy to się uda?
"Szkoła uczuć" to coś więcej niż romans dla nastolatków. To współczesne "Love Story". "Szkoła uczuć" to prawdziwa opowieść o miłości, dwojga ludzi, którzy już nie są dziećmi, którzy właśnie wchodzą w dorosłość. Landon (Shane West) - pewny siebie, szkolny przystojniak, nie dba ani o oceny w szkole, ani o to, co o nim sądzą inni. Jamie (Mandy Moore) jest córką miejscowego pastora (Peter Coyote). Jest skromna, pracowita, zdolna i chętnie pomaga innym. Chociaż pozornie dzieli ich wiele, ich drogi wkrótce się skrzyżują. Fabuła filmu rozgrywa się w szkole wyższej. Miejsce to jest szczególne ze względu na unikalne środowisko, w którym wszyscy wszystko klasyfikują, segregują, etc. Przynależność jest jedną z najważniejszych wartości. Tu najbardziej się liczy to czy "jesteś z nami czy przeciwko nam". W szkole w Beaufort, Landon Carter z pewnością jest na najważniejszej liście. A Jamie Sullivan? Cóż... ona najprawdopodobniej nie jest na żadnej z list. Landon i Jamie najprawdopodobniej nigdy by nie zwrócili na siebie uwagi. Prawdopodobnie nawet nigdy by się na siebie nie natknęli, gdyby nie tragiczny wypadek.
Aktor Postać
Mandy Moore Jamie Sullivan
Shane West Landon Carter
Al Thompson Eric Hunter
Peter Coyote Wielebny Sullivan
Matt Lutz Clay Gephardt
Jonathan Parks Jordan Walker
Daryl Hannah Cynthia Carter
Paz de la Huerta Tracie
Lauren German Belinda
Clayne Crawford Dean
Paula Jones Sally
Xavier Hernandez Luis
Dean Mumford Policjant
Mervyn Warren Pianista
Charles E. Bailey Ojciec Deana
Erik Smith Eddie Zimmerhoff
Frances E. Davis Gosposia
Vivian Cherry Chórzystka
Arlene Martel Chórzystka
Marisa Miller Panna Garber
Seth Howard Maitre'd
Robin Clark Chórzysta
Jason Paige Chórzysta
David Lee Smith Dr Carter
David Andrews Pan Kelly
Adam Shankman Pomoc lekarska
Ryan Sweeney Uczeń szkoły średniej
Chip Thomas Tykowaty chłopiec
Sheila Brothers Stała klientka restauracji
Kelly Cole Childers Wspomagająca
Jenny Gulley Uczennica szkoły średniej
Robert C. Treveiler Pan Worth Carter
Kevin Lapsley Student
Anne Fletcher Tancerka w szkolnym przedstawieniu
Nikki Gregoroff Chórzystka
Elaine Caswell Chórzystka
Diva Gray Chórzystka
Cassidy Ladden Chórzystka
Janie Barnett Chórzystka
Gordon Grody Chórzysta
Kevin Osborne Chórzysta
Al Butler Ochroniarz
Julia Ann West Kobieta w kościele

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *