Szkarłatny pilot / Kurenai no buta (1992)

 • Gatunek: Anime Komedia Przygodowy
 • Rok:
 • Czas trwania: 1 godz. 34 min.
 • Tytuł oryginalny: Kurenai no buta
 • Weteran I wojny światowej zostaje poddany działaniu klątwy, która sprawia, że wygląda jak świnia.

Dostępne na urządzeniach:
 • IOS
 • Android
 • Windows
 • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Szkarłatny pilot to animowana opowieść o Marco Pagotcie, weterancie I wojny światowej, który po powrocie do domu zostaje przemieniony w świnię. Aby odzyskać ludzką postać, musi pokonać klątwę, która na niego ciąży. W tym celu podejmuje się walki z powietrznymi piratami, którzy terroryzują mieszkańców wybrzeża Adriatyku.

Film rozgrywa się we Włoszech w latach 30. XX wieku. Marco, który przyjął pseudonim Porco Rosso, mieszka w niewielkiej miejscowości na wyspie Caprera. Mieszka tam w swoim przestarzałym samolocie, który nazywa Adrienne. Porco jest doskonałym pilotem i nie ma sobie równych w walce powietrznej. Dzięki swoim umiejętnościom staje się sławnym bohaterem, który chroni mieszkańców przed piratami.

Pewnego dnia Porco otrzymuje zlecenie na odnalezienie i uwolnienie córki włoskiego przemysłowca, która została porwana przez piratów. W czasie misji spotyka młodą dziewczynę imieniem Fio, która jest zapaloną mechanik. Fio pomaga Porco naprawić jego samolot i razem udaje im się uwolnić dziewczynę.

W międzyczasie Porco staje się celem nowego przeciwnika, amerykańskiego asa przestworzy Donalda Curtisa. Curtis został wynajęty przez piratów, aby zlikwidować Porco. Dochodzi do serii pojedynków powietrznych między dwoma pilotami. Curtis jest równie utalentowanym pilotem, co Porco, ale jest też bezwzględny i nie cofnie się przed niczym, aby wygrać.

W finale filmu Porco pokonuje Curtisa, ale nie odzyskuje ludzkiej postaci. Uświadamia sobie, że nie jest już tym samym człowiekiem, który wyruszył na wojnę. Został doświadczony przez życie i nauczył się, że nie warto być okrutnym i bezwzględnym.

Motywy

Film Szkarłatny pilot porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

 • Przemiana – Porco zostaje przemieniony w świnię, co jest symbolem jego wewnętrznej przemiany. Od wojny jest zamknięty w sobie i nie potrafi pogodzić się z tym, co przeżył. Dopiero po spotkaniu z Fio zaczyna się otwierać na świat i odzyskiwać człowieczeństwo.
 • Walka o dobro – Porco jest bohaterem, który walczy z przestępczością. Jego działania są wyrazem sprzeciwu wobec zła i niesprawiedliwości.
 • Miłość – W filmie pojawia się kilka wątków miłosnych. Porco jest zakochany w Fio, ale nie jest w stanie jej zdobyć. Fio z kolei jest zakochana w młodym, przystojnym mechaniku, który pracuje w jej warsztacie.

Walory artystyczne

Film Szkarłatny pilot to dzieło pełne uroku i wyobraźni. Scenariusz jest dobrze napisany i zawiera wiele humorystycznych elementów. Animacja jest piękna i szczegółowa. Film zachwyca również muzyką, która została skomponowana przez Joe Hisaishi.

Ocena

Szkarłatny pilot to jeden z najlepszych filmów animowanych Hayao Miyazakiego. To piękna i wzruszająca historia o miłości, przebaczeniu i odzyskaniu człowieczeństwa.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Hayao Miyazaki
scenariusz Hayao Miyazaki
gatunek Komedia, Anime, Przygodowy
produkcja Japonia
świat Studio Ghibli
premiera 18 lipca 1992 (Światowa) 17 października 2007 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $1 354 960 na świecie$443 059 w USA$911 901 poza USA
studio Japan Airlines / Nibariki / Studio Ghibli /
tytuł oryg. Kurenai no buta
inne tytuły The Crimson Pig Miedzynarodowe Porco Rosso USA Porco Rosso Australia

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *