Skąpiec / L’Avare (1980)

  • Gatunek: Komedia
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz. 5 min.
  • Tytuł oryginalny: L'Avare
  • Chciwy Harpagon planuje powiększyć własny majątek poprzez śluby swoich dzieci z majętnymi małżonkami. Zarówno jego córka, jak i syn nie zgadzają się na te małżeństwa.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Skąpiec (1980) to francuska komedia kostiumowa w reżyserii Jeana Giraulta i Louisa de Funèsa, który w filmie zagrał również główną rolę. Film jest adaptacją sztuki Moliera o tym samym tytule.

Akcja filmu rozgrywa się w XVII-wiecznej Francji. Harpagon (Louis de Funès), bogaty wdowiec, jest chorobliwie skąpym człowiekiem. Liczy każdy grosz i żałuje pieniędzy nie tylko na własne potrzeby, ale także na wychowanie własnych dzieci, córki Elizy (Claire Dupray) i syna Kleanta (Frank David).

Harpagon planuje wyjść za mąż za swoją córkę Elizę, by zapewnić sobie jeszcze większe bogactwa. Jako kandydata na męża wybiera bogatego, ale bezdusznego starca, Anselma (Claude Gensac). Eliza jest jednak zakochana w młodym i przystojnym Walerym (Hervé Bellon).

Kleant, z kolei, jest zakochany w Mariannie (Anne Caudry), córce swego ojca chrzestnego. Harpagon nie zgadza się na ten związek, ponieważ Marianna jest biedna.

Młodzi kochankowie, nie chcąc rozczarować ojca, utrzymują swoje związki w tajemnicy. Eliza udaje, że jest zainteresowana Anselmem, a Kleant udaje, że jest zainteresowany inną kobietą.

Harpagon, podejrzewając, że coś jest nie tak, wynajmuje detektywa, aby ten śledził jego dzieci. Detektyw odkrywa prawdę o związkach młodych ludzi.

Harpagon jest wściekły. Grozi, że wydziedziczy swoje dzieci, jeśli nie zrezygnują ze swoich ukochanych. Młodzi kochankowie są gotowi na wszystko, by być razem.

W końcu Harpagonowi zaczyna doskwierać samotność. Zdaje sobie sprawę, że bez dzieci będzie jeszcze bardziej sfrustrowany. Postanawia więc zgodzić się na małżeństwa swoich dzieci z ukochanymi.

Film kończy się szczęśliwie. Młodzi kochankowie dostają zgodę na ślub, a Harpagon zaczyna dostrzegać, że miłość jest cenniejsza niż pieniądze.

Film „Skąpiec” to klasyczna komedia, która od lat cieszy się popularnością wśród widzów. Louis de Funès w roli Harpagona stworzył jedną z najwybitniejszych kreacji w swojej karierze. Jego komizm jest niepowtarzalny i wciąż wywołuje uśmiech na twarzach widzów.

Film jest również cennym zapisem epoki. Dzięki świetnym kostiumom i scenografii możemy przenieść się do XVII-wiecznej Francji i zobaczyć, jak wyglądało życie tamtych czasów.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nakręcony w 1980 roku, ale premierę miał dopiero w 1983 roku. Powodem opóźnienia była śmierć Louisa de Funèsa, która nastąpiła w 1983 roku.
  • Film był nominowany do dwóch nagród Cezara: dla najlepszego aktora za rolę Harpagona (Louis de Funès) oraz dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę Anselma (Claude Gensac).
  • Film był dużą kasową porażką. Zwrócił zaledwie połowę swojego budżetu.

Podsumowując, „Skąpiec” to klasyczna komedia, która wciąż cieszy się popularnością wśród widzów. Dzięki znakomitym kreacjom aktorskim, świetnym kostiumom i scenografii jest to film, który warto zobaczyć.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Jean Girault, Louis de Funès
scenariusz Louis de Funès, Jean Girault
gatunek Komedia
produkcja Francja
premiera 5 marca 1980 (Światowa)
na podstawie Molière (sztuka)
studio Les Films Christian Fechner
tytuł oryg. L'Avare
inne tytuły Grandiose Delusions Miedzynarodowe The Miser Miedzynarodowe The Miser Wielka Brytania The Miser USA Grandiose Delusions Wielka Brytania

Obsada

Aktor Postać
Harpagon, bogaty wdowiec
Kleant
Walery
Ździebełko, służący Harpagona
Szczygiełek, służący Harpagona
Pani Claude
Marianna
Eliza
Frozyna
Kuchmistrz Jakub
Komisarz
Anzelm
Faktor Simon
Strzałka, służący Kleanta
Matka Marianny
Pierwsza służąca
Urzędnik sądowy
Druga służąca

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *