Pułkownik Kwiatkowski (1995)

  • Gatunek: Komedia obycz. Polityczny
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz. 3 min.
  • Jest rok 1945. Wojskowy lekarz, Andrzej Kwiatkowski, podszywa się pod wysoko postawionego pułkownika UB, by ratować ludzi ze stalinowskich więzień i zdobyć serce pięknej Krysi.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Pułkownik Kwiatkowski (1995) to polski film fabularny w reżyserii Kazimierza Kutza, oparty na scenariuszu Jerzego Stefana Stawińskigo. Film opowiada historię Andrzeja Kwiatkowskiego, lekarza wojskowego, który podszywa się pod pułkownika UB, aby ratować ludzi ze stalinowskich więzień i zdobyć serce pięknej Krysi.

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1945, tuż po zakończeniu II wojny światowej. Polska znajduje się pod okupacją sowiecką, a władza w kraju należy do komunistów. W tym trudnym czasie Andrzej Kwiatkowski, lekarz wojskowy w stopniu kapitana, operuje w koszarowym szpitalu na Ziemiach Zachodnich. Pewnego dnia operuje pułkownika Kiziora, wysokiego rangą funkcjonariusza UB. Operacja kończy się sukcesem, a Kwiatkowski otrzymuje tygodniowy urlop.

Wraz z przyjacielem, Dudkiem, Kwiatkowski jedzie do Warszawy. W ruinach swojego domu spotyka sąsiadkę sprzed wojny, Krysię. Dziewczyna jest piękna i inteligentna, a Kwiatkowski natychmiast się w niej zakochuje. Zaprasza ją na bal do ocalałego hotelu „Polonia”. Na balu Kwiatkowski, chcąc ratować się przed awanturą z rosyjskim oficerem, udaje wysoko postawionego pułkownika UB.

Mistyfikacja Kwiatkowskiego okazuje się być bardzo skuteczna. Dzięki niej udaje mu się wyciągnąć z więzień wielu niewinnych ludzi. Chce też zaimponować Krysi i zdobyć jej serce.

Pułkownik Kwiatkowski jest postacią złożoną. Jest człowiekiem prawym, który chce pomagać innym. Jest też sprytnym i pomysłowym człowiekiem, który potrafi wykorzystać każdą sytuację. Jest też romantykiem, który marzy o miłości.

Film „Pułkownik Kwiatkowski” jest komedią z elementami dramatu. Jest to film zabawny, ale też poruszający. Obrazuje on trudny okres w historii Polski, ale też pokazuje, że nawet w najtrudniejszych czasach można zachować człowieczeństwo i poczucie humoru.

Film został dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Został nagrodzony m.in. nagrodą za najlepszy film na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1995 roku.

Oto kilka ciekawostek z filmu:

  • W filmie wystąpił Marek Kondrat, który znany jest z ról w takich filmach jak „Seksmisja”, „Piłkarski poker” czy „Cześć, Tereska”.
  • W rolę Krysi wcieliła się Renata Dancewicz, która znana jest z ról w takich filmach jak „Czas honoru”, „Tajemnica Westerplatte” czy „365 dni”.
  • Film był kręcony w Warszawie, Wrocławiu i na Ziemiach Zachodnich.

Film „Pułkownik Kwiatkowski” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów polskiego kina. To zabawny i poruszający film, który pozwala spojrzeć na trudny okres w historii Polski z nieco innej perspektywy.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Kazimierz Kutz
scenariusz Jerzy Stefan Stawiński
gatunek Komedia obycz., Polityczny
produkcja Polska
premiera 10 maja 1996 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Jerzy Stefan Stawiński (dialogi)
studio Agencja Produkcji Filmowej / Ikam Ltd. / Telewizja Polska
tytuł oryg. Pułkownik Kwiatkowski
inne tytuły Colonel Kwiatkowski Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
"Pułkownik" Andrzej Kwiatkowski
Krysia
Dudek
Pułkownik Kizior
Kapitan Malec
Mieczysław Moczar
Lekarz
Blondyna, kobieta Dudka
Oficer radziecki kradnący meble w Spale
Oprawca w powiatowym UB
Wartownik
Ksiądz
Adiutant Kiziora
Porucznik Brzóska
Właścicielka pensjonatu w Spale
Dowódca posterunku
Komendant transportu repatriantów zza Buga
Repatriant zza Buga
Milicjant z posterunku
Pielęgniarka
Oficer polski w hotelu "Polonia"
Oficer w "Polonii"
Administrator hotelu "Pod Orłem"
Szatniarz
Major, dowódca Kwiatkowskiego
Pułkownik Kawałek, oficer w hotelu "Polonia"
Recepcjonista w hotelu "Polonia"
Zawiadowca stacji
Wartownik w łódzkim UB
"Wacek", dowódca "leśnych"
Sierżant Tomaszek
Porucznik Szydłowski
Kierownik restauracji w hotelu "Polonia"
Członek grupy Kwiatkowskiego
Major Rozen
Karolew, oficer radziecki w hotelu "Polonia"
Major Kowalski, zastępca szefa urzędu wojewódzkiego UB
"Sierżant" Kowicki
Kapitan Jajec z powiatowego UB
Kapitan Stefańczuk, komendant wiejskiego UB
Kapitan Bąkiewicz w urzędzie wojewódzkim UB
Członek grupy Kwiatkowskiego
Podwładny "Wacka"
Organista
Repatriantka zza Buga
Kolejarz
Kobieta w restauracji w hotelu "Polonia"
Kościelny
Repatriantka zza Buga
Zawiadowca stacji
"Kapral" Bidak
Kustosz w pałacu prezydenta Mościckiego w Spale
Żołnierz w jednostce
Siostra właściciela hotelu "Pod Orłem"
Matka Romana Sankowskiego
Członek komisji lekarskiej
Aresztant z AK
Wartownik
Repatriantka z dzieckiem
Milicjant
Oficer radziecki w hotelu "Polonia"
Żołnierz
Członek komisji lekarskiej

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Pułkownik Kwiatkowski (1995) to polski film fabularny w reżyserii Kazimierza Kutza, oparty na scenariuszu Jerzego Stefana Stawińskigo. Film opowiada historię Andrzeja Kwiatkowskiego, wojskowego lekarza, który w 1945 roku, w powojennej rzeczywistości Polski, podszywa się pod pułkownika UB. Kwiatkowski wykorzystuje swoją mistyfikację, aby ratować ludzi przed represjami komunistów, a także zdobyć serce pięknej Krysi.

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1945, w Polsce, która dopiero co wyszła z wojny. Kraj jest zrujnowany, a ludzie próbują żyć od nowa. W tym trudnym czasie Andrzej Kwiatkowski, wojskowy lekarz, postanawia wykorzystać swoją sprytność i poczucie humoru, aby pomóc innym.

Pewnego dnia Kwiatkowski operuje w koszarowym szpitalu na Ziemiach Zachodnich pułkownika UB, Kiziora. W nagrodę za udany zabieg otrzymuje tygodniowy urlop. Wraz ze swoim przyjacielem, Dudkiem, jedzie do Warszawy. W ruinach swojego domu spotyka sąsiadkę sprzed wojny, Krysię, i natychmiast się w niej zakochuje.

Zaprasza dziewczynę na bal do ocalałego hotelu "Polonia". Tam, po awanturze z rosyjskim oficerem, chcąc ratować skórę, udaje wysoko postawionego pułkownika UB. Jego mistyfikacja okazuje się być sukcesem. Wkrótce Kwiatkowski zaczyna pełnić funkcję pułkownika, a jego pozycja pozwala mu pomagać innym.

Kwiatkowski wykorzystuje swoją władzę, aby ratować ludzi z więzień UB. Wyciąga z nich swoich przyjaciół, a także osoby, które są niesłusznie oskarżone o działalność antykomunistyczną.

Pułkownik Kwiatkowski jest także postacią romantyczną. Zakochuje się w Krysi i robi wszystko, aby zdobyć jej serce. Udaje mu się to, ale ich szczęście nie trwa długo.

Pewnego dnia Kwiatkowski zostaje zdekonspirowany przez pułkownika Kiziora. Ten, ze względu na dług wdzięczności, traktuje Kwiatka łagodnie, ale stawia mu ultimatum: albo wstąpi do UB, albo trafi do więzienia.

Kwiatkowski podejmuje trudną decyzję. Z jednej strony chce pomagać ludziom, ale z drugiej strony nie chce współpracować z komunistami. Ostatecznie decyduje się na ucieczkę z kraju.

Film "Pułkownik Kwiatkowski" to komedia, ale także dramat. Opowiada o trudnym czasie, w którym ludzie musieli walczyć o swoje życie i wolność. Jest to także historia o miłości, która może przetrwać wszystko.

Film został pozytywnie przyjęty przez krytyków i widzów. Został nagrodzony na wielu festiwalach filmowych, m.in. na Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz.

Oto kilka charakterystycznych scen z filmu:

  • Scena, w której Kwiatkowski operuje pułkownika Kiziora. Jest to scena humorystyczna, ale także pokazuje umiejętności Kwiatkowskiego jako lekarza.
  • Scena, w której Kwiatkowski ratuje z więzienia swojego przyjaciela, Dudka. Jest to scena dramatyczna, która pokazuje, że Kwiatkowski jest człowiekiem o wielkim sercu.
  • Scena, w której Kwiatkowski zostaje zdekonspirowany przez pułkownika Kiziora. Jest to scena zwrotna w filmie, która decyduje o dalszych losach Kwiatkowskiego.

Film "Pułkownik Kwiatkowski" to wartościowe dzieło filmowe, które warto zobaczyć. Jest to film, który bawi, wzrusza i skłania do refleksji.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *