Nie ma róży bez ognia (1974)

  • Gatunek: Komedia obycz.
  • Rok: 1974
  • Czas trwania: 1 godz. 31 min.
  • Młode małżeństwo, dokonując zamiany mieszkania na większe, poznaje nowego sublokatora.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV
reżyseria Stanisław Bareja
scenariusz Stanisław Bareja / Jacek Fedorowicz
gatunek Komedia obycz.
produkcja Polska
premiera 25 grudnia 1974 (świat)
na podstawie Stanisław Bareja (dialogi) / Jacek Fedorowicz (dialogi) / Więcej...
studio Zespół Filmowy "Pryzmat"
data produkcji 1974
tytuł oryg. Nie ma róży bez ognia
inne tytuły Lawina (tytuł roboczy) Polska
Janek (Jacek Fedorowicz) i Wanda (Halina Kowalska) mieszkają w małym pokoiku w willi, w której inne pokoje zajmują biura różnych instytucji. Janek często zostaje w pracy po godzinach, byle tylko za wcześnie nie wracać do ciasnego pomieszczenia. Pewnego dnia małżonków odwiedza niejaki Malinowski (Wiesław Gołas), który kiedyś mieszkał w tym samym pokoiku. Proponuje małżonkom zamianę ich lokum na nowe, dwupokojowe mieszkanie, które właśnie otrzymał. Janek i Wanda początkowo są nieufni, ale w końcu dochodzi do zamiany. Okazuje się, że w nowym miejscu mieszka już były mąż Wandy - Jerzy (Jerzy Dobrowolski). Pomimo rozwodu, jako zameldowany u Wandy, ma prawo nadal przebywać w jej mieszkaniu. Janek stara się znaleźć sposób na pozbycie się intruza.
Małżeństwo Wanda i Jan Filikiewiczowie gnieździ się w ciasnym pokoju willi, jedynym nie zamienionym na biuro. Niespodziewanie otrzymuje propozycję zamiany niewygodnej klitki na dwupokojowe mieszkanie spółdzielcze. Szczęście małżonków nie trwa jednak długo. Pojawia się Jerzy, poprzedni mąż Wandy, roszcząc sobie prawo do jednego z pokoi. Wkrótce do Warszawy przybywa Lusia, narzeczona Jerzego, sprowadzona przez Filikiewicza w nadziei na pozbycie się dzikiego lokatora. Niestety, tuż za nią - jej nowy narzeczony - Zenek. Zaraz potem - ojciec Lusi wraz z meblami. Filikiewicz nie wytrzymuje nerwowo sytuacji i ląduje w szpitalu. Tymczasem z willi zostają usunięte biura, a Filikiewiczowie stają się jedynymi właścicielami czterech pokoi, w piątym jednak pojawia się Jerzy. Filikiewicz dobrze wie, na co się zanosi.
Jan (Jacek Fedorowicz) i Wanda (Halina Kowalska) Filikiewiczowie mieszkają w starej willi, w jednym pokoju. Kiedy zjawia się u nich niejaki Malinowski (Wiesław Gołas) i proponuje zamianę lokum, małżonkowie są bardzo szczęśliwi. Ich radość nie trwa długo. Do nowego mieszkania wprowadzają się nie tylko Filikiewiczowie. Pierwszym nieproszonym gościem jest Jerzy (Jerzy Dobrowolski), były mąż Wandy, który ze względu na absurdalne przepisy ma prawo u niej mieszkać. Jan stara się pozbyć intruza, ale bez rezultatu. Wkrótce przybywają kolejni lokatorzy: narzeczona Jerzego, Lusia (Stanisława Celińska), i jej adorator, Zenek (Stanisław Tym). Sfrustrowany Jan trafia do szpitala.
Jan (Jacek Federowicz) i Wanda (Halina Kowalska) Filikiewiczowie mieszkają w jednym ciasnym pokoju. Kiedy zjawia się u nich Malinowski (Wiesław Gołas) i proponuje zamianę ich lokum na dużo większe, małżonkowie nie posiadają się z radości. Ich szczęście nie trwa jednak długo. Do nowego mieszkania wprowadzają się bowiem nie tylko Filikiewiczowie. Pierwszym nieproszonym gościem jest Jerzy (Jerzy Dobrowolski), były mąż Wandy, który ze względu na absurdalne przepisy meldunkowe ma prawo u niej mieszkać. Janek stara się znaleźć sposób, aby pozbyć się intruza, a to dopiero początek kłopotów.
Powstaje portret Polaków uwikłanych w bezsensowne przepisy administracyjne. W roli głównej - Jacek Fedorowicz, bezskutecznie próbujący rozwiązać problem lokalowy. Wtórują mu wspaniali Jerzy Dobrowolski i Stanisława Celińska. Janek na wieść, że może zamienić swój mały pokoik na przydział na nowe "M", nie posiada się z radości. Wraz z żoną Wandą szybko przeprowadzają się do nowego mieszkania. Niestety okazuje się, że mają sublokatora i jest nim... były mąż Wandy, który mimo rozwodu ma prawo mieszkać razem z Wandą, gdyż został u niej zameldowany. Załamany Janek próbuje wszystkiego, aby pozbyć się intruza. Niestety wszystko obraca się przeciwko niemu, a w mieszkaniu, dziwnym zbiegiem okoliczności, zameldowanych jest już pięć osób. Janek, nie mogąc dłużej znieść tej sytuacji trafia do zakładu dla nerwowo chorych. Szczęście jednak uśmiecha się wreszcie do Janka i otrzymują z Wandą świeżo wyremontowane, czteropokojowe mieszkanie. Jedynym mankamentem jest sublokator, którym jest...
Janek (Jacek Fedorowicz) i Wanda (Halina Kowalska) mieszkają wspólnie w małym pokoiku w willi, w której większość pomieszczeń to biura różnych firm. Dlatego też nie kryją zaskoczenia, gdy pewien nieznany im mężczyzna (Wiesław Gołas) chce zamienić się z nimi na dwupokojowe mieszkanie. Jednak gdy zgadzają się na propozycję, na miejscu okazuje się, że w mieszkaniu czeka ich jeszcze jeden niespodziewany lokator (Jerzy Dobrowolski).
Wanda i Jan gnieżdżą się w starej willi w maleńkim pokoju i marzą o swoim mieszkaniu. Pewnego dnia odwiedza ich Malinowski, który oferuje im zamianę mieszkania. Przystają na jego propozycję, jednak ten piękny sen wkrótce zamienia się w koszmar i zapoczątkowuje cały łańcuch perypetii oraz niekontrolowaną ilość nowych współlokatorów.
Janek i Wanda zajmują maleńki pokoik w starej willi i jest to jedyne mieszkanie w tym budynku - pozostałe pomieszczenia zostały zamienione na hałaśliwe biura. Stąd też Janek często bierze nadliczbowe godziny w pracy, byle tylko za wcześnie nie wracać do ciasnego lokum. Pewnego dnia małżonków odwiedza niejaki Malinowski, który przed laty mieszkał w tym samym pokoiku. A teraz chce za niego odstąpić swój przydział na nowe, dwupokojowe mieszkanie. Janek i Wanda nie mogą początkowo w to uwierzyć, ale w końcu dochodzi do zamiany. Okazuje się jednak, że w nowym mieszkaniu zadomowił się już były mąż Wandy, Jerzy. Pomimo że on i Wanda się rozwiedli, Jerzy - jako zameldowany u Wandy - ma prawo mieszkać w jej mieszkaniu. Janek próbuje więc znaleźć sposób na pozbycie się intruza. W administracji dowiaduje się, że powodem do eksmisji mogą być skargi lokatorów na zachowanie Jerzego. Pod nieobecność żony Janek przygotowuje więc libację. Skargi wpływają, tyle że na niego. Janek nie poddaje się: odnajduje niejaką Lusię, narzeczoną Jerzego, która bezskutecznie go poszukuje, i sprowadza ją do Warszawy, gdyż - jak sądzi - pozwoli mu to pozbyć się sublokatora. Fatalny zbieg okoliczności sprawia, że musi zameldować Lusię u siebie. Na dodatek okazuje się, że dziewczyna ma także drugiego narzeczonego, Zenka, który wprowadza się razem z nią, a jej ojciec zaczyna już zwozić meble do mieszkania Janka i Wandy. Pięć osób w dwóch pokojach to więcej, niż Janek może znieść. Zupełnie załamany trafia więc do szpitala dla nerwowo chorych. A tymczasem nieoczekiwanie wyjaśnia się sprawa mieszkania.
Aktor Postać
Jacek Fedorowicz Janek Filikiewicz
Halina Kowalska Wanda, żona Janka
Jerzy Dobrowolski Jerzy Dąbczak, były mąż Wandy
Stanisława Celińska Lusia, "żona" Jerzego Dąbczaka
Mieczysław Czechowicz Ojciec Lusi
Stanisław Tym Zenek, narzeczony Lusi
Wiesław Gołas Malinowski
Bronisław Pawlik Administrator
Jan Kobuszewski Listonosz w willi
Henryk Kluba Sąsiad Boguś Poganek
Jan Himilsbach Dozorca na budowie
Kazimierz Kaczor Pielęgniarz
Bohdan Łazuka Francik, pasażer autobusu
Wojciech Siemion Dyrektor szkoły
Jadwiga Chojnacka Przekupka, pasażerka autobusu
Monika Sołubianka Prostytutka Zuza
Jolanta Lothe Korbaczewska
Maria Chwalibóg Lokatorka poznana podczas pijaństwa
Cezary Julski Szatniarz w lokalu
Ewa Pokas Urzędniczka na poczcie
Wojciech Pokora Lokator wyrzucany od własnej żony
Krzysztof Kowalewski Milicjant przyprowadzony przez administratora
Marian Glinka Mężczyzna pomagający w przeprowadzce
Agnieszka Fitkau-Perepeczko Lokatorka pytająca o kaszę
Barbara Winiarska Prostytutka w lokalu
Jerzy Moes Mężczyzna w lokalu
Andrzej Krasicki Automobilista
Zbigniew Kryński Pasażer
Ewa Jastrzębowska Matka z dzieckiem w autobusie
Ewa Miodyńska Kobieta w lokalu
Jerzy Januszewicz Listonosz z paczką dla Dąbczaka
Sylwester Przedwojewski Urzędnik w willi
Tomasz Wowczuk Robotnik
Tadeusz Somogi Pasażer autobusu

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *