Kosmiczni kowboje / Space Cowboys (2000)

  • Gatunek: Komedia obycz.
  • Rok: 2000
  • Czas trwania: 2 godz. 10 min.
  • Tytuł oryginalny: Space Cowboys
  • Rosyjski satelita Ikon ulega awarii. Aby go naprawić, w kosmos zostaje wysłana grupa amerykańskich emerytowanych pilotów oblatywaczy.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV
reżyseria Clint Eastwood
scenariusz Howard Klausner
gatunek Komedia obycz.
produkcja Australia / USA
premiera 1 sierpnia 2000 (świat)
boxoffice $128 884 132 na świecie$90 464 773 w USA$38 419 359 poza USA
budżet $65 000 000
studio Clipsal Films / Mad Chance / Malpaso Productions /
data produkcji 2000
tytuł oryg. Space Cowboys
inne tytuły Kosmiczni kowboje Polska
Piloci zespołu Deadlus należeli do najlepszych, najbardziej utalentowanych pilotów NASA. Byli odważni i szybcy. Byli przyszłością. Powszechnie sądzono, że to właśnie oni utorują ludzkości drogę w przestrzeń kosmiczną. Perspektywa lotu w kosmos była realna i bliska lecz rząd miał inne plany. Zespół Deadlus zawieszono. Czterdzieści lat później awarii ulega rosyjski satelita. Jedyni osobami, które mogą go naprawić są byli członkowie zespołu Deadlus. Po latach otrzymują jeszcze jedną szanse wyruszenia w kosmos i spełnienia swoich marzeń.
Historia dr. Franka Corvina, członka elitarnych Sił Powietrznych o nazwie Dedalus. W latach 60. jej piloci byli pionierami bijącymi rekordy szybkości i wysokości latania oraz kandydatami na pierwszych astronautów. Jednak kiedy rząd USA utworzył NASA, zespół Dedalus został zepchnięty na drugi plan, a honory pierwszej istoty na orbicie pozaziemskiej miał pełnić szympans. Po 40 latach dr Corvin zostaje poproszony o pomoc w naprawieniu rosyjskiego satelity, sterowanego przez system jego konstrukcji. Specjaliści z NASA, dla których ów system jest już muzealnym zabytkiem, nie mają kontroli nad satelitą. Obiekt z ogromną prędkością spada na Ziemię. Dr Corvin postanawia wykorzystać okazję i spełnić swoje marzenie o locie w kosmos. Nakłania więc NASA, aby wysłała na tę misję całą grupę Dedalus. Problem w tym, że jej członkowie mają już po sześćdziesiątce, a muszą bezbłędnie przejść wszystkie testy sprawnościowe oraz skrócony plan treningowy dla astronautów...
Piloci zespołu Dedalus należeli do najlepszych, najbardziej utalentowanych pilotów NASA. Byli odważni i szybcy. Byli przyszłością. Powszechnie sądzono, że to właśnie oni utorują ludzkości drogę w przestrzeń kosmiczną. Perspektywa lotu w kosmos była realna i bliska ... lecz rząd miał inne plany. Zespół Dedalus zawieszono. Do czasu. Clint Eastwood, Tommy Lee Jones, Donald Sutherland i James Garner występując w filmie Kosmiczni Kowboje wcielili się w role pilotów, którzy służąc państwu, chcieli spełnić swoje marzenia o locie w kosmos. Reżyserem i producetem filmu jest Clint Eastwood. Film zrealizowano przy współpracy z NASA, niektóre sceny powstawały w Johnson Space Center w Houston, w stanie Teksas, oraz w Kennedy Space Center w Orlando na Florydzie. Autorami scenariusza do Kosmicznych Kowbojów są Ken Kaufman i Howard Klausner. W 1958 roku, członkowie Zespołu Dedalus, elitarnej grupy oblatywaczy z Sił Powietrznych, gotowi byli wypełnić obowiązek wobec kraju i jako pierwsi Amerykanie polecieć z misją w kosmos. Kiedy jednak NASA zajęła miejsce Sił Powietrznych , zespół Dedalus zepchnięto na drugi plan, a honory pierwszej istoty na orbicie pozaziemskiej miał pełnić szympans. Zespół przeszedł na emeryturę, marzenia jednak pozostały. Ponad czterdzieści lat później system rosyjskiego satelity Ikon uległ poważnej awarii. Rosyjskie władze obawiając się, że w konsekwencji Rosja może zostać pozbawiona możliwości komunikacji, zwróciły się o pomoc do NASA. Jeden z jej pracowników, Bob Gerson (JAMES CROMWELL) znalazł odpowiednie i nieoczekiwane rozwiązanie: zakładając, że Ikon jest wyposażony w taki sam system zabiezpieczeń jak jeden z pierwszych satelitów amerykańskich Skylab, projektanci Skylaba powinni doskonale wiedzieć jak naprawić Ikona. Emerytowany Frank Corvin (CLINT EASTWOOD), niegdyś pilot zespołu Dedalusa, jest jedynym żyjącym członkiem ekipy inżynierów Skylaba, zdolnym rozwiązać ten problem. Nadarza się okazja spełnienia życiowego marzenia...
W jednym z rosyjskich satelitów ulega awarii system sterowania i statek zaczyna się zbliżać do Ziemi. Rosjanie proszą specjalistów z NASA o pomoc. Okazuje się, że satelita ma stary system sterowania, dokładnie taki sam, jaki kiedyś zaprojektował Frank Corvin (Clint Eastwood). Według szefa NASA tylko on może usunąć awarię. Frank zgadza się na współpracę pod warunkiem, że osobiście poleci w kosmos i sam sobie wybierze załogę. Do Franka dołączają dawni koledzy.
Rosjanie proszą Amerykanów o pomoc w naprawie satelity. W kosmos wyrusza Frank Corvin - twórca systemu, z którego korzysta uszkodzony objekt, wraz ze swoimi przyjaciółmi: pilot, inżynier i mechanik. Czeka ich tam wiele niespodzianek.
Historia dra Franka Corvina, członka elitarnych Sił Powietrznych o nazwie Dedalus. W latach 60. jej piloci byli pionierami bijącymi rekordy szybkości i wysokości latania oraz kandydatami na pierwszych astronautów. Jednak kiedy rząd USA utworzył NASA, zespół Dedalus został zepchnięty na drugi plan, a honory pierwszej istoty na orbicie pozaziemskiej miał pełnić szympans. Po 40 latach dr Corvin zostaje poproszony o pomoc w naprawieniu rosyjskiego satelity, sterowanego przez system jego konstrukcji. Specjaliści z NASA, dla których ów system jest już muzealnym zabytkiem, nie mają kontroli nad satelitą. Obiekt z ogromną prędkością spada na Ziemię. Dr Corvin postanawia wykorzystać okazję i spełnić swoje marzenie o locie w kosmos. Nakłania więc NASA, aby wysłała na tę misję całą grupę Dedalus. Problem w tym, że jej członkowie mają już po sześćdziesiątce, a muszą bezbłędnie przejść wszystkie testy sprawnościowe oraz skrócony plan treningowy dla astronautów...
Baza lotnicza w Kalifornii. Spośród najlepszych pilotów-oblatywaczy amerykańskie siły powietrzne tworzą zespół "Dedal". To oni mają jako pierwsi polecieć w kosmos. Jednak zamiast nich w kosmos leci... szympans. Mija 40 lat. Okazuje się, że członkowie dawnego zespołu "Dedal" są znowu bardzo potrzebni.
Komedia przygodowa. Rok 1958. Baza lotnicza Edwards w Kalifornii. Spośród najlepszych pilotów - oblatywaczy amerykańskie siły powietrzne tworzą zespół "Dedal". Piloci należący do tego elitarnego teamu mają jako pierwsi polecieć w kosmos. Kiedy jednak z ich winy dochodzi do katastrofy prototypowego samolotu, kierownictwo nad programem kosmicznym obejmuje cywilna agencja NASA. Zamiast wyszkolonych lotników w kosmos leci... szympans. Mija czterdzieści lat. Członkowie dawnego zespołu "Dedal" zajmują się własnymi sprawami. Pewnego dnia do Francisa Corvina (Clint Eastwood) zgłasza się emerytowany generał Bob Gerson (James Cromwell), który zanim trafił do NASA, był przełożonym zespołu "Dedal". Informuje, że Rosja odziedziczyła po Związku Radzieckim przestarzałego satelitę Ikon, który ulega poważnej awarii. Rosjanom zależy na jego uratowaniu, ale nie posiadają ku temu technicznych możliwości. Zwrócili się o pomoc do rządu Stanów Zjednoczonych. Niestety, nikt w USA nie zna się na archaicznych systemach używanych w tym satelicie. Naprawić go może tylko Frank, który zaprojektował amerykańskiego Skylaba, bardzo podobnego do Ikona. Corvin zgadza się podjąć misję, ale stawia warunek- w skład załogi wejdą jego dawni koledzy.
Niegdyś testowali modele odrzutowców, dziś myślą o spokojnej starości. Rząd ma jednak wobec nich inne plany - chce ich wysłać... w kosmos, by naprawili rosyjskiego satelitę, który uległ awarii i nieuchronnie zmierza ku Ziemi.
Emerytowany inżynier (Clint Eastwood), który korzysta z uroków życia. Pilot (Tommy Lee Jones), który żyje z opylania pól. Nawigator (James Garner), który został pastorem. Projektant (Donald Sutherland), który buduje "górskie kolejki" w wesołych miasteczkach. Niegdyś testowali nowe modele odrzutowców, dziś myślą raczej o spokojnej starości niż podniebnych wyczynach. Rząd ma jednak wobec nich inne plany - chce ich wysłać... w kosmos, by naprawili rosyjskiego satelitę, który uległ awarii i nieuchronnie zmierza do Ziemi. Dlaczego właśnie ich? Dlatego, że satelitę zbudowano i umieszczono na orbicie wiele lat temu i tylko oni pamiętają, jakie techniki wtedy stosowano.
Aktor Postać
Clint Eastwood Frank Corvin
Tommy Lee Jones William "Jastrząb" Hawkins
Donald Sutherland Jerry O'Neill
James Garner "Czołg" Sullivan
James Cromwell Bob Gerson
William Devane Eugene Davis
Marcia Gay Harden Sara Holland
Loren Dean Ethan Glance
Courtney B. Vance Roger Hines
Barbara Babcock Barbara Corvin
Rade Šerbedžija Generał Wostow
John Asher Młody Jerry O'Neill
Lauren Cohn Nauczycielka na wycieczce w NASA
James MacDonald Kontroler odpowiadający za komunikację z załogą
Jay Leno
Don Michaelson Lekarz w NASA
Anne Stedman Dziewczyna Jasona
Cooper Huckabee Inżynier trajektorii
Deborah Jolly Kelnerka od koktajli
Rick Scarry Urzędnik Departamentu Stanu
Chris Wylde Jason
Billie Worley Młody Bob Gerson
Mark Thomason Technik kontroli misji
Steve Stapenhorst Wiceprezydent
Nils Allen Stewart Mały
Steve Monroe Kelner
Steven West Zarządca budowy
Gerald Emerick Pilot T-38
Eli Craig Młody William "Jastrząb" Hawkins
Georgia Emelin Dziewczyna Jerry'ego
Paul Pender Strażnik JBC
Gordy Owens Simsupe
Hayden Tank Chłopiec na wycieczce w NASA
Matt McColm Młody "Czołg" Sullivan
Tim Halligan Qualls
Jock MacDonald Reporter prasowy w 1958 roku
Blair Brown Dr Anne Caruthers
Toby Stephens Młody Frank Corvin
Renee Olstead Mała dziewczynka
Kate McNeil Astronautka
Manning Mpinduzi-Mott Reporter prasowy
Artur Cybulski Reporter prasowy
Karen M. Waldron Astronautka
Michael Louden Młody pilot
John Linton Astronauta
Jon Hamm Młody pilot
Lamont Lofton Strażnik w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy'ego
Jean-Michel Henry Technik wirówki przeciążeniowej
Deborah Hope Kobieta inżynier
Denise Marek-Plumb Administratorka bazy danych
Aleksandr Kuznetsov Rosyjski inżynier
Erica Grant Kobieta inżynier
Kristin Quick Młoda dziewczyna w muzeum
Craig Hosking Pilot
Lisa Malone
Chip Chinery Tom
Jeannette Papineau Sekretarka Boba

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *