Dziewczyny z kalendarza / Calendar Girls (2003)

  • Gatunek: Komedia obycz.
  • Rok: 2003
  • Czas trwania: 1 godz. 48 min.
  • Tytuł oryginalny: Calendar Girls
  • Grupa kobiet w średnim wieku wydaje kalendarz ze swoimi nagimi zdjęciami, by pozyskać fundusze na funkcjonowanie miejscowego szpitala.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV
reżyseria Nigel Cole
scenariusz Tim Firth / Juliette Towhidi
gatunek Komedia obycz.
produkcja USA / Wielka Brytania
premiera 9 sierpnia 2003 (świat)
boxoffice $96 542 059 na świecie$31 041 759 w USA$65 500 300 poza USA
budżet $10 000 000
dystrybucja Forum Film Poland
studio Touchstone Pictures (przedstawia) / Buena Vista International / Harbour Pictures
data produkcji 2003
tytuł oryg. Calendar Girls
inne tytuły Dziewczyny z kalendarza Polska
Chris i Annie przyjaźnią się od lat, pomimo odmiennych charakterów i temperamentów. Obie mieszkają w małej osadzie w Yorkshire. Po śmierci męża Annie na białaczkę, Chris występuje z inicjatywą, by miejscowe koło Women's Institute przygotowało kalendarz na rok 2000. Z pozyskanych funduszy proponuje wesprzeć miejscowy szpital. Pomysł nie jest nowy, ale Chris chce go radykalnie unowocześnić: gospodynie mają wystąpić całkiem nago. Wieść o tym niezwykłym wydarzeniu podchwytują lokalne, a potem londyńskie, w końcu i amerykańskie media. W rezultacie kobiety wyruszają na hollywoodzkie promocyjne tournée – występują w telewizyjnych programach, bardzo interesuje się nimi prasa. Jednak to niespodziewane wejście w świat rozgłosu i blichtru ma także uboczne, niebezpieczne skutki. Przyjaźń Chris i Annie staje przed ciężką próbą.
Film ,,Dziewczyny z kalendarza" został zainspirowany prawdziwą historią jedenastu kobiet w średnim wieku (45-60 lat). Mąż jednej z nich właśnie umarł na białaczkę. Pogrążona w rozpaczy kobieta chce jednak w jakiś sposób pomóc rodzinom innych osób chorych na raka. Wraz z przyjaciółką wpada na pomysł, aby pozować do kalendarza dla Women's Institute, a zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczyć na szczytny cel. Na zdjęciach 11 pań ma grać na fortepianie, piec, robić na drutach czyli pokazywać typowe rzeczy, które robią kobiety w ich wieku. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że panie mają pozować... nago. Kiedy kalendarz pojawi się w sprzedaży, paniami zainteresuje się telewizja i wszystkie gazety w całej Anglii. Z dnia na dzień kobiety staną się popularne. Ale czy ten rozgłos i popularność nie zaszkodzi ich przyjaźni?
"Dziewczyny z kalendarza" to film opowiadający o wielkiej przyjaźni kilku kobiet. Mąż Annie umiera na białaczkę. Kobieta przełamuje rozpacz i pragnie pomóc za wszelką cenę miejscowemu szpitalowi, aby zapobiec cierpieniu kolejnych ludzi przed utratą najbliższych. Jedna z przyjaciółek - Chris wpada na pomysł przygotowania kalendarza na rok 2000. Na zdjęciach mają wystąpić okoliczne gospodynie przy codziennych pracach... nago. Cel jest jednak szczytny. Pozyskane fundusze mają zasilić konto szpitala. Idea okazuje się trudna do wykonania, gdy mieszka się w małym miasteczku, a przeciwne pomysłowi są panie związane z organizacjami przykościelnymi.
Członkinie klubów gospodyń domowych zwykle zajmują się pożytecznymi zajęciami: gotują, szyją, robią na drutach. Kilka angielskich pań domu (Helen Mirren, Julie Walters) postanawia zrobić coś zupełnie nietypowego. Chcą wydać rozbierany kalendarz, w którym wystąpią jako modelki. Przedsięwzięcie nabiera coraz bardziej realnych kształtów...
Chris i Annie, dwie gospodynie mieszkające w małej osadzie w Yorkshire, mimo odmiennych charakterów przyjaźnią się od lat. Po śmierci chorego na białaczkę męża Annie, Chris wpada na pomysł, aby miejscowe koło Womens?s Institute przygotowało kalendarz. Pozyskane fundusze miałyby wesprzeć miejscowy szpital. Pomysł wydawałby się całkiem zwyczajny, gdyby nie to, że gospodynie mają pozować do kalendarza całkiem nago...
Poznaj nagą prawdę na temat brytyjskich gospodyń domowych i przekonaj się, do czego może doprowadzić działalność charytatywna! Dystyngowane członkinie Women's Institute, lokalnego klubu dla kobiet w hrabstwie Yorkshire, starają się znaleźć skuteczny sposób na zbiórkę pieniędzy na cele dobroczynne. W końcu postanawiają wydać swój doroczny kalendarz w odrobinę mniej tradycyjnej wersji. Na zdjęciach, obok zwyczajowych wypieków i bukietów kwiatów, pojawiają się one same - kompletnie nagie!
Aktor Postać
Helen Mirren Chris
Julie Walters Annie
Celia Imrie Celia
Penelope Wilton Ruth
Annette Crosbie Jessie
Linda Bassett Cora
Ciarán Hinds Rod
John Alderton John
Geraldine James Marie
Philip Glenister Lawrence
George Costigan Eddie
Graham Crowden Richard
John Fortune Frank
Georgie Glen Kathy
Angela Curran May
Rosalind March Trudy
John-Paul Macleod Jem
Marc Pickering Gaz
John Sharian Danny
Belinda Everett Maya
Harriet Thorpe Brenda Mooney
Ian Embleton Andy
Lesley Staples Jenny
Frank Bello Anthrax
Craig Kirkwood Goniec hotelowy
Patton Oswalt Larry
Matt Malloy Kierownik hotelu
Richard Brain Policjant
Maggie McCarthy Administratorka Instytutu Kobiet
Ted Robbins Rowerzysta
Arthur Kelly Właściciel księgarni
Tim Barker Holiday speaker
Angus Barnett Fotograf orchidei
John Sparkes Walijski fotograf
Elizabeth Bennett Sędzina Instytutu Kobiet
Simon Ludders Kelner
Sharon Thomas Cain Reporterka tv
Geoffrey Wilkinson Kierownik firmy ogrodniczej
Bob Flag Alan Rathbone
Geoffrey Banks Kolarz
Wilfred Harrison Kolarz
Adil Hussain Przyjaciel Jema
Peter Lorenzelli Mąż
Jay Leno
John Bush Anthrax
Darren Southworth Sprzedawca sof
Janet Howd Julia
Merryn Owen Student fotografii
Ike Ononye Adrian
Tricia Stewart Highgyll W.I. Lady
Lynda Logan Highgyll W.I. Lady
Ros Fawcett Highgyll W.I. Lady
Christine Clancy Highgyll W.I. Lady
Beryl Bamforth Highgyll W.I. Lady
Angela Baker Highgyll W.I. Lady
Ashley Niles Rejestrator hotelu
Scott Ian Scott Anthrax

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *