Butelki zwrotne / Vratné lahve (2007)

 • Gatunek: Komedia obycz.
 • Rok:
 • Czas trwania: 1 godz. 40 min.
 • Tytuł oryginalny: Vratné lahve
 • Starszy pan, były nauczyciel, Józef Tkaloun podejmuje pracę w skupie butelek.

Dostępne na urządzeniach:
 • IOS
 • Android
 • Windows
 • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Butelki zwrotne – czeska komedia obyczajowa z 2007 roku w reżyserii Jana Svěráka. Autorem scenariusza jest ojciec reżysera, zarazem odtwórca głównej roli, Zdeněk Svěrák.

Film opowiada historię Józefa Tkalouna, nauczyciela literatury, który na skutek nieprzyjemnego incydentu z uczniem zostaje zmuszony do rezygnacji z pracy. W wieku 65 lat, tuż przed emeryturą, rozpoczyna nowe życie jako pracownik punktu zwrotu butelek w supermarkecie.

Nowa praca Tkalouna wprawia jego rodzinę w konsternację. Żona, Eliška, uważa, że to degradacja społeczna, a córka, Helenka, nie może zrozumieć, jak jej ojciec może zadowalać się taką pracą. Sam Józef początkowo również nie jest przekonany do swojego nowego zajęcia, ale z czasem zaczyna je lubić. W punkcie zwrotu butelek poznaje nowych przyjaciół, w tym m.in. Karela, który również jest emerytem i szuka sobie zajęcia do czasu przejścia na emeryturę.

W życiu Józefa Tkalouna nie tylko zmienia się praca, ale także sytuacja rodzinna. Eliška rozpoczyna romans z młodszym mężczyzną, a Helenka zostaje porzucona przez męża. Józef stara się pomóc swojej rodzinie w tych trudnych chwilach.

Butelki zwrotne to film pełny humoru i wzruszeń. Opowiada o ludziach, którzy nie boją się zmian i nie zatracają radości życia, nawet w obliczu przeciwności losu. Film jest również refleksją nad przemijaniem i koniecznością dostosowania się do nowych warunków.

Opis postaci

 • Józef Tkaloun to główny bohater filmu. Jest to emerytowany nauczyciel literatury, który z dnia na dzień traci pracę. Początkowo nie może pogodzić się z tym faktem, ale z czasem zaczyna szukać sobie nowego zajęcia. Józef to człowiek inteligentny, szarmancki i dowcipny. Jest również bardzo wrażliwy i potrafi zrozumieć innych.
 • Eliška Tkalounová to żona Józefa. Jest to kobieta inteligentna i niezależna. Początkowo nie akceptuje nowej pracy męża, ale z czasem zaczyna go wspierać. Eliška jest również bardzo opiekuńcza i troskliwa.
 • Helenka Tkalounová to córka Józefa i Elišky. Jest to młoda kobieta, która niedawno została porzucona przez męża. Helenka jest zrozpaczona i nie wie, co dalej ze sobą zrobić. Józef stara się jej pomóc i wspierać ją w tym trudnym dla niej czasie.
 • Karel to nowy przyjaciel Józefa. Jest to również emeryt, który szuka sobie zajęcia do czasu przejścia na emeryturę. Karel jest człowiekiem pogodnym i pozytywnie nastawionym do życia.

Motywy

 • Przemijanie to jeden z najważniejszych motywów w filmie. Józef Tkaloun jest człowiekiem, który zdaje sobie sprawę z upływającego czasu. Musi pogodzić się z faktem, że nie jest już młody i nie może wykonywać pracy, którą kochał.
 • Dostosowanie się to kolejny ważny motyw w filmie. Józef Tkaloun musi dostosować się do nowych warunków i znaleźć sobie nową pracę. Jest to dla niego trudne zadanie, ale ostatecznie mu się udaje.
 • Miłość to jeden z najpiękniejszych motywów w filmie. Józef Tkaloun i jego rodzina przeżywają różnego rodzaju trudności, ale zawsze mogą liczyć na siebie nawzajem. Ich miłość pomaga im przetrwać trudne chwile.

Podsumowanie

Butelki zwrotne to film, który warto obejrzeć. Jest to historia pełna humoru i wzruszeń, która porusza ważne tematy, takie jak przemijanie, dostosowanie się i miłość. Film jest również świetnie zrealizowany i aktorsko.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Jan Svěrák
scenariusz Zdeněk Svěrák
gatunek Komedia obycz.
produkcja Czechy, Wielka Brytania, Dania
premiera 8 marca 2007 (Światowa) 18 stycznia 2008 (Polska premiera kinowa)
na podstawie Zdeněk Svěrák (materiały do scenariusza, historia)
dystrybucja ITI CINEMA
studio Biograf Jan Sverak / Phoenix Film Investments / Portobello Pictures /
tytuł oryg. Vratné lahve
inne tytuły Empties Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Josef Tkaloun
Córka Helenka
Eliška Tkalounová
Dyrektorka szkoły
Robert Landa
Kierownik Šubrt
Karel
Úlisný
Lamková
Wasserbauer
Kolega Tkalouna z pracy
Ptáčková
Tomík
Kvardová
Čárkovaná
Emeryt w parku
Emeryt w parku
Emeryt w parku
Emeryt w parku
Emeryt w parku
Emeryt w parku
Hromada
Prezenterka radiowa
Dáša
Złodziej
Kurier pocztowy
Řezáč
Księgowa
Pani przy bramie
Ptácek
Pani z psem
Operatorka telefoniczna
Studentka
Řezáč jr.
Emeryt w parku
Pracownica studia Happy Smile

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *