Diabeł / Devil (2010)

 • Gatunek: Horror
 • Rok:
 • Czas trwania: 1 godz. 20 min.
 • Tytuł oryginalny: Devil
 • Pięcioro osób zostaje uwięzionych w windzie. Z upływem godzin zaczynają się przekonywać, że to, co ich spotkało, nie było przypadkiem.

Dostępne na urządzeniach:
 • IOS
 • Android
 • Windows
 • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Diabeł to amerykański thriller z 2010 roku w reżyserii Johna Ericka Dowdle’a, na podstawie historii napisanej przez M. Night Shyamalana. Film opowiada o grupie pięciu osób, które zostają uwięzione w windzie jednego z nowojorskich drapaczy chmur. W miarę upływu czasu zaczynają się przekonywać, że to, co ich spotkało, nie jest przypadkiem.

Fabuła

Film rozpoczyna się od sceny, w której młoda kobieta, Lisa (Bojana Novakovic), wsiada do windy w wieżowcu. W windzie znajduje się już mechanik, Ethan (Logan Marshall-Green), starsza kobieta, Trish (Jenny O’Hara), ochroniarz, Eddie (Bokeem Woodbine), oraz sprzedawca, Gary (Geoffrey Arend).

Początkowo wszystko wydaje się być w porządku. Jednak po chwili światła w windzie gasną, a z głośników dobiegają przerażające krzyki. Lisa mdleje, a gdy się budzi, odkrywa, że jest sama.

Wkrótce do windy wracają pozostali pasażerowie. Dowiadują się, że Lisa jest jedyną osobą, która słyszała krzyki. Wszyscy zaczynają podejrzewać, że Lisa ma coś wspólnego ze śmiercią nieznanej osoby.

W miarę upływu czasu pasażerowie zaczynają odkrywać, że każdy z nich skrywa mroczny sekret. Lisa jest świadkiem wypadku drogowego, w którym zginęła kobieta. Ethan jest uzależniony od narkotyków i ma problemy z prawem. Trish jest morderczynią, która zabiła swojego męża. Eddie jest byłym więźniem, który został skazany za zabójstwo. Gary jest oszustem, który okradł klientów swojego sklepu.

Pasażerowie zaczynają podejrzewać, że jedno z nich jest diabłem. W miarę upływu czasu zaczynają się dziać coraz bardziej przerażające rzeczy. Okazuje się, że diabeł jest w stanie manipulować ich umysłami i zmuszać ich do popełniania strasznych czynów.

Motywe

Diabeł to film, który porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

 • Zło – Film ukazuje zło jako siłę, która może czaić się w każdym człowieku. Każdy z bohaterów filmu ma w sobie mroczny sekret, który może go doprowadzić do złamania.
 • Odkupienie – Film pokazuje, że nawet najgorszy człowiek może się zmienić i odkupić swoje winy. Lisa, która jest świadkiem wypadku drogowego, postanawia pomóc rodzinie ofiary. Ethan, który jest uzależniony od narkotyków, postanawia walczyć o swoje życie. Trish, która zabiła swojego męża, postanawia odpokutować swoją winę. Eddie, który jest byłym więźniem, postanawia zacząć nowe życie.
 • Duchowy wymiar – Film sugeruje, że zło może mieć duchowy wymiar. Diabeł jest przedstawiany jako istota, która jest w stanie manipulować ludzkimi umysłami.

Krytyka

Diabeł został pozytywnie przyjęty przez krytyków. Film został doceniony za napięcie, suspense i mroczny klimat. Krytycy również chwalili grę aktorską obsady.

Podsumowanie

Diabeł to świetny thriller, który wciąga widza od pierwszej do ostatniej minuty. Film jest pełen napięcia i suspense, a także porusza ważne tematy, takie jak zło i odkupienie.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria John Erick Dowdle
scenariusz Brian Nelson
gatunek Horror
produkcja USA
premiera 16 września 2010 (Światowa) 26 listopada 2010 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $62 695 489 na świecie$33 601 190 w USA$29 094 299 poza USA
budżet $10 000 000
na podstawie M. Night Shyamalan (materiały do scenariusza, historia)
dystrybucja United International Pictures Sp z o.o.
studio Media Rights Capital (przedstawia) / Universal Pictures (przedstawia) / Night Chronicles /
tytuł oryg. Devil

Obsada

Aktor Postać
Detektyw Bowden
Mechanik
Starsza kobieta
Młoda kobieta
Strażnik
Sprzedawca
Ramirez
Lustig
Detektyw Markowitz
Elsa Nahai
Dwight
Cheryl
Henry
Stary dozroca
Donnelly
Chińczyk
Dozorca
Urzędnik w biurze biznesu
Uni
Kapitan strażaków
Strażak Kurtzy
Strażak
Wayne Kazan
Oficer Choi
Kobieta z rozbitego samochodu
Strażak
Głos ochrony w windzie
Kobieta z czarnymi łzami
Jesse Bowden
Mężczyzna
Koroner
Oprawca

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *