Zniknięcie / Spoorloos (1988)

  • Gatunek: Dramat Thriller
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 47 min.
  • Tytuł oryginalny: Spoorloos
  • Zakochani wybierają się razem na wakacje. W trakcie podróży znika dziewczyna, a trzy lata później chłopak zaczyna dostawać listy od porywacza.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Zniknięcie (1988)

George Sluizer

Holandia, Francja

Genre: thriller, dramat

Czas trwania: 107 min

Obsada: Gene Bervoets, Johanna ter Steege, Bernard-Pierre Donnadieu

Opis:

Rex i Saskia to zakochana para, która wybiera się na wakacje do Francji. Dzień przed wyjazdem Saskia ma dziwny sen, w którym znajduje się wewnątrz złotego jaja i nie może się z niego wydostać. Po przybyciu na miejsce, bohaterowie zatrzymują się na stacji benzynowej. Saskia udaje się do sklepu, a Rex czeka na nią w samochodzie. Gdy dziewczyna nie wraca, Rex rozpoczyna poszukiwania.

Policja nie jest w stanie znaleźć żadnych śladów Saskii. Rex jest załamany i obwinia się o jej zniknięcie. Po trzech latach od zdarzenia, mężczyzna zaczyna otrzymywać listy od porywacza. Listy zawierają wskazówki, które mają doprowadzić Rexa do Saskii.

Rex podąża za wskazówkami i w końcu udaje mu się nawiązać kontakt z porywaczem. Okazuje się, że jest nim Raymond Lemorne (Bernard-Pierre Donnadieu), pozornie normalny człowiek, który prowadzi spokojne i szczęśliwe życie z żoną i dziećmi. Jednak w jego umyśle toczy się walka między dobrem i złem, a to zło doprowadziło do porwania Saskii.

Rex zgadza się na warunki porywacza i udaje się z nim na spotkanie. Raymond prowadzi go do opuszczonego domu, w którym uwięził Saskie. Rex jest zszokowany, gdy widzi swoją ukochaną. Saskia jest załamana i zmaltretowana.

Raymond proponuje Rexowi grę. Jeśli Rex wygra, Saskia będzie wolna. Jeśli przegra, obydwoje zostaną zamknięci w trumnach i pochowani żywcem.

Rex podejmuje wyzwanie. Gra jest okrutna i niebezpieczna, ale Rex nie cofnie się przed niczym, aby uratować Saskie.

Analiza:

„Zniknięcie” to thriller psychologiczny, który porusza tematy takie jak miłość, obsesja, zło i ludzka psychika. Film jest utrzymany w mrocznym i niepokojącym klimacie.

Reżyser, George Sluizer, doskonale buduje napięcie i suspense. Widz od samego początku jest zaangażowany w historię i nie może się doczekać, co się wydarzy.

Obie główne role są znakomicie zagrane. Gene Bervoets w roli Rexa jest przekonujący jako zdesperowany mężczyzna, który zrobi wszystko, aby odnaleźć swoją ukochaną. Johanna ter Steege w roli Saskii jest przejmująca jako kobieta, która została uwikłana w koszmar.

„Zniknięcie” to film, który zapada w pamięć. To jeden z najlepszych thrillerów psychologicznych, jakie kiedykolwiek powstały.

Ocena:

5/5

Recenzja:

„Zniknięcie” to film, który wciąga od pierwszej minuty. Historia jest pełna zwrotów akcji i niespodzianek. Rex i Saskia to bohaterowie, z którymi łatwo się identyfikować. Ich miłość jest prawdziwa i wzruszająca. Raymond Lemorne to postać złożona i niejednoznaczna. Jest to człowiek, który zdolny jest do najgorszych zbrodni, ale jednocześnie ma w sobie coś, co sprawia, że widz mu współczuje.

Film jest świetnie zrealizowany. Reżyser, George Sluizer, doskonale buduje napięcie i suspense. Widz od samego początku jest zaangażowany w historię i nie może się doczekać, co się wydarzy.

„Zniknięcie” to film, który zapada w pamięć. To jeden z najlepszych thrillerów psychologicznych, jakie kiedykolwiek powstały.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria George Sluizer
scenariusz Tim Krabbé, George Sluizer
gatunek Dramat, Thriller
produkcja Francja, Holandia, RFN
premiera 29 sierpnia 1988 (Światowa)
na podstawie Tim Krabbé (powieść)
studio Argos Films / Co-Productiefonds Binnenlandse Omroep (wsparcie) / Golden Egg /
tytuł oryg. Spoorloos
inne tytuły The Vanishing Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Rex Hofman
Saskia Wagter
Raymond Lemorne
Lady "Prisunic"
Pracownik stacji benzynowej
Pracownik stacji benzynowej
Angielska turystka
Angielski turysta
Belgijska turystka
Niemiecki turysta
Dziewczynka
Autostopowiczka
Kierownik stacji benzynowej
Kasjerka
Dziennikarz TV
Nauczyciel
Lemorne w wieku 16 lat
Farmer Laurent
Właściciel kawiarni
Simone Lemorne
Lieneke
Gabrielle "Gaby" Lemorne
Denise Lemorne
Gisele Marzin
Policjant / Komentator
Evert (5 lat)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *