Zaćma (2016)

  • Gatunek: Biograficzny Dramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 49 min.
  • Historia spotkania kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia – z Julią Brystygierową, jedną z najbardziej niesławnych postaci powojennej Polski.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

W filmie „Zaćma”, reżyserowanym przez Ryszarda Bugajskiego, przenosimy się w czasie do drugiej połowy lat 50. XX wieku, gdzie centralnym punktem jest wyjątkowe spotkanie między kardynałem Stefanem Wyszyńskim a kontrowersyjną postacią Julią Brystygierową, obarczoną ciężarem swojej przeszłości.

Julia Brystygierowa, znana również jako „Krwawa Luna”, to postać, której nazwisko jest ściśle związane z mrocznymi wydarzeniami powojennej Polski. Była kierowniczką Departamentu V w Ministerstwie Bezpieczeństwa, słynącą z okrutnego traktowania więźniów politycznych. Jej bezlitosne metody i chłodne podejście sprawiły, że stała się jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci tamtych czasów. Teraz, szukając ukojenia dla swojej duszy i poszukując odpowiedzi na trudne pytania, kieruje swe kroki ku prywatnej audiencji u kardynała Wyszyńskiego.

Jednak przed samym spotkaniem z duchownym, Brystygierowa musi przekonać do swoich intencji nie tylko samego księdza, lecz także zakonnicę, która zmaga się z własnym kryzysem wiary. To trójka bohaterów, żyjących w różnych światach i doświadczeniach, spotyka się w miejscu, gdzie granice między dobrem a złem stają się płynne, a moralne dylematy stają się niezwykle palące.

Film ukazuje dramatyczną konfrontację nie tylko między postaciami, ale także między ich wartościami i przekonaniami. Wyszyński, reprezentujący wysokie ideały i wiarę w lepszą przyszłość, musi zmierzyć się z ciemnymi stronami przeszłości, które w postaci Brystygierowej stają się żywym przypomnieniem grzechu i zła. Z kolei Brystygierowa, dążąc do pojednania i zrozumienia, musi zmierzyć się nie tylko z Wyszyńskim, ale także ze swoimi własnymi demonami i winami.

Spotkanie tych dwóch silnych postaci stanowi serce filmu, wokół którego krążą inne wątki i relacje między postaciami. Nie brakuje w nim także subtelnych odniesień do politycznych realiów tamtych czasów oraz do etycznych problemów, które wciąż pozostają aktualne.

Wspaniała obsada filmowa, złożona z uzdolnionych polskich aktorów, pozwala na autentyczne i poruszające przedstawienie złożoności ludzkich emocji i moralnych dylematów. Marek Kalita jako kardynał Wyszyński emanuje godnością i siłą ducha, podczas gdy Janusz Gajos jako ksiądz oraz Małgorzata Zajączkowska jako zakonnica, kreują wiarygodne portrety osób zmagających się z wewnętrznymi konfliktami i poszukujących sensu w swoim życiu.

„Zaćma” to film, który sięga głęboko w głąb ludzkiej duszy, stawiając trudne pytania o naturę zła, przebaczenia i nadziei. To opowieść o spotkaniu dwóch różnych światów i próbie zrozumienia siebie nawzajem, która pozostaje z widzem na długo po zakończeniu seansu, skłaniając go do refleksji nad własnymi wartościami i wyborami życiowymi.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Ryszard Bugajski
scenariusz Ryszard Bugajski
gatunek Biograficzny / Dramat
produkcja Polska
premiera 9 września 2016 (świat)
dystrybucja Kino Świat
studio Kino Świat (koprodukcja) / Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Narodowe Centrum Kultury (koprodukcja) /
data produkcji 2016
tytuł oryg. Zaćma
inne tytuły Blindness (tytuł festiwalowy) USA

Obsada

Aktor Postać
Julia Brystygierowa
Siostra Benedykta
Ksiądz Cieciorka
Prymas Stefan Wyszyński
Więzień
Żałobnik
Dozorca Marian
Bufetowy
Plutonowy MO
Kościukiewiczowa
Ordynator
Prokurator
Portier
Adiutant
Antoni Marylski
Julia Brystygierowa w młodości
Matka
Zakonnica
Dziewczynka na łące
Zakonnica informatorka
Towarzysz partyjny
Akordeonista
Felczer
Ubek
Żałobnica
Proboszcz
Szeregowy MO
Pułkownik
Niewidoma pacjentka
Włoski biskup
Ubek
Żałobnica
Zakonnica w jadalni

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *