Zabawy z bronią / Bowling for Columbine (2002)

  • Gatunek: Dokumentalny Dramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz.
  • Tytuł oryginalny: Bowling for Columbine
  • Co trzeci mieszkaniec Stanów Zjednoczonych posiada broń palną, która staje się przyczyną coraz to większej liczby zabójstw.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Film „Bowling for Columbine”, wyreżyserowany przez Michaela Moore’a, rzuca światło na przerażające dane dotyczące posiadania broni palnej w Stanach Zjednoczonych, gdzie co trzeci obywatel jest posiadaczem takiego sprzętu. W wyniku tego zjawiska notuje się coraz większą liczbę zabójstw, które stają się coraz bardziej powszechne.

Nie tylko krytycy dostrzegli ogromną wartość tego filmu. Jest to pierwszy dokumentalny obraz na świecie, który nie tylko zyskał uznanie za swoją treść, ale także odniósł komercyjny triumf – przyciągając tłumy widzów wszędzie tam, gdzie był wyświetlany. Tylko w Stanach Zjednoczonych „Bowling for Columbine” obejrzało 3,5 miliona widzów. Podobnie w Europie Zachodniej film cieszył się ogromną popularnością – w Niemczech i we Francji zgromadził ponad dwa miliony widzów.

Przedstawiając wydarzenia z 1999 roku, kiedy doszło do strzelaniny w Columbine High School, film rzuca światło na głębsze pytania niż jedynie konkretna tragedia. Czy można było uniknąć takiej tragedii? Skąd ta fascynacja bronią, która często staje się narzędziem przemocy skierowanej przeciwko Amerykanom samym?

Film Moore’a stawia ważne pytania dotyczące źródeł przemocy i jej eskalacji. Czy za to zjawisko odpowiada łatwy dostęp do broni palnej? Czy politycy ponoszą za to odpowiedzialność? Czy ich działania są napędzane przez wpływowe lobby związane z przemysłem zbrojeniowym?

Reżyser przyznaje, że jego film nie jest jedynie opowieścią o Columbine czy broni. To raczej refleksja nad kulturą strachu, która przesiąka amerykańskie społeczeństwo. Według Moore’a, ten strach jest motorem napędowym przemocy, zarówno wewnętrznej, jak i tej skierowanej na zewnątrz, za granicą.

„Bowling for Columbine” to nie tylko film dokumentalny – to ostrzeżenie i wezwanie do refleksji, które pozostaje aktualne, mimo upływu lat od jego premiery.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Michael Moore
scenariusz Michael Moore
gatunek Dokumentalny / Dramat
produkcja Kanada / Niemcy / USA
premiera 15 maja 2002 (świat)
boxoffice $58 008 423 na świecie$21 576 018 w USA$36 432 405 poza USA
budżet $4 000 000
dystrybucja SPInka
studio Alliance Atlantis Communications / Dog Eat Dog Films / Iconolatry Productions Inc. /
data produkcji 2002
tytuł oryg. Bowling for Columbine
inne tytuły Zabawy z bronią Polska Bowling à Columbine Kanada Bowling for Columbine Francja Bowling for Columbine Niemcy

Obsada

Aktor Postać
Obszukiwany mężczyzna
Postać w krótkiej animowanej historii USA
Ofiara strzelaniny
Studentka
Szeryf
Brat Terry'ego
Przedstawiciel Lockheed Martin
Ojciec ofiary
Przedstawicielka K-Mart
Studentka
Producent
Dyrektor szkoły
Autor "The Culture of Fear"
Konsultant ds. bezpieczeństwa
Klient centrum handlowego
Ofiara strzelaniny
Detektyw policyjny
Prokurator
Burmistrz Sarnii
Kryminalista

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *