Yuma (2012)

  • Gatunek: Dramat Sensacyjny
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 53 min.
  • Popeerelowska bieda w Polsce zmusza Zygę do jumy – szabrowania wyrobów luksusowych za zachodnią granicą.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Yuma (2012)

Reżyseria: Piotr Mularuk

Obsada: Jakub Gierszał, Tomasz Kot, Katarzyna Figura, Krzysztof Skonieczny, Jakub Kamieński, Karolina Chapko, Helena Sujecka

Gatunek: sensacyjny, dramat

Czas trwania: 113 minut

Opis:

Trzy lata po upadku komunizmu w Polsce, w małym, przygranicznym miasteczku, żyje Zyga (Jakub Gierszał). Młody mężczyzna, znudzony szarą rzeczywistością, marzy o lepszym życiu. Pragnie zdobyć pieniądze, by kupić sobie atrakcyjne ubrania, nowoczesną elektronikę i zdobyć serce pięknych kobiet.

Pewnego dnia Zyga poznaje swoją ciotkę Halinę (Katarzyna Figura), która jest ekspertką w dziedzinie jumy, czyli drobnych kradzieży z niemieckich sklepów. Z jej pomocą Zyga i jego kumple zaczynają prowadzić szemrany interes.

Początkowo kradzieże przebiegają bezproblemowo. Zyga szybko staje się lokalnym królem jumaków. Zyskał szacunek mieszkańców miasteczka i powodzenie u kobiet.

Jednak wkrótce sprawy zaczynają się komplikować. Zyga i jego wspólnicy zaczynają pożądać coraz cenniejszych łupów. Wchodzą w konflikt z rosyjskimi gangsterami, którzy kontrolują przemyt na granicy.

Zyga staje się coraz bardziej żądny władzy i pieniędzy. Nie cofnie się przed niczym, aby zdobyć to, czego pragnie.

Film „Yuma” to historia wzlotu i upadku młodego człowieka, który w czasach przemian społecznych i moralnej anarchii, niechcący stał się gangsterem.

Oprócz Jakuba Gierszała, w filmie występują także Tomasz Kot, Katarzyna Figura, Krzysztof Skonieczny i Jakub Kamieński.

Krytycy chwalili film za realistyczny obraz rzeczywistości postkomunistycznej Polski. Doceniali także grę aktorską Jakuba Gierszała, który w roli Zygi stworzył wyrazisty i sugestywny portret młodego człowieka, który traci moralne oparcie i zostaje wciągnięty w świat przestępczości.

Film „Yuma” był nominowany do nagrody Złotego Lwa na 40. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jakub Gierszał otrzymał nagrodę za najlepszą główną rolę męską.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które warto znać o filmie „Yuma”:

  • Film został nakręcony w prawdziwych miejscach, w przygranicznych miastach Zgorzelec i Gubin.
  • W filmie wykorzystano autentyczne nagrania z archiwum telewizyjnego, przedstawiające wydarzenia z pierwszych lat po upadku komunizmu.
  • Film „Yuma” jest ekranizacją powieści Pawła Hajnego o tym samym tytule.

Jeśli interesuje Cię historia postkomunistycznej Polski, a także filmy sensacyjne z wątkiem kryminalnym, to „Yuma” jest pozycją, którą z pewnością powinieneś zobaczyć.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Piotr Mularuk
scenariusz Piotr Mularuk, Wojciech Gajewicz
gatunek Dramat, Sensacyjny
produkcja Polska, Czechy
premiera 30 czerwca 2012 (Światowa) 10 sierpnia 2012 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Kino Świat
studio Evolution Films / Polski Instytut Sztuki Filmowej (finansowanie) / Yeti Films
tytuł oryg. Yuma

Obsada

Aktor Postać
"Zyga"
"Młot"
"Kula"
Halinka, ciotka "Zygi"
"Bajadera"
Majka
"Opat"
Ernest
Rysio
"Nike"
Matka "Zygi"
Ojciec "Zygi"
Bronek, burmistrz miasta
"Chrzęstny", chrzestny "Zygi"
"Doris"
"Daisy"
Barmanka
Ksiądz
"Lewar"
"Buźka"
Sprzedawca we Frankfurcie
Kierownik kina
Policjant
Strażnik niemiecki
Strażnik niemiecki
Tancerka na rurze
Mariola
Tamara
Akordeonista
Tirówka

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Yuma (2012) to polski film sensacyjny w reżyserii Piotra Mularuka, opowiadający o losach Zygi, młodego mężczyzny, który w latach 90. XX wieku decyduje się na rozpoczęcie działalności przestępczej.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1993 roku, trzy lata po upadku PRL. Zyga (Jakub Gierszał) mieszka w małym, przygranicznym miasteczku, gdzie panuje bieda i beznadzieja. Chłopak ma dość biernego przyglądania się, jak jego rówieśnicy wyjeżdżają na Zachód, aby tam szukać lepszego życia. Postanawia więc wziąć sprawy w swoje ręce i rozpocząć własne przedsięwzięcie.

Zyga zaczyna zajmować się "jumą", czyli drobnymi kradzieżami z niemieckich sklepów. Wkrótce zyskuje w tym niezwykłą wprawę i zyskuje przydomek "Króla Jumy". Jego działalność szybko staje się popularna wśród mieszkańców miasteczka, którzy doceniają możliwość łatwego zdobycia zachodnich towarów.

Zyga szybko staje się sławny i bogaty. Ma mnóstwo pieniędzy, drogie ubrania i samochody. Jest też obiektem westchnień wielu kobiet. Jednak jego sukces nie trwa długo.

Zyga i jego wspólnicy zaczynają sięgać po coraz bardziej wartościowe towary. Wkrótce wchodzą w konflikt z rosyjskimi gangsterami, którzy rządzą przestępczością na pograniczu. Dochodzi do krwawych starć, w których giną ludzie.

Zyga zaczyna tracić kontrolę nad swoim życiem. Jest coraz bardziej uzależniony od pieniędzy i władzy. Wpada w konflikt z prawem i zostaje skazany na więzienie.

Yuma to film, który porusza ważne tematy społeczne. Opowiada o losach młodych ludzi, którzy w czasach gwałtownych przemian i narastającej moralnej anarchii, nieświadomie stają się częścią świata przestępczego.

Film jest zrealizowany w realistycznym stylu. Reżyser Piotr Mularuk przedstawia ponurą rzeczywistość pogranicza polsko-niemieckiego w latach 90. XX wieku.

Oto kilka charakterystycznych elementów filmu:

  • Realistyczny styl: Film przedstawia ponurą rzeczywistość pogranicza polsko-niemieckiego w latach 90. XX wieku.
  • Główny bohater: Zyga to młody mężczyzna, który w czasach gwałtownych przemian i narastającej moralnej anarchii, nieświadomie staje się częścią świata przestępczego.
  • Tematyka przestępczości: Film porusza ważne tematy społeczne, takie jak przestępczość i jej przyczyny.

Yuma to film, który warto zobaczyć. Jest to dobrze zrealizowana produkcja, która porusza ważne tematy społeczne.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *