Wstrząs / Concussion (2015)

  • Gatunek: Dramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz. 3 min.
  • Tytuł oryginalny: Concussion
  • Doktor Bennet Omalu znajduje dowody na powiązanie mikrowstrząsów i urazów głowy sportowców z ich późniejszymi samobójstwami.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Wstrząs to amerykański dramat filmowy z 2015 roku w reżyserii Petera Landesmana. Film opowiada historię dr. Benneta Omalu, neuropatologa, który w 2002 roku odkrył chorobę neurodegeneracyjną mózgu, zwaną przewlekłą traumatyczną encefalopatią (CTE). CTE jest spowodowana urazami głowy, takimi jak wstrząsy, i może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, w tym depresji, agresji i samobójstw.

Omalu jest imigrantem z Nigerii, który studiował medycynę w Stanach Zjednoczonych. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Allegheny County Coroner’s Office w Pittsburghu, gdzie przeprowadzał autopsje osób zmarłych nagle lub niespodziewanie. W 2002 roku Omalu otrzymał zlecenie przeprowadzenia autopsji Mike’a Webstera, byłego zawodnika futbolu amerykańskiego. Webster zmarł nagle w wieku 50 lat, a jego rodzina podejrzewała, że jego śmierć była spowodowana urazami głowy, których doznał podczas kariery sportowej.

Omalu przeprowadził dokładne badanie mózgu Webstera i odkrył, że był on poważnie uszkodzony. Omalu zidentyfikował w mózgu Webstera zmiany, które nigdy wcześniej nie zostały opisane. Zmiany te były podobne do zmian, które obserwuje się u osób z chorobą Alzheimera lub Parkinsona.

Omalu opublikował swoje odkrycia w czasopiśmie naukowym Neurosurgery w 2005 roku. Jego odkrycia wywołały wzburzenie w świecie sportu, w szczególności w National Football League (NFL). NFL, która jest najpopularniejszą ligą futbolu amerykańskiego na świecie, od dawna ignorowała problem urazów głowy u zawodników.

Omalu zaczął głośno mówić o problemie CTE. Jego działania doprowadziły do powstania wielu badań naukowych, które potwierdziły jego odkrycia. W 2015 roku NFL ostatecznie przyznała, że CTE jest realnym problemem i zobowiązała się do podjęcia działań w celu jego rozwiązania.

Wstrząs to film oparty na prawdziwej historii. Film przedstawia Omalu jako odważnego naukowca, który nie bał się stanąć naprzeciw potężnej organizacji, jaką jest NFL. Film jest również poruszającym portretem osób, które cierpią na CTE.

Film został wyprodukowany przez studio Sony Pictures. W roli głównej wystąpił Will Smith, który otrzymał za swoją rolę nominację do nagrody Złoty Glob. Film był również nominowany do Oscara w kategorii najlepszy montaż.

Ocena filmu

Wstrząs to dobrze zrobiony film, który opowiada ważną historię. Film jest dobrze zagrany, a historia jest przedstawiona w sposób interesujący i angażujący. Film jest również poruszający i skłania do refleksji.

Jednak film ma również pewne wady. Niektórzy krytycy zarzucili filmowi, że jest zbyt jednostronny i że nie przedstawia wszystkich aspektów problemu CTE. Krytycy twierdzą, że film zbyt mocno skupia się na roli NFL w problemie CTE i że nie poświęca wystarczająco dużo uwagi innym czynnikom, które mogą przyczyniać się do rozwoju CTE, takim jak genetyka czy styl życia.

Podsumowując, Wstrząs to dobry film, który opowiada ważną historię. Film jest dobrze zagrany i przedstawia historię w sposób interesujący i angażujący. Jednak film ma również pewne wady, takie jak zbyt jednostronne przedstawienie problemu CTE.

Ocena filmu na podstawie skali 1-10

7

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Peter Landesman
scenariusz Peter Landesman
gatunek Dramat
produkcja USA, Australia, Wielka Brytania
premiera 10 listopada 2015 (Światowa) 11 marca 2016 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $48 623 572 na świecie$34 542 474 w USA$14 081 098 poza USA
budżet $35 000 000
na podstawie Jeanne Marie Laskas (artykuł)
dystrybucja United International Pictures Sp z o.o.
studio Scott Free Productions / Shuman Company, The / Village Roadshow Pictures
tytuł oryg. Concussion

Obsada

Aktor Postać
Dr Bennet Omalu
Dr Julian Bailes
Dr Cyril Wecht
Prema Mutiso
Mike Webster
Dr Joseph Maroon
Daniel Sullivan
Dr Steven DeKosky
Christopher Jones
Dave Duerson
Dr Ron Hamilton
Andre Waters
Dr Elliot Pellman
Roger Goodell
Gracie
Justin Strzelczyk
Keana Strzelczyk
Agent FBI
Agent FBI
Wiceburmistrz
Matka Watersa
Paul Tagliabue
Ojciec D'Amico
Pani Scott
Adwokat
Trener z college'u
Trener ze szkoły średniej
Technik na cmentarzu
Wściekły neurolog
Dziennikarka telewizyjna
Dziennikarz telewizyjny przeprowadzający wywiad
Lekarz na ostrym dyżurze
Technik
Technik
Strażnik szpitalny
Asystentka
Colleen Bailes
Syn Strzelczyka
Córka Strzelczyka
Młody dziennikarz
Sanitariuszka
Kontrahent
Ochroniarz
Pracownik NFL
Pianistka
Technik w kostnicy w Lordi
Liderka chóru kościelnego
Dziennikarz w Westin
Rachel Green
Pielęgniarka w gabinecie Bailesa
Dziennikarz
Osoba chodząca do kościoła
Biznesmen
Pieszy w Nowym Jorku
Komentator sportowy
Doktor
Prawniczka drużyny NFL
Były gracz NFL
Ministrantka
Właściciel drużyny NFL
Żona futbolisty
Amobi Okoye
Kelnerka
Sędzia
Pieszy w Nowym Jorku
Kierowca limuzyny
Były futbolista
Kierownik drużyny NFL
Futbolista
Lekarz
Trener w liceum
Prawnik
Juror / Trener z college'u
Żona futbolisty
Policjant z Pittsburgha
Młody Webster
Pan Scott
Crockett
Klient baru
Członek rodziny ofiary
Prawniczka
Klient nocnego klubu
Gość na imprezie
Nastoletnia córka Strzelczyka
Były futbolista
Biznesmenka
Właściciel drużyny NFL
Trener dryżyny NFL z Louisville
Ojciec Thomasa Kincaida
Właściciel drużyny NFL
Lekarz
Lekarz
Żałobnik
Trener futbolu
Prawnik drużyny NFL
Adwokat / Pieszy
Futbolista
Adwokat drużyny NFL
Lekarz / Klient baru
Dziennikarz
Lekarz
Sanitariusz
Właściciel drużyny NFL
Recepcjonistka
Pracownica drużyny NFL
Uczestnik konferencji prasowej
Adwokat drużyny NFL
Pacjentka
Kierownik drużyny NFL
Klientka baru
Klient restauracji
Pieszy na ulicy
Dziennikarz
Trener
Bizneswoman
Justin Strelczyk
Dozorca
Adwokat drużyny NFL
Adwokat drużyny NFL
Była żona futbolisty
Klient klubu tanecznego
Operator mikrofonu
Właściciel drużyny NFL
Joe, technik laborant
Były futbolista
Osoba chodząca do kościoła
Były futbolista
Biznesmen / Pieszy
Jose Rodriguez
Były futbolista
Lekarz
Pracownik drużyny NFL
Dziennikarz / Adwokat drużyny NFL
Kobieta w kawiarni
Pracownik drużyny NFL
Obserwator
Klient baru
Reporter gazety
Pracownik NFL
Klient nocnego klubu
Asystent menadżera
Widz
Prawniczka NFL
Prawnik NFL
Doktor
Widz w barze sportowym
Energiczny kobieta w restauracji
Futbolista
Futbolista
Zwłoki
Thomas Chambers
Agent sportowy
Klientka klubu nocnego
Klient klubu nocnego
Biznesmen
Piesza
Klientka baru

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Wstrząs (ang. Concussion) to amerykański dramat filmowy z 2015 roku w reżyserii Petera Landesmana, z Willem Smithem w roli głównej. Film opowiada historię dr. Benneta Omalu, neuropatologa z Pittsburgha, który w 2002 roku przeprowadził autopsję byłego zawodnika futbolu amerykańskiego Mike'a Webstera. W wyniku badań Omalu odkrył, że przyczyną śmierci Webstera była choroba neurodegeneracyjna mózgu, zwana przewlekłą traumatyczną encefalopatią (CTE).

Omalu, pochodzący z Nigerii imigrant, jest skromnym naukowcem, który marzy o karierze w renomowanym uniwersytecie. Jego badania nad CTE nie budzą jednak zainteresowania wśród amerykańskich środowisk naukowych. Omalu jest traktowany jako outsider, który nie zna się na futbolu amerykańskim.

Sytuacja zmienia się, gdy Omalu publikuje artykuł w magazynie "The New York Times", w którym opisuje swoje odkrycia. Artykuł wywołuje skandal i zmusza National Football League (NFL), czyli najpopularniejszą ligę futbolu amerykańskiego na świecie, do zajęcia się problemem CTE.

Omalu staje się celem ataków ze strony NFL, która próbuje zdyskredytować jego badania. Jednak Omalu nie poddaje się i kontynuuje swoje dochodzenie. Wkrótce ujawnia, że CTE dotyczy nie tylko byłych zawodowych zawodników, ale także amatorów i dzieci, które uprawiają futbol amerykański.

Dzięki determinacji Omalu CTE staje się głośnym problemem społecznym. NFL zmuszona jest do wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących bezpieczeństwa w futbolu amerykańskim.

Wstrząs to film poruszający i inspirujący. Opowiada on historię człowieka, który poświęcił wszystko, aby odkryć prawdę i chronić innych. Film jest także ważną lekcją o tym, że nawet najmniejszy głos może mieć znaczenie.

Ocena

Wstrząs to film dobrze zrealizowany i dopracowany pod względem technicznym. Will Smith w roli głównej daje znakomite aktorskie kreacje. Jest przekonujący zarówno jako naukowiec, jak i człowiek, który walczy o sprawiedliwość.

Film porusza istotny temat i stanowi ważną lekcję dla wszystkich, którzy interesują się sportem. Wstrząs to film, który warto zobaczyć.

Oto kilka szczegółowych uwag na temat filmu:

  • Omalu to postać tragiczna, ale jednocześnie inspirująca. Jest człowiekiem, który ma marzenia i nie boi się walczyć o ich spełnienie. Mimo trudności i przeciwności losu nigdy nie poddaje się.
  • **Film porusza ważną kwestię zdrowia sportowców. CTE to poważna choroba, która może mieć tragiczne konsekwencje. Wstrząs to film, który może przyczynić się do zwiększenia świadomości na temat tego problemu.
  • Film jest dobrze zrealizowany pod względem technicznym. Scenariusz jest dobrze napisany, a aktorstwo jest na wysokim poziomie.

**Podsumowując, Wstrząs to film poruszający i inspirujący. Opowiada on historię człowieka, który poświęcił wszystko, aby odkryć prawdę i chronić innych. Film jest także ważną lekcją o tym, że nawet najmniejszy głos może mieć znaczenie.


W filmie "Wstrząs", reżyserowanym przez Petera Landesmana, ukazana jest historia dr Benneta Omalu, który wstrząsnął światem medycznym i sportowym swoim odkryciem. Inspiracją dla tego dramatu był artykuł opublikowany w magazynie "GQ", w którym przedstawiono dowody na powiązanie mikrowstrząsów oraz urazów głowy sportowców z ich tragicznymi samobójstwami.

Główną postacią tego opowieści jest dr Bennett Omalu, w którego rolę wcielił się Will Smith. To błyskotliwy neuropatolog, imigrant pragnący jedynie być szanowanym obywatelem Stanów Zjednoczonych. Jednakże jego odkrycie nie tylko przyniosło mu uznanie, lecz także postawiło go w konfrontacji z jedną z najpotężniejszych instytucji na świecie – NFL (National Football League). Omalu połączył brutalne treningi sportowców, szczególnie futbolistów, z występującymi u nich poważnymi urazami głowy, a następnie z rozwojem przewlekłej traumatycznej encefalopatii. Objawy tej choroby często prowadziły do depresji i skłonności samobójczych, co stanowiło prawdziwy wstrząs dla społeczeństwa amerykańskiego, które kocha futbol jako swój narodowy sport.

Film ukazuje nie tylko walkę naukowca z instytucjami, ale także jego osobisty konflikt z kulturą i systemem, które próbują uciszyć prawdę. Smith w poruszający sposób oddaje dramatyczną podróż Omalu, który nie tylko musi zmierzyć się z biurokracją i lobbingiem, lecz także z własnym poczuciem lojalności wobec wartości, jakie reprezentuje.

Świat przedstawiony w "Wstrząsie" to nie tylko historia medycznego odkrycia, lecz także opowieść o odwadze, moralności i walce z przeważającymi siłami. Landesman w mistrzowski sposób prowadzi widza przez labirynt konfliktów, ukazując nie tylko zewnętrzne przeszkody, lecz także wewnętrzne dylematy głównego bohatera.

Znakomita kreacja Smitha, który wciela się w postać Omalu, nadaje filmowi głębię emocjonalną i autentyczność. Jego subtelne odwzorowanie wewnętrznej walki naukowca, który musi stawić czoła niewidzialnym wrogom, porusza i inspiruje.

Ścieżka fabularna "Wstrząsu" snuje się płynnie, wciągając widza coraz głębiej w zagadnienia naukowe i etyczne, które są centralne dla historii. Landesman zręcznie balansuje pomiędzy momentami napięcia a refleksji, co sprawia, że film nie tylko angażuje emocjonalnie, lecz także pobudza intelektualnie.

"Wstrząs" to nie tylko opowieść o pojedynku jednego człowieka z potężną maszyną, lecz także o sile jednostki w obliczu prawdy. To film, który porusza, inspiruje i stawia ważne pytania o priorytety społeczne i moralność.

Ostatecznie, "Wstrząs" to więcej niż tylko film o sporcie i medycynie – to opowieść o ludzkich wartościach, odwadze i konsekwencjach, jakie niesie poszukiwanie prawdy. Landesman razem z doskonałą obsadą stworzył dzieło, które pozostaje w pamięci widza jako inspirująca historia walki o sprawiedliwość i godność ludzkiego życia.


"Wstrząs", w reżyserii Petera Landesmana, to poruszająca historia dr Benneta Omalu, który wstrząsnął światem medycznym i sportowym swoim rewelacyjnym odkryciem. Inspiracją dla tego dramatu był artykuł z magazynu "GQ", który ujawnił dowody na powiązanie mikrowstrząsów i urazów głowy sportowców z ich tragicznymi samobójstwami.

Głównym bohaterem tej opowieści jest dr Bennett Omalu, którego rolę wyjątkowo odgrywa Will Smith. To genialny neuropatolog, emigrant, który dążył jedynie do uznania w Stanach Zjednoczonych. Niemniej jednak, jego odkrycie nie tylko przyniosło mu sławę, ale także skonfrontowało z jedną z najpotężniejszych instytucji na świecie – NFL (National Football League). Omalu skojarzył brutalne treningi sportowców, zwłaszcza futbolistów, z ich ciężkimi urazami głowy, a następnie z rozwojem przewlekłej traumatycznej encefalopatii. Objawy tej choroby często prowadziły do depresji i skłonności samobójczych, co stanowiło prawdziwy wstrząs dla amerykańskiego społeczeństwa, które uwielbia futbol jako swój narodowy sport.

Film nie tylko ukazuje walkę naukowca z instytucjami, ale także jego osobisty konflikt z kulturą i systemem, które próbują uciszyć prawdę. Smith w sugestywny sposób przedstawia dramatyczną podróż Omalu, który musi nie tylko zmierzyć się z biurokracją i lobbingiem, ale także z własnym poczuciem lojalności wobec wartości, jakie reprezentuje.

Świat przedstawiony w "Wstrząsie" to nie tylko opowieść o odkryciu medycznym, ale także historia odwagi, moralności i walki z przeważającymi siłami. Landesman mistrzowsko prowadzi widza przez labirynt konfliktów, ukazując nie tylko zewnętrzne przeszkody, ale także wewnętrzne dylematy głównego bohatera.

Doskonała kreacja Smitha, który wciela się w postać Omalu, nadaje filmowi głębię emocjonalną i wiarygodność. Jego subtelne ukazanie wewnętrznej walki naukowca, który musi stawić czoła niewidzialnym przeciwnikom, porusza i inspiruje.

Fabuła "Wstrząsu" snuje się płynnie, wciągając widza coraz bardziej w zagadnienia naukowe i etyczne, które są kluczowe dla historii. Landesman zgrabnie balansuje między momentami napięcia a refleksji, sprawiając, że film angażuje emocjonalnie i intelektualnie.

"Wstrząs" to nie tylko opowieść o pojedynku jednostki z potężną machiną, ale także o mocy jednostki w obliczu prawdy. To film, który porusza, inspiruje i stawia istotne pytania o społeczne priorytety i moralność.

Wreszcie, "Wstrząs" to nie tylko film o sporcie i medycynie – to historia ludzkich wartości, odwagi i konsekwencji, jakie niesie za sobą poszukiwanie prawdy. Landesman wraz z doskonałą obsadą stworzyli dzieło, które pozostaje w pamięci widza jako inspirująca opowieść o walce o sprawiedliwość i godność życia.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *