Wojna polsko-ruska (2009)

  • Gatunek: Dramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 48 min.
  • Zbuntowany chłopak, Andrzej, spotyka na swojej drodze niezwykłe kobiety.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Wojna polsko-ruska (2009) to film Xawerego Żuławskiego, będący adaptacją powieści Doroty Masłowskiej pod tym samym tytułem. Film opowiada o przygodach Silnego, młodego dresiarza, który przeżywa wewnętrzny kryzys. Silny jest zakochany w Magdzie, ale ich związek jest toksyczny. Para ciągle się kłóci i bije. W końcu Silny decyduje się odejść od Magdy.

Rozbity Silny

Silny jest rozbitą, zagubioną duszą. Nie wie, kim jest i czego chce od życia. Jest wściekły na świat i na siebie. Jego złość przeradza się w agresję. Silny zaczyna się awanturować z każdym, kto stanie mu na drodze.

Spotkania z niezwykłymi kobietami

W czasie swojego szaleństwa Silny spotyka na swojej drodze niezwykłe kobiety. Pierwszą z nich jest Andżela, młoda, naiwna dziewczyna, która marzy o miłości i przygodzie. Andżela jest zafascynowana Silnym. Widzi w nim silnego, charyzmatycznego mężczyznę.

Kolejną kobietą, którą spotyka Silny, jest Nata, jego stara przyjaciółka. Nata jest inna niż Andżela. Jest inteligentna, wykształcona i niezależna. Nata jest również uzależniona od zapachu zupek w proszku.

Trzecią kobietą jest Ola, atrakcyjna i bezwzględna uwodzicielka. Ola jest zakochana w Silnym, ale nie kocha go. Wykorzystuje go do swoich własnych celów.

Ostatnią kobietą, którą spotyka Silny, jest Dorota, nastolatka, w której głowie dzieje się cały film. Dorota jest zbuntowaną, niepewną siebie dziewczyną. W Silnym widzi szansę na zmianę swojego życia.

Wojna polsko-ruska jako alegori

Wojna polsko-ruska to nie tylko historia o młodym dresiarzu, który przeżywa wewnętrzny kryzys. To także alegoriczna opowieść o polskiej tożsamości narodowej.

Silny jest symbolem Polski. Jest młody, silny, ale też niepewny siebie i rozdarty. Polska jest krajem, który ma potencjał, ale też boryka się z wieloma problemami.

Andżela jest symbolem nadziei. Jest młoda, naiwna, ale też pełna marzeń. Polska jest krajem, który ma prawo do marzeń.

Nata jest symbolem inteligencji i wykształcenia. Polska jest krajem, który ma potencjał intelektualny.

Ola jest symbolem konsumpcjonizmu i materializmu. Polska jest krajem, który jest coraz bardziej uzależniony od konsumpcji.

Dorota jest symbolem młodego pokolenia, które szuka swojej drogi. Polska jest krajem, który stoi przed wyzwaniem zmiany.

Film Xawerego Żuławskiego to śmiała i oryginalna opowieść o Polsce i Polakach. To film, który nie pozostawia obojętnym.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nakręcony w Sopocie, Wejherowie i Gdyni.
  • W rolach głównych wystąpili: Borys Szyc, Roma Gąsiorowska, Maria Strzelecka, Sonia Bohosiewicz i Anna Prus.
  • Film został nagrodzony na wielu festiwalach filmowych, m.in. na Festiwalu Filmowym w Gdyni i na Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Warto obejrzeć film „Wojna polsko-ruska”. To film, który warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Xawery Żuławski
scenariusz Xawery Żuławski
gatunek Dramat
produkcja Polska
premiera 22 maja 2009 (świat)
na podstawie Dorota Masłowska "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" (powieść)
dystrybucja ITI CINEMA
studio Film Media S.A. / Polski Instytut Sztuki Filmowej / Twilight Films
data produkcji 2009
tytuł oryg. Wojna polsko-ruska

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Wojna polsko-ruska (2009) to film Xawerego Żuławskiego, będący adaptacją powieści Doroty Masłowskiej o tym samym tytule. Opowiada on historię Silnego, młodego mężczyzny z małego miasteczka w województwie pomorskim, który przeżywa kryzys emocjonalny po rozstaniu z Magdą, swoją dziewczyną. W ciągu kilku dni Silny spotyka na swojej drodze pięć niezwykłych kobiet, które na swój sposób wpływają na jego życie.

Silny to typowy dresiarz z polskiej prowincji. Jest silny, pewny siebie i lubi się bawić. Ma jednak również pewne słabości, takie jak nieumiejętność wyrażania uczuć czy skłonność do agresji. Silny jest zbuntowany wobec świata, który go otacza. Nie zgadza się z jego konwenansami i nie chce się do nich dostosować.

Pierwszą kobietą, którą spotyka Silny, jest Andżela. Jest to młoda, wrażliwa dziewczyna, która marzy o wielkim świecie. Andżela jest zafascynowana Silnym i jego siłą. Silny z kolei jest zauroczony jej niewinnością i naiwnością. Ich związek jest jednak skazany na niepowodzenie. Silny nie jest w stanie zrozumieć potrzeb Andżeli, a ona nie potrafi sprostać jego oczekiwaniom.

Kolejną kobietą, którą spotyka Silny, jest Nata. Jest to jego dawna przyjaciółka, która cierpi na zaburzenie obsesyjno-kompulsywne. Nata jest uzależniona od wąchania zupek w proszku. Silny początkowo jest zdezorientowany jej zachowaniem, ale z czasem zaczyna ją rozumieć i troszczyć się o nią. Ich związek jest jednak trudny i wymaga od nich wielu poświęceń.

Trzecią kobietą, którą spotyka Silny, jest Ola. Jest to piękna i przebiegła uwodzicielka. Ola jest pod wrażeniem prostoduszności Silnego i jego fizycznej atrakcyjności. Silny również jest zafascynowany Olą, ale szybko zdaje sobie sprawę, że nie jest ona taką osobą, jaką się wydaje. Ich związek jest pełny gier i manipulacji.

Czwartą kobietą, którą spotyka Silny, jest Dorota. Jest to nastolatka, która obserwuje z ukrycia życie Silnego i jego znajomych. Dorota jest zafascynowana jego buntowniczym duchem. Silny również jest zaintrygowany Dorotą, ale nie rozumie jej potrzeb i pragnień. Ich związek jest krótki i nieudany.

Ostatnią kobietą, którą spotyka Silny, jest Magda. Jest to jego dawna dziewczyna, z którą ponownie się spotyka. Ich relacja jest jednak zupełnie inna niż kiedyś. Silny dojrzewa i zaczyna rozumieć swoje potrzeby. Magda również zmienia się i zaczyna dostrzegać w Silnym więcej niż tylko mięśnie i tatuaże. Ich związek ma szansę na powodzenie.

Wojna polsko-ruska to film o miłości, dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości. Jest to również zabawna i pełna absurdu satyra na polską rzeczywistość. Film został zrealizowany w konwencji nadrealizmu, co pozwala mu na krytykę społecznych stereotypów i konwenansów.

Film został dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Zdobył wiele nagród, w tym Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nakręcony w 2008 roku.
  • Reżyserem filmu jest Xawery Żuławski, syn Andrzeja Żuławskiego.
  • Scenariusz do filmu napisała Dorota Masłowska, autorka powieści, na podstawie której powstał film.
  • W rolach głównych wystąpili: Borys Szyc, Maria Strzelecka, Sonia Bohosiewicz, Anna Prus i Dorota Masłowska.

Film jest dostępny do obejrzenia na platformie Netflix.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *