Trzynastka / Thirteen (2003)

  • Gatunek: Dramat
  • Rok: 2003
  • Czas trwania: 1 godz. 40 min.
  • Tytuł oryginalny: Thirteen
  • Życie trzynastoletniej Tracy ulega zmianie, kiedy zaprzyjaźnia się z Evie.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV
reżyseria Catherine Hardwicke
scenariusz Catherine Hardwicke / Nikki Reed
gatunek Dramat
produkcja USA
premiera 17 stycznia 2003 (świat)
boxoffice $10 128 960 na świecie$4 601 043 w USA$5 527 917 poza USA
budżet $2 000 000
dystrybucja Cinepix
studio Fox Searchlight Pictures (przedstawia) / Antidote Films (I) / Michael London Productions (współudział) /
data produkcji 2003
tytuł oryg. Thirteen
inne tytuły Trzynastka Polska
Trzynastoletnia Tracy (Evan Rachel Wood) jest wzorową uczennicą, która nie sprawia żadnych kłopotów wychowawczych. Wszystko zmienia się od momentu, kiedy dziewczyna zaprzyjaźnia się z Evie (Nikki Reed), najbardziej popularną i najładniejszą dziewczyną w szkole. Evie pokazuje Tracy świat narkotyków i lekkomyślnego nastoletniego buntu. Zmiana środowiska oraz stylu życia wywołuje szereg konfliktów pomiędzy Tracy a jej matką, nauczycielami i starymi przyjaciółmi.
Tracy (Evan Rachel Wood) ma trzynaście lat, mieszka w Los Angeles i jest wzorową uczennicą. Ma normalne życie oraz zwyczajną rodzinę. Ale poznaje Evie (Nikki Reed). Tak jak ona chce być wyluzowaną nastolatką znającą uroki imprez. W Los Angeles oznacza to jedno - kontakt z narkotykami i alkoholem. Tracy wchodzi w świat przesycony seksem, rozpustą i... przemocą. Matka chce jej pomóc, ale czy nie jest na to już za późno?
Grzeczna, piątkowa, trzynastoletnia uczennica Tracy, poznaje Evie, szkolną diablicę. Panna imponuje jej pod każdym względem: jest seksowna, wygadana i przez to lubiana. Tracy postanawia ją naśladować. Dzięki Evie dowiaduje się co to jest seks, narkotyki oraz drobna przestępczość. Kłopoty wiszą w powietrzu, a na to, żeby cofnąć czas, jest już za późno...
Tracy jest zwyczajną nastolatką, która pragnie zdobyć popularność i być zaakceptowaną przez innych. Kiedy zaprzyjaźnia się z Evie, najpopularniejszą dziewczyną w szkole, jej życie zmienia się diametralnie! Zrywa kontakty z przyjaciółmi, przestaje szanować matkę. Poznaje świat alkoholu, narkotyków i seksu. Ale czy takie życie jest doskonałe?
"Trzynastka" to wnikliwy, odważny i przejmujący obraz trudnego i burzliwego życia współczesnych nastolatek, ze wszystkich stron atakowanych przez media radzące jak być wspaniałymi, atrakcyjnymi i jednocześnie oryginalnymi. Dla 13-letniej Tracy (Evan Rachel Wood) dobrze ułożonej, spokojnej, piątkowej uczennicy poznanie Evie (Nikki Reed) najpopularniejszej dziewczyny w szkole jest jak objawienie. Lubiana, atrakcyjna i otwarcie snobistyczna Evie uosabia wszystko to, do czego zaczyna niespodziewanie dążyć Tracey. Evie wciąga Tracy do świata seksu, narkotyków i drobnej przestępczości.
Tracy (Evan Rachel Wood) jest wzorową córką i uczennicą. Gdy w szkole uwagę zwraca na nią najbardziej ceniona dziewczyna, Evie (Nikki Reed), nastolatka jest w siódmym niebie. Pragnie się zmienić i być jak ona: seksowna, odważna i wygadana. Zaczyna kraść, a także, by przypodobać się koleżance, przekłuwa język i pępek. Wkracza w niezależny świat narkotyków oraz seksu, nie umie przełamać się i skończyć z nałogami. W końcu, gdy Evie opuszcza miasto, Tracy dostaje szansę. Ale czy nie za późno?
Trzynastoletnia Tracy (Evan Rachel Wood) jest wzorową córką i uczennicą. Jej życie zmienią się od momentu, gdy poznaje Evie (Nikki Reed) - najbardziej popularną i najładniejszą dziewczynę w szkole. Evie zamieszkuje u Tracy i wprowadza ją na drogę narkotyków, alkoholu, seksu oraz pokazuje, co oznacza bunt. Ta nagła zmiana powoduje wiele konfliktów pomiędzy Tracy a jej matką, dawnymi przyjaciółkami i nauczycielami.
Trzynastoletnia Tracy przeżywa rozstanie rodziców. Znudzona swoim nudnym życiem pragnie zaprzyjaźnić się ze szkolną sex-bombą: Evie. Nowy wizerunek wymaga nakładu, więc dotychczas przyzwoita i obowiązkowa Tracy zaczyna kraść, pić alkohol, brać narkotyki, okłamywać matkę, uprawiać seks. Bez zgody matki przebija pępek i język, zaczyna wyzywająco się ubierać. Kiedy ma gorszy humor okalecza się żyletką. W ciągu tych 4 miesięcy całkowicie traci szacunek do samej siebie i ludzi, którzy ją szanowali! Matka Tracy jest zdruzgotana nowym stylem bycia córki i popada w kryzys. Rozpoczyna nieudolną walkę o Tracy, chcę ją uwolnić zanim będzie za późno.
Można stwierdzić, że Melanie (Holly Hunter) jest szczęściarą. Wychowanie córki Tracy (Evan Rachel Wood) nie sprawia jej większych problemów, gdyż jest to dziewczynka grzeczna i porządna. Przykłada się do nauki i pomaga w domu. Jednak gdy idzie do nowej szkoły, nie chce już być tą grzeczną. Imponują jej nastolatki ubrane w skąpe ciuchy, z tatuażami i kolczykami w rożnych miejscach ciała. Postanawia sobie, że będzie taka jak one, rozrywkowa i wyluzowana. Za wszelką cenę chce przypodobać się Evie (Nikki Reed), najpopularniejszej dziewczynie w szkole. W końcu jej się to udaje i wkracza w świat kradzieży, narkotyków, alkoholu i seksu...
Aktor Postać
Holly Hunter Melanie
Deborah Kara Unger Brooke
Evan Rachel Wood Tracy
Jeremy Sisto Brady
Sarah Clarke Birdie
Nikki Reed Evie
Brady Corbet Mason
Vanessa Hudgens Noel
Jenicka Carey Astrid
D.W. Moffett Travis
Charles Duckworth Javi
Cynthia Ettinger Cynthia
Sarah Cartwright Medina
Ulysses Estrada Rafe
Tessa Ludwick Yumi
Kip Pardue Luke
CeCe Tsou Biznesmanka
Jamison Yang Nauczyciel fizyki
David Patykewich Acid Tripping Park Ranger
Hampton
Yasmine Delawari Nauczycielka angielskiego
Brandy Rainey Twarda dziewczyna
Frank Merino Tatuażysta
Honore Sato Kobieta na ulicy
Alden Wallace Chłopak w domu Brooke
Cynthia Nibler Sprzedawczyni w sklepie odzieżowym
Benjamin Anderson Model
Jasmine Di Angelo Kayla
Jordan Elliott Nastolatka
David Tran Kupujący w Melrose
Steven Kozlowski Ohydny facet
Mo McRae Raper
Java Benson Raper
Angelique Bates Kasjerka
Zachary Koretz Uczeń
Matthew Muzio Punkrockowiec
Dionne Vincent Pielęgniarka

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *