Rzeź / Carnage (2011)

  • Gatunek: Dramat Komedia
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 19 min.
  • Tytuł oryginalny: Carnage
  • Dwie nowojorskie pary spotykają się, by porozmawiać o bójce, do jakiej doszło między ich synami. Na pozór niewinne spotkanie zamieni się w lawinę potyczek i wzajemnych złośliwości.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

„Carnage: Mroczne Odsłony Manhattanu”

W otoczeniu niekończącego się pulsu Nowego Jorku, miasta ukrytych namiętności, hipokryzji i podłych sekretów, rozkwita opowieść o dwóch wyrafinowanych parach, których losy splatają się w dramatyczny sposób po brutalnej bójce ich dzieci. Alan (Christoph Waltz) i Nancy (Kate Winslet) oraz Michael (John C. Reilly) i Penelope (Jodie Foster) – reprezentanci wyższych sfer amerykańskiego społeczeństwa, których drogi zderzają się w niespodziewany sposób.

Na pierwszy rzut oka wszystko jawi się jako idealna panorama. Perfekcyjne maniery, luksusowy tryb życia, satysfakcja z edukacji dzieci w najbardziej ekskluzywnych placówkach. To elita, w której świat skupiony jest na fasadach, dobrych manierach i iluzji harmonijnego życia. Lecz gdy ich potomkowie zaangażowani zostają w brutalną bijatykę na placu zabaw, pozory doskonałości rozpływają się w chwilę.

To tragiczne wydarzenie staje się impulsem do spotkania rodziców, mającego na celu rozwikłanie sprawy. To, co miało być jedynie rozmową dążącą do rozwiązania konfliktu, przeradza się w lawinę potyczek i wzajemnych złośliwości. Reżyser Roman Polański przedstawia tę historię w kinowej adaptacji sztuki Yasminy Rezy, „God of Carnage”.

Alan, w wykonaniu niezwykle uzdolnionego Christopha Waltza, oraz Nancy, zagrana przez Kate Winslet, kryją w sobie pozory udanego małżeństwa. Ich kontrast stanowią Michael (John C. Reilly) i Penelope (Jodie Foster), również prezentujący się jako wzorowe partnerskie związki. Jednak nieoczekiwanie spotykają się, zmagając się z konsekwencjami dramatycznej bójki, której ofiarą padły ich dzieci.

Początkowo dyskusja toczy się w spokojny i kulturalny sposób. Jednak z upływem czasu, w wyniku wzajemnych oskarżeń i pretensji, atmosfera gęstnieje. To, co rozpoczyna się jako próba wyjaśnienia incydentu, przeradza się w batalię o dobre imię i społeczny status każdego z uczestników. W tym pełnym ironii starciu, gdzie zasady zdają się tracić na znaczeniu, wyrafinowani przeciwnicy sięgają po ciosy poniżej pasa.

To jednak nie tylko dramatyczna opowieść o konflikcie między dziećmi. Polański sprawia, że ukryte tajemnice wypływają na powierzchnię, a granice między kulturą a dzikością zaczynają się zacierać. Kontrowersyjne tematy, takie jak mizoginizm, uprzedzenia rasowe i homofobia, wkraczają do gry, rzucając cień na pozornie spokojne spotkanie.

W świecie, gdzie maski elitarnego społeczeństwa zaczynają się chruszyć, a więzy małżeńskie ulegają nieoczekiwanemu rozluźnieniu, uczestnicy tego nietuzinkowego zgromadzenia muszą zmierzyć się ze swoimi własnymi demonami. Rzeź, która staje się ich udziałem, to nie tylko walka o dobre imię, ale również tragiczny spektakl ukazujący zakłamania i hipokryzję współczesnego społeczeństwa.

Roman Polański, mistrzowsko manipulujący kamerą, ukazuje nam sceny, które są jednocześnie niezwykle komiczne i brutalnie prawdziwe. Jego reżyseria daje aktorom, w tym wyjątkowemu Christophowi Waltzowi i utalentowanej Kate Winslet, swobodę w pełnym rozwinięciu swoich postaci, kreując dla widzów niezapomniane widowisko pełne sarkazmu i refleksji.

W „Rzezi” nie ma miejsca na monotonię. Każda sekwencja, każde spojrzenie, każde słowo to element układanki, która ostatecznie ukazuje oblicze współczesnej społeczności. Film ten nie tylko dostarcza rozrywki, ale również skłania do zastanowienia się nad własnymi przekonaniami i pozorami. Przechodząc przez ten emocjonalny rollercoaster, widzowie nieuchronnie zastanawiają się: czy w farsie społeczeństwa da się jeszcze odróżnić prawdę od kłamstwa? „Rzeź” Romana Polańskiego zostawia nas z tym pytaniem, zmuszając do głębokich refleksji nad kondycją współczesnej ludzkości.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Roman Polański
scenariusz Roman Polański, Yasmina Reza
gatunek Dramat, Komedia
produkcja Francja, Niemcy, Polska, Hiszpania
premiera 1 września 2011 (Światowa) 20 stycznia 2012 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $27 603 069 na świecie$2 547 047 w USA$25 056 022 poza USA
budżet $25 000 000
na podstawie Yasmina Reza (sztuka)
dystrybucja Kino Świat
studio Canal+ (współudział) / CinéCinéma (współudział) / Constantin Film Produktion (koprodukcja) /
tytuł oryg. Carnage
inne tytuły God of Carnage (tytuł roboczy) USA

Obsada

Aktor Postać
Penelope Longstreet
Nancy Cowan
Alan Cowan
Michael Longstreet
Zachary Cowan
Ethan Longstreet
Walter
Dennis
Matka Michaela
Sekretarka
Biegaczka
Sąsiad otwierający drzwi

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *