Powstanie Warszawskie (2014)

 • Gatunek: Dokumentalizowany Dramat Wojenny
 • Rok:
 • Czas trwania: 1 godz. 25 min.
 • Film fabularny w całości złożony z dokumentalnych materiałów archiwalnych nagranych przez dwóch młodych reporterów w sierpniu 1944 roku. 

Dostępne na urządzeniach:
 • IOS
 • Android
 • Windows
 • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Powstanie Warszawskie (2014) to dramat wojenny w reżyserii Jana Komasy, opowiadający o tytułowym wydarzeniu z sierpnia 1944 roku. Film został zrealizowany w całości z autentycznych kronik filmowych z tego okresu, które zostały poddane koloryzacji i rekonstrukcji.

Akcja filmu rozpoczyna się 1 sierpnia 1944 roku, w dniu wybuchu powstania warszawskiego. Dwaj młodzi reporterzy, Karol i Witek, znajdują się w Warszawie i dokumentują przebieg walk. Karol jest doświadczonym operatorem filmowym, który pragnie uwiecznić dla potomności to historyczne wydarzenie. Witek jest młodym dziennikarzem, który dopiero zaczyna swoją karierę.

Reporterzy towarzyszą powstańcom w ich walkach o każdy dom i każdy kawałek ulicy. Widzowie zobaczą, jak powstańcy walczą o wolność swojej stolicy, mimo ogromnej przewagi wroga. Film pokazuje również dramatyczne losy cywili, którzy zostali uwięzieni w zniszczonym mieście.

Powstanie Warszawskie to film, który porusza i wzbudza emocje. Jest to niezapomniane świadectwo walki o wolność i człowieczeństwo.

Opowieść

Film rozpoczyna się sceną, w której Karol i Witek są świadkami bombardowania Warszawy przez Niemców. Karol jest zafascynowany tym, co widzi, i pragnie uwiecznić to na filmie. Witek jest przerażony i nie może uwierzyć, że to się dzieje naprawdę.

Reporterzy zaczynają dokumentować przebieg walk. Widzą, jak powstańcy atakują niemieckie pozycje, jak giną i jak walczą o każdy kawałek ziemi. Widzą również dramatyczne losy cywili, którzy zostali uwięzieni w zniszczonym mieście.

W czasie powstania Karol i Witek przeżywają wiele dramatycznych chwil. Karol zostaje ranny, a Witek traci wielu przyjaciół. Mimo to nie poddają się i nadal dokumentują przebieg walk.

Postacie

Karol jest doświadczonym operatorem filmowym, który pragnie uwiecznić dla potomności to historyczne wydarzenie. Jest odważny i nie boi się ryzykować.

Witek jest młodym dziennikarzem, który dopiero zaczyna swoją karierę. Jest idealistą i wierzy w sens walki o wolność.

Motywy

Film porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

 • Walka o wolność
 • Dramatyczne losy cywili
 • Heroizm i poświęcenie
 • Miłość i przyjaźń

Realizacja

Powstanie Warszawskie zostało zrealizowane w całości z autentycznych kronik filmowych z sierpnia 1944 roku. Kroniki te zostały poddane koloryzacji i rekonstrukcji. Dzięki temu film zyskał niezwykły realizm i sprawia wrażenie, jakby został nakręcony w czasie rzeczywistym.

Film został wyreżyserowany przez Jana Komasę, który jest jednym z najbardziej cenionych polskich reżyserów młodego pokolenia. Komasa jest znany z realistycznych i poruszających filmów, takich jak „Sala Samobójców” czy „Boże Ciało”.

Ocena

Powstanie Warszawskie to film, który porusza i wzbudza emocje. Jest to niezapomniane świadectwo walki o wolność i człowieczeństwo. Film jest dobrze zrealizowany i porusza ważne tematy. Jest to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto interesuje się historią Polski i II wojną światową.

Oto kilka konkretnych przykładów zastosowania synonimów i zmiany szyku zdania:

 • „Film fabularny w całości złożony z dokumentalnych materiałów archiwalnych nagranych przez dwóch młodych reporterów w sierpniu 1944 roku.”

Można to zmienić na:

Dokumentalny film fabularny, który powstał w całości z autentycznych materiałów archiwalnych, został nagrany w sierpniu 1944 roku przez dwóch młodych reporterów.

W tym zdaniu zastosowałem następujące zmiany:

 • Zamieniłem „złożony” na „powstał” – to pozwoliło mi zachować płynność zdania.
 • Dodałem „który” – to pozwoliło mi uściślić, o jaki film chodzi.
 • Zamieniłem „nagrany” na „został nagrany” – to pozwoliło mi zachować spójność czasową zdania
Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Jan Komasa
scenariusz Joanna Pawluśkiewicz, Jan Ołdakowski
gatunek Dramat, Wojenny, Dokumentalizowany
produkcja Polska
premiera 9 maja 2014 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Jan Komasa (pomysł) / Joanna Pawluśkiewicz (dialogi) ...więcej
dystrybucja Next Film
studio Muzeum Powstania Warszawskiego / Polski Instytut Sztuki Filmowej
tytuł oryg. Powstanie Warszawskie
inne tytuły Warsaw Uprising Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Karol
Witek
Prezes
Joanna
Matka
Witek po latach
Karol
Witek
Howard
"Prezes"
Joanna
Matka

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *