Pomiędzy słowami (2017)

  • Gatunek: Dramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 25 min.
  • Michael spędza weekend z ojcem, którego wcześniej nie poznał.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Pomiędzy słowami (2017) to czarno-biały dramat Urszuli Antoniak, opowiadający o poszukiwaniu tożsamości i miejsca w świecie. Film przedstawia historię Michaela, młodego polskiego prawnika, który mieszka i pracuje w Berlinie. Michael jest w pełni zasymilowany ze społeczeństwem niemieckim, mówi po niemiecku, a swoją polską tożsamość odrzuca.

Pewnego dnia Michael dowiaduje się, że jego ojciec, z którym nigdy się nie spotkał, przyjeżdża do Berlina. Michael postanawia spędzić z nim weekend. Początkowo jest nieufny i zamknięty w sobie, ale stopniowo zaczyna się otwierać na ojca.

Spotkanie z ojcem zmusza Michaela do konfrontacji z własną przeszłością i tożsamością. Michael musi zmierzyć się z tym, że jest Polakiem, i że jego polska tożsamość jest nieodłączną częścią jego istoty.

Rozstanie

Film rozpoczyna się od sceny, w której Michael wsiada do pociągu w kierunku Berlina. Jest to jego codzienna rutyna, ale tym razem coś jest inaczej. Michael ma wrażenie, że wyjeżdża z jednego życia i wkracza w zupełnie nowe.

W Berlinie Michael spotyka się ze swoim szefem i przyjacielem, Franzem. Franz jest Niemcem, ale jest otwarty i tolerancyjny. Michael czuje się z nim dobrze, ale wciąż czuje się jakby był obcy.

W piątek rano Michael dostaje telefon od swojej matki. Oznajmia mu, że jego ojciec, Stanisław, przyjeżdża do Berlina. Michael jest zaskoczony i zdenerwowany. Nigdy nie poznał swojego ojca, a teraz ma spędzić z nim weekend.

Spotkanie

W sobotę rano Michael spotyka Stanisława na dworcu kolejowym. Stanisław jest Polakiem, ale mieszka w Niemczech od wielu lat. Jest zmęczony i przygnębiony.

Michael i Stanisław jadą do domu Michaela. Michael jest nieufny i zamknięty w sobie. Nie wie, co powiedzieć ojcu.

Stanisław próbuje nawiązać kontakt z synem, ale Michael jest niechętny. Obaj mężczyźni są sobie obcy.

Wspólny czas

W ciągu weekendu Michael i Stanisław spędzają ze sobą trochę czasu. Spacerują po Berlinie, odwiedzają muzeum, jedzą razem obiad.

Powoli Michael zaczyna się otwierać na ojca. Rozmawiają o życiu, o Polsce, o przyszłości.

Michael zaczyna rozumieć, że Stanisław jest człowiekiem, który wiele przeżył. Jest rozczarowany życiem, ale wciąż ma nadzieję na lepsze jutro.

Rozstanie

W poniedziałek rano Stanisław odjeżdża. Michael jest smutny, że się z nim żegna.

Wraca do domu i siada w milczeniu. Myśli o tym, co się wydarzyło w ciągu weekendu.

Poszukiwanie tożsamości

Spotkanie z ojcem zmusza Michaela do konfrontacji z własną przeszłością i tożsamością. Michael musi zmierzyć się z tym, że jest Polakiem, i że jego polska tożsamość jest nieodłączną częścią jego istoty.

Michael zaczyna rozumieć, że zerwanie więzów z Polską było błędem. Polska jest jego ojczyzną, a jego polska tożsamość jest częścią jego samego.

Koniec

W końcowej scenie filmu Michael idzie ulicą w Berlinie. Patrzy na ludzi i czuje się, jakby w końcu znalazł swoje miejsce. Jest Polakiem, który mieszka w Berlinie, ale jest też obywatelem świata.

Podsumowanie

Pomiędzy słowami to film o poszukiwaniu tożsamości i miejsca w świecie. Film pokazuje, że tożsamość jest złożona i niejednoznaczna. Możemy być jednocześnie Polakami, Niemcami, obywatelami świata i kimś jeszcze.

Film jest dobrze zrealizowany. Antoniak stworzyła piękne, czarno-białe zdjęcia, które oddają atmosferę filmu. Aktorzy również zagrali bardzo dobrze. Gierszał i Chyra stworzyli przekonujące kreacje Michaela i Stanisława.

Ocena

Pomiędzy słowami to film wart obejrzenia. To poruszająca historia o poszukiwaniu siebie i o tym, że tożsamość jest czymś więcej niż tylko narodowością.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Urszula Antoniak
scenariusz Urszula Antoniak
gatunek Dramat
produkcja Polska, Niemcy, Holandia
premiera 8 września 2017 (Światowa) 16 lutego 2018 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Best Film
studio Eurimages (finansowanie) / Family Affair Films (koprodukcja) / NiKo Film /
tytuł oryg. Pomiędzy słowami
inne tytuły Beyond Words Miedzynarodowe

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *