Pokot (2017)

  • Gatunek: Dramat Kryminał
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz. 8 min.
  • W Sudetach dochodzi do serii morderstw, których ofiarami są myśliwi. Wobec bezradności policji śledztwo rozpoczyna emerytowana inżynierka.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Pokot to film fabularny w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik, którego premiera odbyła się w 2017 roku. Obraz oparty jest na powieści Joanny Bator pod tym samym tytułem.

Akcja filmu rozgrywa się w niewielkiej wsi położonej w Sudetach. Główną bohaterką jest Janina Duszejko, emerytowana inżynierka, która mieszka samotnie w domu na skraju lasu. Kobieta jest wegetarianką i miłośniczką astrologii. Pewnej zimowej nocy Duszejko odnajduje w lesie ciało swojego sąsiada, kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze, gdyż jedyne ślady, które znajdują się wokół jego domu, to odciski racic saren.

Duszejko, widząc niemoc policji, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i rozpocząć własne śledztwo. Kobieta szybko orientuje się, że nie jest jedyną ofiarą tajemniczego zabójcy. W niewyjaśnionych okolicznościach giną kolejne osoby, wszystkie związane z polowaniem.

Duszejko, wbrew powszechnemu ostracyzmowi, nie ustaje w poszukiwaniach sprawcy. Kobieta jest przekonana, że za zabójstwami stoją zwierzęta, które postanowiły zemścić się na ludziach za ich okrucieństwo.

Postaci

Janina Duszejko to główna bohaterka filmu. Kobieta jest emerytowaną inżynierką, która mieszka samotnie w małej wsi w Sudetach. Duszejko jest wegetarianką i miłośniczką astrologii. Jest również osobą inteligentną i niezależną, która nie boi się wyrażać swojego zdania.

Ksiądz to jedna z ofiar tajemniczego zabójcy. Jest to wpływowy duchowny, który jest bardzo ceniony przez miejscową społeczność. Ksiądz jest również znany ze swojego zamiłowania do polowania.

Prezes to właściciel lokalnej firmy, która zajmuje się produkcją broni myśliwskiej. Jest to człowiek bezwzględny i cyniczny, który nie zawaha się przed niczym, aby osiągnąć swój cel.

Młody myśliwy to kolejna ofiara tajemniczego zabójcy. Jest to młody mężczyzna, który dopiero zaczyna swoją przygodę z polowaniem.

Policja to instytucja, która jest odpowiedzialna za śledztwo w sprawie tajemniczych morderstw. Policjanci są jednak bezradni wobec ogromu tajemnicy, która otacza te zbrodnie.

Motywy

Pokot to film, który porusza wiele ważnych tematów. Jednym z nich jest kwestia relacji między człowiekiem a naturą. Film pokazuje, że ludzie często traktowani są naturę z bezwzględnością i okrucieństwem. Takie zachowanie może prowadzić do wywrócenia naturalnego porządku rzeczy i zemsty ze strony natury.

Innym ważnym tematem poruszanym w filmie jest kwestia praw zwierząt. Duszejko jest wegetarianką, która jest przekonana, że zwierzęta mają takie samo prawo do życia, jak ludzie. Kobieta jest również zbulwersowana okrucieństwem, z jakim traktowane są zwierzęta przez myśliwych.

Pokot to film, który skłania do refleksji nad kondycją współczesnego świata. Film pokazuje, że ludzka cywilizacja coraz bardziej oddala się od natury i że takie zachowanie może mieć katastrofalne konsekwencje.

Ocena

Pokot to film, który został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Obraz został doceniony za oryginalny scenariusz, świetną grę aktorską i poruszającą tematykę.

Film został nagrodzony m.in. Grand Prix Jury na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián oraz Złotymi Lwami na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Agnieszka Holland, Kasia Adamik
scenariusz Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland
gatunek Dramat, Kryminał
produkcja Polska, Niemcy, Czechy, Szwecja, Słowacja
premiera 12 lutego 2017 (Światowa) 24 lutego 2017 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $1 037 551 na świecie$1 037 551 poza USA
na podstawie Olga Tokarczuk (powieść)
dystrybucja Next Film
studio Agora (koprodukcja) / Ceská Televize (koprodukcja) / Chimney (koprodukcja) /
tytuł oryg. Pokot
inne tytuły Game Count (tytuł roboczy) Miedzynarodowe Spoor Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Janina Duszejko
Świętopełk Świerszczyński "Matoga"
Dyzio
"Dobra Nowina"
Boros Sznajder
Jarosław Wnętrzak
Prezes Wolski
Komendant
Prokurator Świerszczyński
Ksiądz Szelest
Żona prezesa
Listonosz
Śledczy
Młody policjant
Strażnik miejski
Dyrektorka szkoły
Strażniczka miejska
"Wielka Stopa"
"Wąsaty"
Drugi "Wąsaty"
Sekretarka w komendzie
Sekretarka w prokuraturze
Matka "Matogi"
Uczeń z klasy Duszejko
Uczennica z klasy Duszejko
Uczennica z klasy Duszejko
Uczennica z klasy Duszejko
Uczennica z klasy Duszejko
Uczeń z klasy Duszejko
Uczeń z klasy Duszejko
Uczennica z klasy Duszejko
Uczeń z klasy Duszejko
Uczeń z klasy Duszejko
Uczennica z klasy Duszejko
Uczeń z klasy Duszejko
Uczennica z klasy Duszejko
Uczennica z klasy Duszejko
Uczennica z klasy Duszejko
Uczennica z klasy Duszejko
Hatif Ma'awija
Ochroniarz fermy

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *