Pociąg (1959)

  • Gatunek: Dramat Psychologiczny
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 33 min.
  • Jerzy i Marta podróżują tym samym pociągiem, gdzie wskutek braku wolnych miejsc trafiają do jednego przedziału. Oboje pragną samotności, ale udaje im się znaleźć wspólny język.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Pociąg (1959) – kameralne studium psychologiczne o samotności i poszukiwaniu bliskości

Fabuła

Akcja filmu rozgrywa się w nocnym pociągu jadącym z Warszawy na Hel. W jednym z przedziałów spotykają się dwoje przypadkowych podróżnych: Jerzy (Leon Niemczyk) i Marta (Lucyna Winnicka). Oboje mają za sobą przykre przeżycia, które sprawiają, że czują się samotni i odrzuceni.

Jerzy jest lekarzem, który nie może otrząsnąć się po śmierci kilkunastoletniej pacjentki, która popełniła samobójstwo. Marta jest meteorolożką, która uciekła od swojego byłego chłopaka, Staszka (Wojciech Pszoniak).

Początkowo Jerzy i Marta nie przepadają za sobą. Jerzy jest przygnębiony i milczący, a Marta jest szorstka i nieufna. Jednak z czasem, w miarę jak podróż się toczy, zaczynają się do siebie zbliżać.

Charaktery bohaterów

Jerzy to postać złożona i niejednoznaczna. Jest inteligentnym i utalentowanym lekarzem, ale jednocześnie jest skryty i nieśmiały. Doświadczenia z pracy zawodowej sprawiły, że stał się cyniczny i pozbawiony złudzeń.

Marta to kobieta silna i niezależna. Jest inteligentna i wykształcona, ale jednocześnie jest zamknięta w sobie i nieufna wobec innych. Jej przeszłość sprawiła, że jest zgorzkniała i niewierząca w miłość.

Relacja między bohaterami

Relacja między Jerzym i Martą jest złożona i pełna wzlotów i upadków. Początkowo są wobec siebie nieufni i zdystansowani. Jednak z czasem, w miarę jak podróż się toczy, zaczynają się do siebie zbliżać.

Początkowo ich rozmowy są trudne i pełne napięcia. Jednak z czasem zaczynają się o sobie dowiadywać i odkrywać, że mają wiele wspólnego.

W miarę jak podróż się toczy, ich relacja się rozwija. Początkowo jest to przyjaźń, ale z czasem zaczyna przeradzać się w coś więcej.

Motywy

W filmie „Pociąg” pojawiają się następujące motywy:

  • Samotność – Jerzy i Marta to samotni ludzie, którzy szukają bliskości. Ich samotność wynika z różnych przyczyn, ale jest ona wspólnym mianownikiem ich historii.
  • Poszukiwanie miłości – Jerzy i Marta to bohaterowie, którzy poszukują miłości. Dla Jerzego miłość jest ucieczką od samotności i cierpienia. Dla Marty miłość jest nadzieją na nowe życie.
  • Tragedia – W filmie pojawia się również motyw tragedii. Śmierć pacjentki Jerzego i rozstanie Marty z Staszkiem to wydarzenia, które odcisnęły piętno na ich życiu.

Ocena

„Pociąg” to film psychologiczny, który porusza ważne tematy, takie jak samotność, poszukiwanie miłości i tragedia. Jest to również film poetycki, który urzeka pięknymi zdjęciami i muzyką.

Film został doceniony przez krytyków i widzów. Otrzymał liczne nagrody, w tym Złoty Lew na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Wpływ na kulturę

„Pociąg” to film, który wywarł znaczący wpływ na polską kulturę. Jest to jeden z najważniejszych filmów psychologicznych w historii polskiego kina.

Film został również doceniony za swoje międzynarodowe przesłanie. Opowiada o uniwersalnych tematach, takich jak samotność i poszukiwanie miłości.

Podsumowanie

„Pociąg” to film, który warto obejrzeć. Jest to film poruszający, psychologiczny i poetycki.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Jerzy Kawalerowicz
scenariusz Jerzy Kawalerowicz, Jerzy Lutowski
gatunek Dramat, Psychologiczny
produkcja Polska
premiera 26 sierpnia 1959 (Światowa) 6 września 1959 (Polska premiera kinowa)
studio Zespół Filmowy "Kadr" (produkcja)
tytuł oryg. Pociąg
inne tytuły Night Train Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Marta
Jerzy
Staszek
Żona adwokata
Konduktorka
Pasażer wagonu sypialnego
Morderca
Adwokat
Pasażer cierpiący na bezsenność
Konduktor
Ksiądz
Pasażer umawiający się z żoną adwokata
Milicjant
Milicjant w cywilu
Pasażer śpiący w przedziale konduktorki
Wygłupiający się chłopak
Marynarz
Żona Jerzego
Dziewczyna z tranzystorem
Pasażer
Janusz, chłopak dziewczyny z tranzystorem
Pasażer
Pasażer
Pasażer
Pasażer
Pasażerka uderzona przez uciekającego mordercę
Pasażer
Ksiądz kanonik

Alternatywne opisy

Pociąg (1959) to czarno-biały film psychologiczny w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Film opowiada o losach dwóch przypadkowych podróżnych, którzy zostają zmuszeni do spędzenia nocy w jednym przedziale pociągu jadącego z Warszawy na Hel.

Bohaterowie

Głównymi bohaterami filmu są:

  • Jerzy (Leon Niemczyk) - młody chirurg, który nie może się otrząsnąć po śmierci kilkunastoletniej pacjentki, która popełniła samobójstwo.
  • Marta (Lucyna Winnicka) - piękna, ale zamknięta w sobie meteorolożka, która niedawno rozstała się z chłopakiem.

Fabuła

Jerzy i Marta spotykają się w pociągu wskutek braku wolnych miejsc. Oboje pragną samotności, ale z czasem zaczynają odkrywać, że mają ze sobą wiele wspólnego. Marta jest zafascynowana Jerzym, który jest dla niej inteligentnym i ciekawym rozmówcą. Jerzy z kolei odnajduje w Marcie pocieszenie i zrozumienie.

W połowie drogi do Helu w pociągu pojawiają się milicjanci poszukujący mordercy. Okazuje się, że morderca jest jednym z pasażerów. Pasażerowie, podburzeni przez milicjantów, postanawiają schwytać mordercę i dokonać na nim samosądu.

Motywy

Film porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

  • Samotność - zarówno Jerzy, jak i Marta czują się samotni. Jerzy przeżywa osobistą tragedię, a Marta ma za sobą trudne doświadczenia.
  • Miłość - między Jerzym i Martą rodzi się uczucie, które może pomóc im przezwyciężyć samotność.
  • Zło - w filmie pojawia się motyw zła, który jest personifikowany przez mordercę. Morderca jest człowiekiem, który popełnił straszny czyn, ale jednocześnie jest też ofiarą.

Styl

Film jest utrzymany w oszczędnym, ale wyrazistym stylu. Reżyser Jerzy Kawalerowicz wykorzystuje m.in. długie ujęcia i sceny bez dialogów, aby oddać atmosferę nocnej podróży pociągiem.

Ocena

Pociąg to jeden z najważniejszych filmów polskiego kina. Film został doceniony zarówno przez krytyków, jak i widzów. Obraz zdobył wiele nagród, m.in. Złoty Lew na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Analiza

Film Pociąg to nie tylko opowieść o miłości i samotności, ale także studium ludzkich emocji. Obraz pokazuje, jak nawet w trudnych chwilach można znaleźć w sobie siłę, aby zmienić swoje życie.

Film jest również interesującym przykładem kina psychologicznego. Kawalerowicz wnikliwie analizuje stany emocjonalne swoich bohaterów, ukazując ich złożoność i sprzeczności.

Podsumowanie

Pociąg to film, który warto obejrzeć. To poruszająca i pełna emocji opowieść, która na długo zapadnie w pamięci.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *