Persona (1966)

  • Gatunek: Dramat Psychologiczny
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 25 min.
  • Aktorka traci głos podczas przedstawienia teatralnego. Okazuje się, że demonstruje ona w ten sposób bezradność wobec otaczającego ją świata.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Persona (1966) to jeden z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych filmów reżysera Ingmara Bergmana. Opowiada on historię dwóch kobiet, aktorki Elizabeth Vogler (Liv Ullmann) i pielęgniarki Almy (Bibi Andersson), które zbliżają się do siebie w wyniku wspólnej traumy.

Akcja filmu rozpoczyna się od tego, że Elizabeth Vogler nagle zamilka podczas odgrywania roli Elektry w teatrze. Badania lekarskie wykluczają przyczyny fizyczne, a zatem milczenie aktorki jest wyrazem jej wewnętrznego załamania. Alma, pielęgniarka, która zostaje jej opiekunką, zabiera ją do domu nad morzem, aby tam mogła odpocząć i zregenerować siły.

Początkowo kobiety wydają się być bardzo od siebie różne. Elizabeth jest znaną aktorką, która cieszy się podziwem publiczności. Alma jest natomiast prostą i skromną kobietą, która dopiero uczy się życia. Jednak w miarę upływu czasu między nimi rodzi się więź oparta na wzajemnym zrozumieniu i empatii.

Alma, która jest zafascynowana Elizabeth, opowiada jej o swoim życiu. Wyznaje jej swoje najskrytsze sekrety i lęki. Elizabeth natomiast, która nie może mówić, odpowiada na te monologi spojrzeniami i gestami. W ten sposób kobiety tworzą między sobą niezwykły rodzaj komunikacji, który pozwala im zbliżyć się do siebie.

W miarę upływu czasu Alma zaczyna coraz bardziej identyfikować się z Elizabeth. Doznaje podobnych emocji i przeżyć. Z czasem zaczyna również tracić poczucie własnej tożsamości. W końcu sama przestaje mówić.

Film Persona jest wieloznaczny i otwarty na interpretację. Można go odczytywać jako metaforę wewnętrznych konfliktów, które toczą się w każdym z nas. Elizabeth i Alma reprezentują dwa różne aspekty ludzkiej osobowości. Elizabeth to strona publiczna, która stara się sprostać oczekiwaniom otoczenia. Alma to natomiast strona prywatna, która jest ukryta przed światem. Ich spotkanie prowadzi do konfrontacji tych dwóch stron i do przemiany, która dotyka obu kobiet.

W filmie Persona Bergman porusza również wiele innych ważnych tematów, takich jak:

  • Związek między sztuką a życiem. Elizabeth jest aktorką, która poświęca swoje życie sztuce. Jednak jej milczenie można również interpretować jako odrzucenie świata sztuki i ucieczkę od rzeczywistości.
  • Relacje między kobietami. Film ukazuje złożony i pełen napięć związek między dwiema kobietami. Ich relacja jest jednocześnie fascynująca i pełna grozy.
  • Psychologia człowieka. Film Bergmana ukazuje złożoność ludzkiej psychiki i wewnętrzne konflikty, które toczą się w każdym z nas.

Persona to film, który porusza i inspiruje. To dzieło, które wciąż jest aktualne i które porusza ważne tematy, dotyczące każdego człowieka.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Ingmar Bergman
scenariusz Ingmar Bergman
gatunek Dramat, Psychologiczny
produkcja Szwecja
premiera (Wznowienie w polskich kinach) 18 października 1966 (Światowa) 17 listopada 2006 (Polska premiera kinowa)
na podstawie Ingmar Bergman (materiały do scenariusza, historia)
dystrybucja Gutek Film
studio Svensk Filmindustri (SF)
tytuł oryg. Persona
inne tytuły Persona USA Persona Wielka Brytania Persona Australia

Obsada

Aktor Postać
Pielęgniarka Alma
Elisabet Vogler
Dyrektorka szpitala
Pan Vogler, mąż Elisabet
Syn Elisabet

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *