Pan Tadeusz (1999)

 • Gatunek: Dramat Kostiumowy
 • Rok:
 • Czas trwania: 2 godz. 27 min.
 • Adaptacja epopei Adama Mickiewicza. 18-letni Tadeusz Soplica wraca do rodzinnego majątku. Jego stryj chce go wyswatać z Zosią Horeszkówną, by pogodzić zwaśnione od wielu lat rody.

Dostępne na urządzeniach:
 • IOS
 • Android
 • Windows
 • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Pan Tadeusz to film fabularny w reżyserii Andrzeja Wajdy, oparty na epopei Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Film został wyprodukowany w 1999 roku i zdobył wiele nagród, w tym 10 Orłów.

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1811 na Litwie, w czasie zaborów rosyjskich. Głównym bohaterem jest Tadeusz Soplica, młody szlachcic, który wraca do rodzinnego dworku po ukończeniu nauk. W Soplicowie Tadeusz spotyka Zosię Horeszkównę, wnuczce Stolnika, dawnego wroga Sopliców. Młodzieniec zakochuje się w dziewczynie, ale jego uczucia są skomplikowane przez obecność Telimeny, zamężnej kobiety, która również jest zakochana w Tadeuszu.

W tle miłosnych perypetii Tadeusza rozgrywają się wydarzenia polityczne. W Europie trwa wojna Napoleona z Rosją, a na Litwie rośnie nadzieja na odzyskanie niepodległości. Jacek Soplica, ojciec Tadeusza, który popełnił zabójstwo Stolnika, po latach pokuty wraca do Soplicowa jako ksiądz Robak. Ksiądz Robak jest tajnym emisariuszem powstańczym, który przygotowuje na Litwie powstanie przeciw Rosji.

Ostatecznie, w wyniku zajazdu na Soplicowo, dochodzi do wybuchu powstania. Powstańcy odnoszą zwycięstwo, ale muszą uciekać za granicę, aby uniknąć zemsty Rosjan.

Opis filmu

Film rozpoczyna się sceną, w której Tadeusz Soplica wraca do rodzinnego dworku w Soplicowie. Młody szlachcic jest podekscytowany powrotem do domu, ale jednocześnie odczuwa pewne obawy. W Soplicowie czeka na niego wiele obowiązków, a także miłosne wyzwania.

Tadeusz szybko zakochuje się w Zosi Horeszkównie, siostrzenicy Telimeny, zamężnej kobiety, która również jest zakochana w młodzieńcu. Miłość Tadeusza i Zosi jest zakazana, ponieważ ich rodziny są skonfliktowane.

W tym samym czasie na Litwie rośnie nadzieja na odzyskanie niepodległości. Jacek Soplica, ojciec Tadeusza, po latach pokuty wraca do Soplicowa jako ksiądz Robak. Ksiądz Robak jest tajnym emisariuszem powstańczym, który przygotowuje na Litwie powstanie przeciw Rosji.

W wyniku zajazdu na Soplicowo, dochodzi do wybuchu powstania. Powstańcy odnoszą zwycięstwo, ale muszą uciekać za granicę, aby uniknąć zemsty Rosjan.

Analiza filmu

Pan Tadeusz to film o miłości, walce o niepodległość i polskości. Film jest wierną adaptacją epopei Mickiewicza, ale zawiera również pewne zmiany. Andrzej Wajda skupił się na postaci Jacka Soplicy, który jest kluczową postacią filmu. Jacek Soplica to bohater tragiczny, który popełnia zbrodnię, ale później pokutuje i poświęca swoje życie walce o niepodległość ojczyzny.

Film Wajdy jest także piękną wizją Litwy. Reżyser wykorzystał realistyczną scenografię i kostiumy, aby odtworzyć świat przedstawiony w epopei Mickiewicza.

Ocena filmu

Pan Tadeusz to film wybitny, który jest zarówno wierną adaptacją epopei Mickiewicza, jak i samodzielnym dziełem sztuki. Film jest piękny, wzruszający i poruszający. Jest to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto interesuje się polską literaturą i historią.

Synonimy i zmiana szyku zdania

W celu zwiększenia różnorodności językowej zastosowałem następujące synonimy:

 • „młody panek” – „młody szlachcic”
 • „ukochany” – „zakochany”
 • „uwodzony” – „podkochujący się”
 • „kluczową postacią” – „bohaterem”
 • „zabójca” – „morderca”
 • „przygotowania te” – „te przygotowania”
 • „wywołaną” – „wzbudzoną”
 • „kieruje energię” – „kieruje nią”
 • „zainspirowany” – „zainspirowany przez”
 • „przyspiesza” – „przyspiesza jego wy
Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Andrzej Wajda
scenariusz Jan Nowina Zarzycki, Andrzej Wajda
gatunek Dramat, Kostiumowy
produkcja Francja, Polska
premiera 18 października 1999 (Światowa)
na podstawie Adam Mickiewicz (książka) (poemat)
studio Agencja Produkcji Filmowej / Apollo Film / Canal+ Polska /
tytuł oryg. Pan Tadeusz
inne tytuły Pan Tadeusz: The Last Foray in Lithuania Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Jacek Soplica (ksiądz Robak)
Hrabia
Telimena
Gerwazy
Sędzia
Zosia
Tadeusz Soplica
Podkomorzy
Jankiel
Maciej Chrzciciel
Wojski
Bartek Brzytewka
Maciej Konewka
Major Płut
Adam Mickiewicz
Oficer Moskali
Stolnikowa
Kawiarka
Maciej Królik-Rózeczka
Rykow
Protazy
Domownik Sędziego
Jan Henryk Dąbrowski
Karol Otto Kniaziewicz
Buchman
Asesor
Ewa Stolnikówna
Służąca
Domownik Sędziego
Rejent
Ksiądz
Podkomorzyna
Panna Podkomorzanka
Ksiądz proboszcz
Panna Podkomorzanka
Matrona
Szlachcianka
Wojszczanka
Szlachcic w gospodzie Jankiela
Stolnik
Napoleon Bonaparte
Pleban
Ochmistrzyni
Szlachcianka
Szlachcic
Domownik sędziego
Gajowy
Szlachcic
Dwórka
Skołuba
Rezydent Sędziego
Bartek Prusak
Dwórka
Żołnierz

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *