Ostatni dzwonek (1989)

 • Gatunek: Dramat Psychologiczny
 • Rok:
 • Czas trwania: 1 godz. 47 min.
 • Niezbyt lubiana przez nauczycieli klasa przygotowuje spektakl teatralny o podłożu politycznym. Między uczniami a wicedyrektorem liceum narasta konflikt.

Dostępne na urządzeniach:
 • IOS
 • Android
 • Windows
 • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Ostatni dzwonek (1989) to polski film psychologiczny w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz, wyprodukowany w roku 1989. Film opowiada o grupie uczniów liceum, którzy przygotowują spektakl teatralny o podłożu politycznym. Między uczniami a wicedyrektorem szkoły narasta konflikt, który doprowadza do tragedii.

Akcja filmu rozgrywa się wiosną 1988 roku w prowincjonalnej szkole średniej. Do klasy IVa, która jest postrachem nauczycieli, przybywa Krzysztof Buk, wyrzucony z poprzedniej szkoły za kolportaż ulotek. Szybko zdobywa zaufanie kolegów. Z pomocą młodej wychowawczyni Meluzyny pragną przygotować spektakl teatralny pt. „Lekcja historii”, oparty na tekstach oficjalnych komunikatów prasowych, i zaprezentować go na Festiwalu Młodego Teatru w Gdańsku.

Spektakl opowiada o aktualnych wydarzeniach politycznych w Polsce. Jego przygotowanie spotyka się z ostrym sprzeciwem wicedyrektora szkoły, Jakubowskiego, który jest zagorzałym zwolennikiem władzy komunistycznej. Jakubowski stara się wszelkimi sposobami udaremnić realizację spektaklu.

Wśród uczniów pojawiają się również wątpliwości co do zasadności realizacji spektaklu. Świr, przyjaciel Buka, jest przekonany, że spektakl nie ma szans na powodzenie i że tylko narazi ich na kłopoty.

Mimo przeciwności losu uczniom udaje się zrealizować spektakl. „Lekcja historii” zostaje zaprezentowana na Festiwalu Młodego Teatru w Gdańsku i zdobywa Grand Prix. Sukces spektaklu jest jednak okupiony tragedią. Świr, który nie może pogodzić się z porażką, zamyka się w dyżurce i odkręca gaz. Dzwonek powoduje eksplozję.

Spektakl „Lekcja historii” to metafora buntu młodych ludzi przeciwko systemowi komunistycznemu. Film „Ostatni dzwonek” jest poruszającym portretem pokolenia, które dorasta w czasach przemian politycznych.

Główne wątki filmu:

 • Konflikt między uczniami a władzą szkolną: Uczniowie IVa są grupą nieprzeciętną. Są inteligentni, kreatywni i mają swoje własne zdanie. Nie boją się wyrażać swoich poglądów, nawet jeśli są one krytyczne wobec władzy. Wicedyrektor Jakubowski jest zagorzałym zwolennikiem władzy komunistycznej. Jest przekonany, że uczniowie IVa są zagrożeniem dla systemu i dlatego robi wszystko, aby ich stłamsić.
 • Bunt młodzieży: Uczniowie IVa są symbolem buntu młodzieży przeciwko systemowi komunistycznemu. Chcą wyrazić swoje zdanie i walczyć o swoje prawa. Spektakl „Lekcja historii” jest ich sposobem na wyrażenie swojego buntu.
 • Tragiczne zakończenie: Film kończy się tragedią. Świr, który nie może pogodzić się z porażką, popełnia samobójstwo. Tragedia ta jest symbolem tragicznych konsekwencji buntu młodzieży przeciwko systemowi komunistycznemu.

Ocena filmu:

„Ostatni dzwonek” to film poruszający i do głębi przejmujący. Jest to film, który warto zobaczyć, aby zrozumieć ducha czasów przemian politycznych w Polsce.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Magdalena Łazarkiewicz
scenariusz Włodzimierz Bolecki
gatunek Dramat, Psychologiczny
produkcja Polska
premiera 27 października 1989 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Magdalena Łazarkiewicz (dialogi) / Włodzimierz Bolecki (dialogi)
studio Studio Filmowe im. Karola Irzykowskiego / Studio Filmowe Zodiak
tytuł oryg. Ostatni dzwonek
inne tytuły The Last Schoolbell Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Krzysiek Buk
Agnieszka Kwiatkowska "Meluzyna"
Wronacki, dyrektor szkoły
Jakubowski, nauczyciel historii, wicedyrektor szkoły
Świerzyński "Świr"
Słowikowski "Słowik"
Jackowski
Markowski
"Koń"
Wolska "Kobyła"
"Niteczka"
Kaczorowski "Kaczor"
Bulwacki "Bulwa"
"Bemol"
Magda Kurkowska "Kurczak"
"Maskotka"
"Wiewióra"
Profesor Bajkowska
Profesor Wandycz
Raczek, nauczyciel przysposobienia obronnego
Profesor Mariańska
Profesor Froncel
Profesor Kałuża
Profesor Myszkowska
Nauczyciel fizyki
Sekretarka Ala
Woźna Lodzia
Ojciec "Świra"
Kowalczyk "Donos"
Ewa
Członek jury Festiwalu Młodych Teatrów w Gdańsku
Matka Jackowskiego
Uczennica
Pan Darek, członek jury Festiwalu Młodych Teatrów w Gdańsku
Bibliotekarka
Członek jury Festiwalu Młodych Teatrów w Gdańsku
Strażak
Członkini jury Festiwalu Młodych Teatrów w Gdańsku
Zosia, żona dyrektora
Strażak
"Rzeźnik" w teledysku

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *