Niewidoczni / Dirty Pretty Things (2002)

  • Gatunek: Dramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 37 min.
  • Tytuł oryginalny: Dirty Pretty Things
  • Okwe pracuje w renomowanym hotelu, gdzie prostytucja i handel narkotykami są na porządku dziennym. Wkrótce odkrywa, że mrocznych sekretów jest więcej.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

W otoczeniu lśniących fasad prestiżowego hotelu Baltic w Londynie, skrywają się mroczne sekrety i nielegalne działania. Okwe, emigrant z Nigerii, zostaje wciągnięty w ten mroczny świat, kiedy jego dotychczasowa rzeczywistość jako nocnego portiera zamienia się w koszmar nieprawości. W kręgu tego ekskluzywnego obiektu, handel narkotykami i prostytucja są normą, a moralność płaci cenę za milczenie.

W świetle tego niezwykłego obrazu odsłaniającego Londyn w inny sposób niż dla większości jego mieszkańców, poznajemy miasto, w którym ci, których obecność zaciera się w zgiełku miejskiego życia, są kluczowymi rysownikami jego istnienia. Okwe staje się centralną postacią w tej historii, w której jego determinacja prowadzi do odkrycia więcej niż tylko makabrycznych spraw związanych z handlem ludzkimi organami.

Jego podróż zaczyna się od makabrycznego odkrycia w hotelowej toalecie, gdzie znajduje ludzkie serce. Ignorancja ze strony przełożonych i niemożność zgłoszenia sprawy policji skłaniają Okwe do podjęcia własnego śledztwa. W tej misji towarzyszą mu Senay, turecka pokojówka, również nielegalna imigrantka, oraz prostytutka Juliette. Szybko okazuje się, że hotel Baltic to tylko wierzchołek góry lodowej, a za pozorną elegancją kryje się makabryczna rzeczywistość handlu ludzkimi organami.

Londyn, miasto kontrastów, gdzie blask bogactwa jest zatarty przez cienie nielegalnych interesów. W tej opowieści, reżyser Stephen Frears rysuje nam obraz współczesnego miasta, w którym tajemnice chowają się za pozorną normalnością. Okwe, mężczyzna z dalekiej Nigerii, staje się świadkiem tego światła i cienia. Jego wykształcenie jako lekarza nie chroni go przed upadkiem w przestępczym świecie, gdzie handel ludzkimi organami jest codziennością. Głęboko zanurzając się w świecie, którego istnienie większość stara się ignorować, Okwe staje się symbolem walki o sprawiedliwość, nawet jeśli oznacza to konfrontację z najgłębszymi tajemnicami miasta.

W obliczu zagrożenia ze strony Urzędu Imigracyjnego i ryzyka utraty swojej „niewidzialności”, Okwe i jego towarzysze muszą działać szybko i dyskretnie, aby nie tylko ujawnić prawdę, ale również przetrwać. To nie tylko walka o sprawiedliwość, ale także o przetrwanie w świecie, gdzie zdrada i korupcja są na porządku dziennym. Frears prowadzi widza przez labirynt ulic Londynu, gdzie każdy krok może prowadzić do odkrycia kolejnej zbrodni, a każda postać skrywa swoje własne mroczne tajemnice.

W rolach głównych Chiwetel Ejiofor jako Okwe, Audrey Tautou jako Senay oraz Sophie Okonedo jako Juliette wnikliwie kreują postacie, które stają w obliczu moralnego wyboru i walczą o przetrwanie w mieście, które pochłania swoich „niewidocznych”. Sergi López jako Sneaky to z kolei uosobienie zła, które tkwi w sercu tego mrocznego świata, gotowe zatracić wszystko w imię zysku.

„Niewidoczni” to nie tylko thriller kryminalny, ale także społeczny portret współczesnego miasta, gdzie światło i cień splatają się w niewytłumaczalny sposób. Frears pokazuje nam, że nawet w najciemniejszych zakamarkach miasta istnieje iskierka nadziei, która może prowadzić nas ku sprawiedliwości i prawdzie, nawet jeśli droga do niej prowadzi przez najbardziej niebezpieczne zakamarki ludzkiej natury.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Stephen Frears
scenariusz Steven Knight
gatunek Dramat
produkcja Wielka Brytania
premiera 5 września 2002 (świat)
boxoffice $13 904 766 na świecie$8 112 414 w USA$5 792 352 poza USA
budżet $10 000 000
dystrybucja SPInka
studio BBC Films (przedstawia) / Celador Films / Jonescompany Productions (współudział)
data produkcji 2002
tytuł oryg. Dirty Pretty Things
inne tytuły Niewidoczni Polska

Obsada

Aktor Postać
Sneaky
Juliette
Guo Yi
Okwe
Senay
Ivan
Syn Shinti
Celia
Mohammed
Shinti
Taksówkarz
Kontroler
Taksówkarz
Azjatycki businessman
Właściciel restauracji
Oficer Urzędu Imigracyjnego
Salowa
Aptekarz
Jean Luc
Doktor
Niemiec
Niemka
Pracownik fabryki
Kierownik fabryki
Taksówkarz
Taksówkarz
Celia
Ciężko pracujący chłopiec
Wnuczka Shinti
Synowa Shinti
Pielęgniarka w aptece
Gracz na wyścigach konnych
Pracownik fabryki
Dojeżdżający do pracy na lotnisku

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *