Motór (2005)

  • Gatunek: Dramat Komedia
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 18 min.
  • Bazyl i Tęgi podróżują do Warszawy, wspominając czasy, gdy ubóstwiali motocykle, zwane przez siebie „motórami”. W drodze spotykają Monikę – dziewczynę Bazyla z tamtych lat.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Motór (2005) to polski film fabularny w reżyserii i według scenariusza Wiesława Palucha. Film należy do nurtu kina niezależnego (offowego).

Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych: w 2005 roku i w 1983 roku. W 2005 roku dwaj przyjaciele, Bazyl (Andrzej Szeremeta) i Tęgi (Sebastian Nietupski), podróżują do Warszawy. W drodze rozmawiają o przeszłości, wspominając czasy, gdy jako nastolatkowie dla wygłupu wraz z kolegami – Bysiem, Karasiem i Recholem stworzyli „sektę” czczącą tytułowe Motóry, czyli motocykle WSK.

1983 rok

W 1983 roku Bazyl, Tęgi, Bysio, Karaś i Rechol są nastolatkami mieszkającymi w małym miasteczku w południowo-wschodniej Polsce. Wszyscy są pasjonatami motocykli WSK. W czasie wolnym spotykają się na podwórzu Bazyla, gdzie naprawiają i ulepszają swoje motocykle.

Pewnego dnia chłopcy postanawiają założyć „sektę” poświęconą Motorom. Nazwają ją „Ruch Motocyklowy WSK”. Chłopcy zaczynają nosić charakterystyczne mundurki i prowadzić działalność propagandową. Ich celem jest przekonanie wszystkich, że Motory są najlepszymi motocyklami na świecie.

„Ruch Motocyklowy WSK” szybko zyskuje popularność wśród lokalnej młodzieży. Chłopcy organizują zloty, parady i wyścigi. Ich działalność staje się zagrożeniem dla władzy komunistycznej.

2005 rok

W 2005 roku Bazyl i Tęgi są już dorosłymi mężczyznami. Bazyl pracuje jako mechanik, a Tęgi jest bezrobotny. Obaj wciąż są przyjaciółmi, ale ich życie bardzo się zmieniło.

W drodze do Warszawy Bazyl i Tęgi odwiedzają miejsce, w którym spotykali się jako nastolatkowie. Miejsce to jest już zrujnowane i opuszczone. Chłopcy rozmawiają o przeszłości i zastanawiają się, co by było, gdyby ich „sekta” przetrwała.

Motyw Motorów

Motyw Motorów jest centralnym punktem filmu. Motory są symbolem młodości, wolności i buntu. Dla chłopców z 1983 roku Motory są sposobem na wyrażenie siebie i sprzeciwienie się komunistycznej władzy. Dla dorosłych Bazyla i Tęgiego Motory są symbolem utraconej młodości i marzeń.

Motyw przyjaźni

Motyw przyjaźni jest również ważnym elementem filmu. Bazyl i Tęgi są przyjaciółmi od dzieciństwa. Ich przyjaźń jest silna i trwała. Pomimo różnic w wieku i życiowych doświadczeń, pozostają w stałym kontakcie.

Motyw nostalgii

Film jest pełen nostalgii za latami 80. XX wieku. Reżyser, Wiesław Paluch, ukazuje ten okres z perspektywy dorosłego mężczyzny, który wspomina swoje młodzieńcze lata. Film jest pełny sentymentalnych ujęć, takich jak scenerie małego miasteczka, stare motocykle WSK i muzyka z lat 80.

Ocena

„Motór” to film poruszający i nostalgiczny. Jest to opowieść o przyjaźni, wolności i straconych marzeniach. Film jest dobrze zrealizowany i posiada ciekawą scenografię. Obsada również wypada dobrze. Andrzej Szeremeta i Sebastian Nietupski stworzyli przekonujące kreacje Bazyla i Tęgiego.

Film otrzymał pozytywne recenzje od krytyków. Został doceniony za oryginalność, klimat i wiarygodność postaci. „Motór” został nagrodzony na wielu festiwalach filmowych, w tym na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (nagroda za najlepszy debiut reżyserski) i na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niezależnych w Karlowych Warach (nagroda za najlepszy film).

Film „Motór” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów polskiego kina niezależnego. Jest to film, który zapada w pamięć i długo po obejrzeniu skłania do refleksji.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Wiesław Paluch
scenariusz Wiesław Paluch
gatunek Dramat, Komedia
produkcja Polska
premiera 1 kwietnia 2005 (Światowa i polska premiera kinowa)
dystrybucja Kinoffala
studio Agencja Produkcji Filmowej (współfinansowanie)
tytuł oryg. Motór

Obsada

Aktor Postać
Bazyl
Tęgi
Monika
Rechol
Bysio
Karaś
Gienek
Dżony
Gawlak
Żona Gawlaka
Milicjant
Milicjant 1
Matka Bazyla
Ojciec Rechola
Ksiądz
Szewc
Benzyniarz
Sprzedawczyni
Kelnerka
Nauczyciel
Chłopak w knajpie
Antek
Kierownik kina
Sąsiad Gawlaka
Stefan Krawężnik
Motórzysta
Ojciec Tęgiego

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *