Miasto 44 (2014)
Film Miasto 44 w reżyserii Jana Komasy to epicka opowieść o młodych Polakach, którzy w sierpniu 1944 roku stanęli do walki o wolność swojej ojczyzny. Film przedstawia losy Stefana Zawadzkiego (Józef Pawłowski), młodego mężczyzny, który wraz z przyjaciółmi bierze udział w Powstaniu Warszawskim.
Akcja filmu rozpoczyna się w 1944 roku, w Warszawie okupowanej przez Niemców. Stefan jest młodym mężczyzną, który opiekuje się matką i młodszym bratem. Pracuje w fabryce Wedla, znosząc upokorzenia ze strony Niemców. Marzy o chwili, kiedy będzie mógł im za wszystko odpłacić i spełnić obowiązek wobec Ojczyzny.
Jednym z przyjaciół Stefana jest Kama (Anna Próchniak), dziewczyna, która od dzieciństwa jest w nim zakochana. Kama wspiera Stefana w jego działalności konspiracyjnej.
Pewnego dnia Stefan poznaje Biedronkę (Zofia Wichłacz), młodą dziewczynę, która jest również zaangażowana w ruch oporu. Stefan i Biedronka zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia.
1 sierpnia 1944 roku wybucha Powstanie Warszawskie. Stefan, Kama i Biedronka wraz z innymi powstańcami stają do walki o wyzwolenie stolicy.
W czasie powstania Stefan i Biedronka przeżywają wiele wzlotów i upadków. Ich miłość zostaje wystawiona na najcięższą z prób, w obliczu grozy i okrucieństwa wojny.
Bohaterowie
Stefan Zawadzki to główny bohater filmu. Jest młodym mężczyzną, który jest gotów poświęcić wszystko dla wolności ojczyzny. Jest odważny, ale też romantyczny i wrażliwy.
Kama to przyjaciółka Stefana, która od dzieciństwa jest w nim zakochana. Jest silną i niezależną kobietą, która nie boi się walczyć o to, co kocha.
Biedronka to młoda dziewczyna, która jest zaangażowana w ruch oporu. Jest wrażliwa i delikatna, ale też odważna i gotowa do walki.
Motywy
Ocena
Miasto 44 to epicki film, który w poruszający sposób opowiada o Powstaniu Warszawskim. Film jest dobrze zrealizowany, a aktorzy grają przekonująco. Obraz jest pełen emocji i wzruszeń.
Film otrzymał pozytywne recenzje od krytyków. Został doceniony za realistyczne przedstawienie Powstania Warszawskiego, a także za poruszającą historię miłosną.
reżyseria | Jan Komasa |
scenariusz | Jan Komasa |
gatunek | Dramat, Wojenny |
produkcja | Polska |
premiera | 30 lipca 2014 (Światowa) 19 września 2014 (Polska premiera kinowa) |
dystrybucja | Kino Świat |
studio | Akson Studio / Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (wsparcie) / Narodowe Centrum Kultury (koprodukcja) / |
tytuł oryg. | Miasto 44 |
inne tytuły | City 44 Miedzynarodowe Warsaw 44 Miedzynarodowe Warsaw '44 USA |
Miasto 44 - Making of Tomasz Schuchardt
Miasto 44 - Making of Antoni Królikowski i Grzegorz Daukszewicz
Miasto 44 - Making of Józef Pawłowski
Miasto 44 - Making of Jan Komasa
Miasto 44 - Making of Reżyser i aktorzy o filmie "Miasto 44"
Miasto 44 - Making of Powstańcy Warszawscy o filmie "Miasto 44" Jana Komasy
Miasto 44 to film wojenny reżyserii Jana Komasy, który opowiada o losach młodych Polaków, którzy wkroczyli w dorosłość w okrutnych realiach okupacji niemieckiej. Akcja filmu rozgrywa się w Warszawie w 1944 roku, tuż przed i w czasie powstania warszawskiego.
Głównym bohaterem filmu jest Stefan Zawadzki (Józef Pawłowski), młody mężczyzna, który po śmierci ojca w kampanii wrześniowej musi zająć się matką i młodszym bratem. Pracuje w fabryce Wedla, gdzie codziennie spotyka się z upokorzeniami ze strony Niemców. W konspiracji angażuje się za namową swojej przyjaciółki, Kamy (Anna Próchniak), która od dawna jest w nim zakochana.
W konspiracji Stefan poznaje Biedronkę (Zofia Wichłacz), piękną i wrażliwą dziewczynę, w której od razu się zakochuje. Ich uczucie jest jednak wystawione na próbę, gdy wybucha powstanie warszawskie. Stefan, Kama i Biedronka, wraz z grupą przyjaciół, trafiają pod komendę charyzmatycznego Kobry (Tomasz Schuchardt). Jako żołnierze zgrupowania "Radosław" biorą udział w krwawych walkach na Woli, Starym Mieście i Śródmieściu.
Miłość w obliczu wojny
Wątek miłosny jest jednym z najważniejszych w filmie. Miłość Stefana i Biedronki jest piękna i tragiczna zarazem. Zakochani muszą walczyć o swoje uczucie w obliczu wojny, która niszczy wszystko, co ich otacza.
Stefan i Biedronka poznają się w konspiracji. Stefan jest od razu oczarowany delikatnością i wrażliwością Biedronki. Dziewczyna również jest zafascynowana młodym mężczyzną. Ich uczucie rozwija się szybko i intensywnie.
Jednak ich miłość jest skazana na kłopoty. Stefan musi ukrywać swój związek z Biedronką przed Kamą, która również jest w nim zakochana. Ponadto, wybuch powstania warszawskiego jeszcze bardziej komplikuje sytuację.
W czasie walk Stefan i Biedronka są zmuszeni do rozstania. Stefan zostaje wysłany na front, a Biedronka zostaje ranna i trafia do szpitala.
Mimo rozłąki Stefan i Biedronka nie zapominają o sobie. Ich miłość jest wciąż silna, nawet w obliczu wojny i śmierci.
Wojna i jej okrucieństwa
Miasto 44 to film, który nie boi się pokazywać okrucieństw wojny. Reżyser nie oszczędza widzom scen walk, śmierci i cierpienia.
Kadr z filmu Miasto 44
Walki powstańcze są ukazane w filmie w sposób realistyczny i brutalny. Widz może zobaczyć, jak powstańcy walczą o każdy metr miasta, jak giną i cierpią.
Film nie oszczędza również widzów scen śmierci. W czasie walk ginie wielu młodych ludzi, w tym Stefan i Biedronka.
Miasto 44 to film, który porusza i wstrząsa. To historia o miłości, wojnie i ludzkiej tragedii.
Film został doceniony przez krytyków i widzów. Otrzymał liczne nagrody, w tym Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni.