Miasto 44 (2014)

  • Gatunek: Dramat Wojenny
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz. 10 min.
  • Miłość dwojga młodych ludzi zostaje wystawiona na próbę, gdy 1 sierpnia 1944 wybucha Powstanie Warszawskie.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Miasto 44 (2014)

Film Miasto 44 w reżyserii Jana Komasy to epicka opowieść o młodych Polakach, którzy w sierpniu 1944 roku stanęli do walki o wolność swojej ojczyzny. Film przedstawia losy Stefana Zawadzkiego (Józef Pawłowski), młodego mężczyzny, który wraz z przyjaciółmi bierze udział w Powstaniu Warszawskim.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1944 roku, w Warszawie okupowanej przez Niemców. Stefan jest młodym mężczyzną, który opiekuje się matką i młodszym bratem. Pracuje w fabryce Wedla, znosząc upokorzenia ze strony Niemców. Marzy o chwili, kiedy będzie mógł im za wszystko odpłacić i spełnić obowiązek wobec Ojczyzny.

Jednym z przyjaciół Stefana jest Kama (Anna Próchniak), dziewczyna, która od dzieciństwa jest w nim zakochana. Kama wspiera Stefana w jego działalności konspiracyjnej.

Pewnego dnia Stefan poznaje Biedronkę (Zofia Wichłacz), młodą dziewczynę, która jest również zaangażowana w ruch oporu. Stefan i Biedronka zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia.

1 sierpnia 1944 roku wybucha Powstanie Warszawskie. Stefan, Kama i Biedronka wraz z innymi powstańcami stają do walki o wyzwolenie stolicy.

W czasie powstania Stefan i Biedronka przeżywają wiele wzlotów i upadków. Ich miłość zostaje wystawiona na najcięższą z prób, w obliczu grozy i okrucieństwa wojny.

Bohaterowie

Stefan Zawadzki to główny bohater filmu. Jest młodym mężczyzną, który jest gotów poświęcić wszystko dla wolności ojczyzny. Jest odważny, ale też romantyczny i wrażliwy.

Kama to przyjaciółka Stefana, która od dzieciństwa jest w nim zakochana. Jest silną i niezależną kobietą, która nie boi się walczyć o to, co kocha.

Biedronka to młoda dziewczyna, która jest zaangażowana w ruch oporu. Jest wrażliwa i delikatna, ale też odważna i gotowa do walki.

Motywy

  • Miłość i patriotyzm to dwa główne motywy filmu. Historia Stefana, Kamy i Biedronki to opowieść o miłości, która zostaje wystawiona na próbę w obliczu wojny. To także opowieść o patriotyzmie i poświęceniu dla ojczyzny.
  • Wojna to kolejny ważny motyw filmu. Powstanie Warszawskie to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski. Film przedstawia okrucieństwo wojny i jej wpływ na młodych ludzi, którzy są zmuszeni do walki o przetrwanie.

Ocena

Miasto 44 to epicki film, który w poruszający sposób opowiada o Powstaniu Warszawskim. Film jest dobrze zrealizowany, a aktorzy grają przekonująco. Obraz jest pełen emocji i wzruszeń.

Film otrzymał pozytywne recenzje od krytyków. Został doceniony za realistyczne przedstawienie Powstania Warszawskiego, a także za poruszającą historię miłosną.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Jan Komasa
scenariusz Jan Komasa
gatunek Dramat, Wojenny
produkcja Polska
premiera 30 lipca 2014 (Światowa) 19 września 2014 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Kino Świat
studio Akson Studio / Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (wsparcie) / Narodowe Centrum Kultury (koprodukcja) /
tytuł oryg. Miasto 44
inne tytuły City 44 Miedzynarodowe Warsaw 44 Miedzynarodowe Warsaw '44 USA

Obsada

Aktor Postać
Stefan Zawadzki
Alicja "Biedronka"
Kama
Władek "Beksa"
"Góral"
"Rogal"
Beata
Porucznik Franciszek "Kobra"
"Czarny"
"Pająk"
"Miki"
Adam
Jaś
Oficer w Wedlu
Dirlewangerowiec w szpitalu
Narzeczona oficera niemieckiego
Dozorca
Ojciec niemowlaka
Ksiądz
Lekarz
Siostra Ania
Dirlewangerowiec
Babcia na Czerniakowie
Łączniczka w banku
Szef Wedla
Podporucznik AK
Mężczyzna w klasztorze
Kapitan AK
Michaś
Operator kroniki
Ranny berlingowiec
"Sagan"
Starsza kobieta
Kobieta w kanałach
Zawiszak
Pielęgniarka Lusia
Matka "Biedronki"
Powstaniec w Śródmieściu
Sanitariuszka Klara
Dziewczyna na ulicy
Karol z grupy "Barrego"
Chłopak w Śródmieściu
Kumpel
Podoficer AK
Wiktor
Matka niemowlaka
Karciarz
Powstaniec na Czerniakowie
Schronowa
Dowódca berlingowców
Dziewczynka przy bogwardzie
Lektor komunikatów powstańczych
Lektor komunikatów niemieckich
Major Kamiński
Dirlewangerowiec na Czerniakowie
Tańcząca dziewczyna
Jeniec niemiecki
Dziewczyna w banku
Schronowy
Kobieta na Placu Krasińskich
"Kędzior"
Niemiec samobójca
Cywil na Czerniakowie
Pułkownik AK
Mężczyzna w klasztorze
Pracownik Wedla
Zgwałcona dziewczyna
Pielęgniarka
Mężczyzna w szpitalu
Cywil w piwnicy
Ojciec dziewczynki
Ojciec "Biedronki"
Chłopak z eskorty
Mężczyzna w banku
Żona szefa Wedla
Kobieta ze służb cywilnych
Powstaniec w klasztorze
Zygmunt
Zamordowany jeniec
Kanalarz
Muzyk
Tajniak
Chłopak z wiadrem
Powstaniec przy barykadzie
Berlingowiec
Tajniak
Wściekły cywil
Córka szefa
Sikor, tragarz w Wedlu
Żydówka
Żyd
Żyd
Aleksander, brat "Biedronki"
Ewa
"Joe"
Hanna Zawadzka, matka Stefana i Jasia
Johann Krauss

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Miasto 44 to film wojenny reżyserii Jana Komasy, który opowiada o losach młodych Polaków, którzy wkroczyli w dorosłość w okrutnych realiach okupacji niemieckiej. Akcja filmu rozgrywa się w Warszawie w 1944 roku, tuż przed i w czasie powstania warszawskiego.

Głównym bohaterem filmu jest Stefan Zawadzki (Józef Pawłowski), młody mężczyzna, który po śmierci ojca w kampanii wrześniowej musi zająć się matką i młodszym bratem. Pracuje w fabryce Wedla, gdzie codziennie spotyka się z upokorzeniami ze strony Niemców. W konspiracji angażuje się za namową swojej przyjaciółki, Kamy (Anna Próchniak), która od dawna jest w nim zakochana.

W konspiracji Stefan poznaje Biedronkę (Zofia Wichłacz), piękną i wrażliwą dziewczynę, w której od razu się zakochuje. Ich uczucie jest jednak wystawione na próbę, gdy wybucha powstanie warszawskie. Stefan, Kama i Biedronka, wraz z grupą przyjaciół, trafiają pod komendę charyzmatycznego Kobry (Tomasz Schuchardt). Jako żołnierze zgrupowania "Radosław" biorą udział w krwawych walkach na Woli, Starym Mieście i Śródmieściu.

Miłość w obliczu wojny

Wątek miłosny jest jednym z najważniejszych w filmie. Miłość Stefana i Biedronki jest piękna i tragiczna zarazem. Zakochani muszą walczyć o swoje uczucie w obliczu wojny, która niszczy wszystko, co ich otacza.

Stefan i Biedronka poznają się w konspiracji. Stefan jest od razu oczarowany delikatnością i wrażliwością Biedronki. Dziewczyna również jest zafascynowana młodym mężczyzną. Ich uczucie rozwija się szybko i intensywnie.

Jednak ich miłość jest skazana na kłopoty. Stefan musi ukrywać swój związek z Biedronką przed Kamą, która również jest w nim zakochana. Ponadto, wybuch powstania warszawskiego jeszcze bardziej komplikuje sytuację.

W czasie walk Stefan i Biedronka są zmuszeni do rozstania. Stefan zostaje wysłany na front, a Biedronka zostaje ranna i trafia do szpitala.

Mimo rozłąki Stefan i Biedronka nie zapominają o sobie. Ich miłość jest wciąż silna, nawet w obliczu wojny i śmierci.

Wojna i jej okrucieństwa

Miasto 44 to film, który nie boi się pokazywać okrucieństw wojny. Reżyser nie oszczędza widzom scen walk, śmierci i cierpienia.

Kadr z filmu Miasto 44

Walki powstańcze są ukazane w filmie w sposób realistyczny i brutalny. Widz może zobaczyć, jak powstańcy walczą o każdy metr miasta, jak giną i cierpią.

Film nie oszczędza również widzów scen śmierci. W czasie walk ginie wielu młodych ludzi, w tym Stefan i Biedronka.

Miasto 44 to film, który porusza i wstrząsa. To historia o miłości, wojnie i ludzkiej tragedii.

Film został doceniony przez krytyków i widzów. Otrzymał liczne nagrody, w tym Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *