Metoda / El Método (2005)

  • Gatunek: Dramat Thriller
  • Rok: 2005
  • Czas trwania: 1 godz. 55 min.
  • Tytuł oryginalny: El Método
  • Siedmioro kandydatów walczy o kierownicze stanowisko w pewnej korporacji w centrum Madrytu. Na ulicy trwają zamieszki związane z pochodem antyglobalistów.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV
reżyseria Marcelo Pineyro
scenariusz Mateo Gil / Marcelo Pineyro
gatunek Dramat / Thriller
produkcja Argentyna / Hiszpania / Włochy
premiera 14 września 2005 (świat)
boxoffice $3 470 651 na świecie$7 017 w USA$3 463 634 poza USA
budżet $3 000 000
na podstawie Jordi Galcerán (sztuka)
dystrybucja Vivarto
studio Alquimia Cinema / Arena Films / Cattleya /
data produkcji 2005
tytuł oryg. El Método
inne tytuły Metoda Polska Metoda Grönholma (tytuł telewizyjny) Polska El Método Grönholm (tytuł roboczy) Hiszpania El Método Chile Il metodo Włochy The Method Miedzynarodowe (tytuł wznowienia) USA
Madryt. Przez Paseo de la Castellana, jedną z głównych alej Madrytu, przetacza się manifestacja tysięcy ludzi. Służby porządkowe dbają o jej spokojny przebieg i bezpieczeństwo manifestantów. W tym samym czasie w jednym z drapaczy chmur kompleksu biurowego Azca odbywa się rekrutacja, spośród siedmiorga kandydatów, na stanowisko kierownicze w międzynarodowej korporacji. Pośród nich znalazły się różnorodne osobowości: urodzony zwycięzca, niepewna siebie kobieta, typ agresywny, krytyczny, niezdecydowany... W oczekiwaniu na rozpoczęcie procesu rekrutacji, kandydaci przebywają razem w chłodnej sali, do której zaprowadziła ich sekretarka, zajęci wypełnianiem serii firmowych formularzy. Napięta atmosfera oczekiwania i współzawodnictwa, wzbudza w uczestnikach niepewność, z czasem budząc w nich lęki i wątpliwości, a w niektórych nawet paranoję. Podczas prezentacji kandydaci okazują sobie nieufność, pytają czy są obserwowani przez kamery, albo czy wśród nich jest podstawiony psycholog mający ich już testować i obserwować niepostrzeżenie. Jeden z uczestników wspomina o pewnej metodzie rekrutacji stosowanej w Stanach, podobnej do próby, której oni są poddawani. Od tego momentu grupa poddawana jest serii prób i testów psychologicznych mających wskazać najodpowiedniejszego kandydata na oferowane stanowisko. Od żartów przez najbardziej poważne dyskusje czy hipotetyczne zadania testowane są ich zdolności, profesjonalizm oraz umiejętność układania relacji z innymi. W tej klaustrofobicznej atmosferze maksymalnej nieufności, podejrzliwości i przy braku jakichkolwiek skrupułów nawiązują się między nimi pakty, wybuchają zażarte dyskusje, wychodzą na jaw sekrety z przeszłości... W ten oto sposób powoli eliminowani są kolejni konkurenci w procesie rekrutacji, który przekształca się w zimną i bezwzględną walką o przetrwanie ukazując bezduszne mechanizmy rządzące rynkiem pracy.
Argentyńczyk Marcelo Piñeyro chłodnym okiem zagląda pod podszewkę korporacyjnego świata. Pokazuje grupę rywalizujących ze sobą kandydatów na pracowników firmy. Poddani serii dehumanizujących testów, wymyślonych przez departament zasobów ludzkich korporacji, walczą ze sobą popadając w paranoję podejrzliwości, lęku i zdrady. Doskonali aktorzy stworzyli wiarygodne portrety najczęściej spotykanych w tym środowisku ludzkich typów. Są zimni, wyrachowani i pozbawieni skrupułów. Reżyser pokazuje, jak strategie "naturalnej" selekcji w rzeczywistości pozbawiają kandydatów ludzkiej godności, nie pozwalają ujawnić i wykorzystać tkwiącego w nich potencjału.
Pewna korporacja prowadzi rekrutację na jedno z kierowniczych stanowisk. Do ostatniego etapu przechodzi siedmioro najlepszych kandydatów, którzy spotykają się na ?ostateczną dogrywkę? w siedzibie korporacji w centrum Madrytu. Miasto ogarnięte jest falą protestów antyglobalistów; za szybami trwają głośne zamieszki, w biurze rozpocznie się za moment cichy dramat. Grupa kandydatów walczy o stanowisko w sposób pozbawiony godności, specjaliści od zasobów ludzkich dołożyli wszelkich starań, aby ich metoda rekrutacji stała się podstępną grą, z której sami uczestnicy wyeliminują się nawzajem. Film nakręcony na podstawie sztuki teatralnej ?Metoda Grönholma?, której autorem jest Jordi Galceran Ferrer. [opis dystrybutora]
Pewna ceniona korporacja prowadzi rekrutację na jedno z kierowniczych stanowisk. Siódemka najlepszych kandydatów przechodzi do ostatniego etapu, który odbywa się w siedzibie korporacji w Madrycie. Polega on na serii dramatycznych testów, przez które muszą przejść kandydaci, aby w końcu wyłonić spośród siebie tego najlepszego.
Aktor Postać
Najwa Nimri Nieves
Eduardo Noriega Carlos
Eduard Fernández Fernando
Carmelo Gómez Julio
Adriana Ozores Ana
Pablo Echarri Ricardo
Ernesto Alterio Enrique
Natalia Verbeke Montse

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *