Metoda / El Método (2005)

  • Gatunek: Dramat Thriller
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 55 min.
  • Tytuł oryginalny: El Método
  • Siedmioro kandydatów walczy o kierownicze stanowisko w pewnej korporacji w centrum Madrytu. Na ulicy trwają zamieszki związane z pochodem antyglobalistów.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

„Metoda / El Método” to film wyreżyserowany przez Marcelo Piñeyro, który rzucił chłodne spojrzenie na wewnętrzne mechanizmy korporacyjnego świata. Akcja toczy się w sercu Madrytu, gdzie równolegle do brutalnych zamieszek antyglobalistów na ulicach, siedmioro kandydatów zmaga się o prestiżowe stanowisko kierownicze w jednej z renomowanych korporacji.

Wiodącą ulicą Madrytu, Paseo de la Castellana, przetacza się tłum tysięcy manifestantów, podczas gdy w biurowcu Azca trwa selekcja kandydatów. Spośród uczestników rekrutacji wyróżnia się różnorodność osobowości: od pewnego siebie „urodzonego zwycięzcy” po niepewną siebie kobietę, od agresywnego typu po krytycznego i niezdecydowanego. W chłodnej sali oczekiwania, zdominowanej przez napięcie i rywalizację, kandydaci zaczynają doświadczać wzrastającej niepewności, która wkrótce przeradza się w lęki i wątpliwości, a nawet paranoję.

Atmosfera nieufności pogłębia się, gdy kandydaci zaczynają podejrzewać, że są obserwowani przez kamery lub że wśród nich jest podstawiony psycholog testujący ich niepostrzeżenie. Wkrótce pojawia się wzmianka o „metodzie”, przypominającej procesy rekrutacyjne stosowane w Stanach Zjednoczonych. Od tego momentu grupa zostaje poddana serii psychologicznych testów i prób, które mają wyłonić najlepszego kandydata na oferowane stanowisko.

W tej klaustrofobicznej atmosferze pełnej nieufności i podejrzeń między kandydatami zawiązują się paktami, wybucha zażarta rywalizacja, a sekrety z przeszłości wychodzą na jaw. Proces rekrutacji przekształca się w bezlitosną walkę o przetrwanie, ukazując brutalne mechanizmy rządzące rynkiem pracy.

Marcelo Piñeyro w sposób wyjątkowo sugestywny ukazuje destrukcyjny wpływ metod selekcji kadr na ludzką godność. W filmie widzimy, jak kandydaci, poddani serii dehumanizujących testów, stają się ofiarami własnych lęków i ambicji, a proces selekcji odsłania ich najmroczniejsze strony. Doskonała gra aktorska pozwala na wiarygodne ukazanie najczęstszych typów osobowości spotykanych w korporacyjnym świecie – ludzi zimnych, wyrachowanych i pozbawionych skrupułów.

Film oparty jest na sztuce teatralnej „Metoda Grönholma” autorstwa Jordi Galcerana Ferrera, jednak Piñeyro z powodzeniem przenosi tę historię na ekran, zachowując jej dramatyzm i intensywność. „Metoda / El Método” to nie tylko opowieść o brutalności procesów rekrutacyjnych w korporacyjnym świecie, ale również głęboki przekaz o ludzkiej naturze i jej niemożności zapanowania nad systemem, który często pozbawia jednostki godności i wartości.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Marcelo Pineyro
scenariusz Mateo Gil / Marcelo Pineyro
gatunek Dramat / Thriller
produkcja Argentyna / Hiszpania / Włochy
premiera 14 września 2005 (świat)
boxoffice $3 470 651 na świecie$7 017 w USA$3 463 634 poza USA
budżet $3 000 000
na podstawie Jordi Galcerán (sztuka)
dystrybucja Vivarto
studio Alquimia Cinema / Arena Films / Cattleya /
data produkcji 2005
tytuł oryg. El Método
inne tytuły Metoda Polska Metoda Grönholma (tytuł telewizyjny) Polska El Método Grönholm (tytuł roboczy) Hiszpania El Método Chile Il metodo Włochy The Method Miedzynarodowe (tytuł wznowienia) USA

Obsada

Aktor Postać
Nieves
Carlos
Fernando
Julio
Ana
Ricardo
Enrique
Montse

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Film "Metoda / El Método" w reżyserii Marcelo Piñeyro to studium ludzkiej natury w kontekście brutalnych realiów korporacyjnego świata. Akcja rozgrywa się w sercu Madrytu, gdzie równolegle do tumultów antyglobalistów na ulicach, siedmiu kandydatów staje przed próbą zdobycia prestiżowego stanowiska kierowniczego w jednej z renomowanych firm.

Przez główną ulicę Madrytu, Paseo de la Castellana, przetacza się tłum manifestantów, podczas gdy w biurowcu Azca odbywa się selekcja kandydatów. Wśród uczestników procesu rekrutacji można dostrzec różnorodność osobowości: od pewnego siebie "narodzonego zwycięzcy" po niepewną kobietę, od agresywnego typu po krytycznego i niezdecydowanego. W sali oczekiwania, przesiąkniętej napięciem i rywalizacją, kandydaci zaczynają doświadczać wzrastającej niepewności, która wkrótce przeradza się w lęki i wątpliwości, a nawet paranoję.

Atmosfera nieufności narasta, gdy kandydaci podejrzewają, że są obserwowani przez kamery lub że wśród nich znajduje się podstawiony psycholog testujący ich niepostrzeżenie. Pojawia się nawet wzmianka o "metodzie", przypominającej procesy rekrutacyjne stosowane w Stanach Zjednoczonych. Od tego momentu grupa zostaje poddana serii psychologicznych testów i prób, których celem jest wyłonienie najlepszego kandydata na oferowane stanowisko.

W tej dusznej atmosferze pełnej nieufności i podejrzeń między kandydatami zawiązują się sojusze, wybucha zażarta rywalizacja, a skrywane tajemnice z przeszłości wychodzą na jaw. Proces rekrutacji przeradza się w bezwzględną walkę o przetrwanie, ukazując brutalne mechanizmy rządzące rynkiem pracy.

Marcelo Piñeyro w sugestywny sposób ukazuje destrukcyjny wpływ procedur selekcji kadr na ludzką godność. Film pokazuje, jak kandydaci, poddani serii dehumanizujących testów, stają się ofiarami własnych lęków i ambicji, a sam proces selekcji odsłania ich najmroczniejsze strony. Doskonała gra aktorska pozwala na wiarygodne ukazanie najczęstszych typów osobowości spotykanych w korporacyjnym świecie – ludzi zimnych, wyrachowanych i pozbawionych skrupułów.

"Metoda / El Método" oparta jest na sztuce teatralnej "Metoda Grönholma" autorstwa Jordi Galcerana Ferrera, jednak Piñeyro z powodzeniem przenosi tę historię na ekran, zachowując jej dramatyzm i intensywność. To nie tylko film o brutalności procesów rekrutacyjnych w korporacyjnym świecie, ale również przemyślany komentarz na temat natury ludzkiej i jej nieustającej walki z systemem, który często pozbawia jednostkę godności i wartości.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *