Manifesto (2015)

  • Gatunek: Dramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 35 min.
  • Trzynaście różnych postaci żyjących we współczesności przedstawia radykalne manifesty z XX wieku.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Manifesto (2015) to eksperymentalny film fabularny w reżyserii Juliana Rosefeldta, w którym nagrodzona Oscarem Cate Blanchett wciela się w 13 różnych postaci, wypowiadając fragmenty słynnych manifestów artystycznych z XX wieku. Film łączy w sobie elementy dokumentu, instalacji artystycznej i performansu.

Film rozpoczyna się od sceny w szkole, gdzie nauczycielka (Blanchett) wygłasza fragment manifestu Futurismu. W kolejnych scenach aktorka pojawia się jako robotnica w fabryce, wdowa na cmentarzu, wokalistka punkowego zespołu, bezdomny mężczyzna czy reporterka telewizyjna. Każda z jej postaci reprezentuje inne środowisko społeczne i zawodowe, a także inne idee i wartości.

Manifesty, które wypowiada Blanchett, to teksty o szerokim spektrum tematów, od sztuki i literatury po politykę i filozofię. Są to zarówno utwory klasyczne, takie jak Manifest futurystyczny Filippo Tommaso Marinettiego czy Manifest dadaistyczny Tristana Tzary, jak i bardziej współczesne, takie jak Manifest sztuki współczesnej Johna Cage’a czy Manifest Dogmy 95 Larsa von Triera.

Rosefeldt zestawia te teksty z obrazami współczesnego świata, tworząc niepokojący i refleksyjny portret rzeczywistości. Film zmusza widza do zastanowienia się nad aktualnością tych idei, a także nad tym, jak wpływają one na nasze życie.

Oto kilka przykładów scen z filmu:

  • W jednej ze scen Blanchett wciela się w gospodynię domową, która wygłasza fragment manifestu Futuristki Valentine de Saint-Point. W swoich wypowiedziach de Saint-Point krytykuje tradycyjne role społeczne kobiet i zachęca je do walki o swoje prawa.

  • W innej scenie Blanchett gra robotnicę w fabryce, która wygłasza fragment manifestu Komunistycznego Karola Marksa i Fryderyka Engelsa. W swoich wypowiedziach Marks i Engels opisują wizję społeczeństwa bezklasowego, w którym wszyscy będą mieli równe prawa i możliwości.

  • W jeszcze innej scenie Blanchett wciela się w wdowę na cmentarzu, która wygłasza fragment manifestu Dadaistycznego. W swoich wypowiedziach Tzara krytykuje tradycję i konwenanse, zachęcając do eksperymentów i poszukiwania nowych form wyrazu.

Manifesto to film, który porusza wiele ważnych tematów, takich jak** równość płci, walka o prawa pracownicze, krytyka konsumpcjonizmu, czy poszukiwanie nowych form sztuki**. Jest to film, który z pewnością nie pozostawi widza obojętnym.

Oto kilka opinii krytyków na temat filmu:

  • „Manifesto to film, który z pewnością zostanie zapamiętany jako jedno z najważniejszych dzieł sztuki współczesnej” – napisała The New York Times.
  • „Cate Blanchett daje w tym filmie mistrzowski popis aktorski” – stwierdził The Guardian.
  • „Manifesto to film, który skłania do myślenia i zmusza do refleksji” – ocenił Variety.

Manifesto to film, który warto zobaczyć. To film, który porusza, inspiruje i skłania do myślenia.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Julian Rosefeldt
scenariusz Julian Rosefeldt
gatunek Dramat
produkcja Niemcy
premiera 9 grudnia 2015 (Światowa) 17 listopada 2017 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Gutek Film
studio Bayerischer Rundfunk (BR) / Ruhr Triennale / Schiwago Film

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *