Lion. Droga do domu / Lion (2016)

  • Gatunek: Dramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 58 min.
  • Tytuł oryginalny: Lion
  • Pięcioletni chłopiec gubi się na ulicach Kalkuty. 25 lat później wyrusza na poszukiwanie utraconego domu i rodziny.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Lion. Droga do domu to australijsko-amerykańsko-brytyjski film dramatyczny z 2016 roku w reżyserii Gartha Davisa. Adaptacja autobiograficznej książki Daleko od domu autorstwa Saroo Brierleya we współpracy z Larrym Buttrosem. Film opowiada o prawdziwej historii Saroo Brierleya, który w wieku pięciu lat gubi się na ulicach Kalkuty w Indiach. Znaleziony przez australijską parę, Brierley adoptowany jest do Australii i wychowuje się w Melbourne. 25 lat później, już jako dorosły mężczyzna, Brierley wykorzystuje Google Earth, aby odnaleźć swoją rodzinę w Indiach.

Film rozpoczyna się w 1986 roku w Indiach. Pięcioletni Saroo Khan (Sunny Pawar) mieszka z rodziną w małym miasteczku Ganesh Talai w stanie Madhya Pradesh. Jego matka, Kamla (Priyanka Bose), samotnie wychowuje go i jego starszego brata, Guddu (Abhishek Bharate). Pewnego dnia Saroo i Guddu decydują się wyruszyć w podróż pociągiem, aby zarobić trochę pieniędzy. Guddu wsiada do innego wagonu, a Saroo gubi się w tłumie.

Saroo zostaje bezdomnym i zmuszony jest do życia na ulicach Kalkuty. Jest świadkiem biedy i przemocy, ale także spotyka dobroć wśród innych bezdomnych dzieci. Pewnego dnia Saroo zostaje adoptowany przez australijskich małżonków, Johna (David Wenham) i Sue (Nicole Kidman). Otrzymuje nowe imię, Saroo Brierley, i wychowuje się w Melbourne.

Jako dorosły mężczyzna Saroo (Dev Patel) pracuje jako pracownik socjalny i zajmuje się pomocą dzieciom w potrzebie. Pewnego dnia, przeglądając Google Earth, rozpoznaje fragment znajomego krajobrazu. Zaczyna poszukiwać swojej rodziny w Indiach, korzystając z satelitarnych zdjęć. W końcu, dzięki pomocy organizacji non-profit Child Welfare Australia, znajduje swoją biologiczną matkę, Kamlę, i jego przyrodniego brata, Lallu (Divian Ladwa).

Lion. Droga do domu to poruszająca historia o miłości, rodzinie i odnajdywaniu siebie. Film jest wierną adaptacją autobiograficznej książki Saroo Brierleya, a reżyser Garth Davis z mistrzowskim kunsztem oddaje dramatyczną podróż swojego bohatera.

Aktorstwo

Film jest znakomicie zagrany przez całą obsadę. Dev Patel w roli dorosłego Saroo Brierleya to prawdziwe objawienie. Patel wciela się w postać z wielką wrażliwością i empatią. Sunny Pawar jako młody Saroo również zachwyca. Patel i Pawar tworzą niezwykle poruszającą relację między ojcem a synem.

Nicole Kidman i David Wenham w rolach adopcyjnych rodziców Saroo, Johna i Sue Brierleyów, również są świetni. Kidman wciela się w postać ciepłej i troskliwej matki, która daje Saroo nowy dom i rodzinę. Wenham gra rolę ojca, który jest jednocześnie surowy i kochający.

Reżyseria

Garth Davis to utalentowany reżyser, który w swoim filmie udowadnia, że potrafi opowiadać poruszające i pełne emocji historie. Davis z mistrzowskim kunsztem oddaje dramatyczną podróż Saroo Brierleya. Film jest pięknie sfotografowany i ma wspaniałą ścieżkę dźwiękową.

Podsumowanie

Lion. Droga do domu to poruszający i inspirujący film, który z pewnością zapadnie w pamięć widzów. Film jest wierną adaptacją autobiograficznej książki Saroo Brierleya, a reżyser Garth Davis z mistrzowskim kunsztem oddaje dramatyczną podróż swojego bohatera.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Garth Davis
scenariusz Luke Davies
gatunek Dramat
produkcja Australia, Wielka Brytania, USA
premiera 10 września 2016 (Światowa) 2 grudnia 2016 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $140 853 810 na świecie$51 738 905 w USA$89 114 905 poza USA
budżet $12 000 000
na podstawie Saroo Brierley (powieść)
dystrybucja Forum Film Poland
studio Aquarius Films / Screen Australia / See-Saw Films /
tytuł oryg. Lion

Obsada

Aktor Postać
Saroo Brierley
Lucy
Sue Brierley
Młody Saroo
John Brierley
Guddu
Mantosh Brierley
Kamla
Pani Sood
Noor
Rawa
Prama
Swarmina
Sami
Bharat
Annika
Kelner
Mężczyzna w kawiarni
Urzędnik policyjny
Nauczyciel w Liluah
Opiekun
Młody Mantosh
Młoda Shekila
Shankar
Amita
Shonedeep / Nawiedzony chłopiec
Rektor
Kupiec
Kobieta z dzieckiem
Anglojęzyczny mężczyzna
Shekila
Ryan McLean
Przyjaciółka Lucy
Przyjaciółka Lucy
Luke
Vijay Vora
Urocza pokojówka w barze
Koleżanka z pracy
Członkini Qantas
O'Brien Salisbury
Paul Orya

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Lion. Droga do domu (2016) to australijsko-amerykańsko-brytyjski film dramatyczny w reżyserii Gartha Davisa, oparty na autobiograficznej książce Daleko od domu autorstwa Saroo Brierleya we współpracy z Larrym Buttrosem. Film opowiada historię Saroo Brierleya, który w wieku pięciu lat gubi się na stacji kolejowej w Kalkucie i trafia do sierocińca. Po kilku miesiącach zostaje adoptowany przez australijską parę i wychowywany w Melbourne. 25 lat później, już jako dorosły mężczyzna, Saroo zaczyna zastanawiać się nad swoją przeszłością i postanawia odnaleźć swoją biologiczną rodzinę.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1986 roku w Indiach. Pięcioletni Saroo (Sunny Pawar) mieszka wraz ze swoją matką (Priyanka Bose) i starszym bratem Guddu (Abhishek Bharate) w niewielkiej wiosce Ganesh Talai. Pewnego dnia Saroo i Guddu idą do miasta, aby sprzedać mleko. Guddu gubi się w tłumie, a Saroo, zdezorientowany i przestraszony, wsiada do pociągu towarowego, który zabiera go daleko od domu.

W pociągu Saroo spotyka chłopca imieniem Sheru (Abhishek Bharate), który również uciekł z domu. Chłopcy postanawiają razem poszukać szczęścia w Kalkucie. Jednak wkrótce Sheru zostaje zabrany przez handlarza ludźmi, a Saroo zostaje sam.

Saroo trafia do sierocińca, gdzie spędza kilka miesięcy. W końcu zostaje adoptowany przez australijską parę, Johna (David Wenham) i Sue Brierley (Nicole Kidman). Saroo otrzymuje nowe imię, zostaje zaadoptowany do rodziny i wychowuje się w Melbourne.

Jako dorosły mężczyzna Saroo zaczyna zastanawiać się nad swoją przeszłością. Wspomina wspomnienia z dzieciństwa i postanawia odnaleźć swoją biologiczną rodzinę. Za pomocą Google Earth odkrywa, że jego rodzinna wioska znajduje się w Khandwie w Indiach.

Saroo wyrusza w podróż do Indii, aby odnaleźć swoją rodzinę. Z pomocą adopcyjnych rodziców i organizacji charytatywnej Reunite.org rozpoczyna poszukiwania.

Po wielu miesiącach poszukiwań Saroo w końcu odnajduje swoją biologiczną matkę, Kamlę (Priyanka Bose), i swoją siostrę Shekilę (Divian Ladwa). Spotkanie jest pełne emocji i wzruszeń.

Lion. Droga do domu to film poruszający i wzruszający. Opowiada historię o sile miłości, determinacji i nieskończonej nadziei. Film został doceniony przez krytyków i zdobył wiele nagród, w tym dwie nominacje do Oscara.

Oto kilka aspektów, które sprawiają, że film jest tak poruszający:

  • Historia Saroo jest prawdziwa. Film oparty jest na autobiograficznej książce, która opowiada prawdziwą historię Saroo Brierleya. To sprawia, że film jest jeszcze bardziej autentyczny i poruszający.
  • Film ukazuje złożoność ludzkiej natury. Saroo doświadcza zarówno ciemnych, jak i jasnych stron życia. Musi zmierzyć się ze stratą, samotnością i wyobcowaniem. Jednak dzięki miłości swojej adoptowanej rodziny i determinacji, aby odnaleźć swoją biologiczną rodzinę, pokonuje wszystkie trudności.
  • Film jest pięknie zrealizowany. Zdjęcia są zachwycające, a muzyka jest wzruszająca. Film tworzy atmosferę, która pozwala widzom wczuć się w historię Saroo.

Lion. Droga do domu to film, który warto zobaczyć. To poruszająca i inspirująca historia, która pozostanie z widzami na długo po seansie.


"Lion. Droga do domu" to wzruszająca opowieść zainspirowana prawdziwą historią Saroo Brierleya, który jako pięcioletni chłopiec gubi się na zatłoczonych ulicach Kalkuty, tysiące kilometrów od swojego domu. To niezwykła podróż przez życie, pełna nadziei, odwagi i miłości.

W roku 1986, pięcioletni Sheru Munshi Khan mieszkał z rodzeństwem i matką w małej wiosce Ganesh Talaim w stanie Madhya Pradesh w Indiach. Jego codzienność przepełniona była prostotą i troskami o utrzymanie rodziny. Pewnego dnia, wraz ze starszym bratem Guddu, wyrusza w podróż pociągiem do Barhanpur, by zarobić na chleb dla siebie i swoich bliskich. Jednak los brutalnie rozdziela ich na stacji, zostawiając pięcioletniego Sheru samotnie w tłumie, gdzie przypadkiem zasypia w wagonie pociągu zmierzającego do odległej Kalkuty.

W obliczu chaosu i niebezpieczeństw wielomilionowego miasta, Sheru musi polegać tylko na sobie. Bez imienia czy adresu rodzinnego, jego przyszłość wydaje się beznadziejna. Jednak los stawia mu na drodze parę Australijczyków - Sue i Johna Brierleyów. Adoptowany przez nich chłopiec zaczyna nowe życie w dalekiej Tasmanii, ale wraz z dorastaniem budzi się w nim pragnienie odnalezienia swoich korzeni.

Saroo Brierley (w tej roli Dev Patel) wyrusza na niezwykłą podróż w poszukiwaniu utraconego domu i rodziny. Pomaga mu w tym nowoczesna technologia, zwłaszcza Google Earth, które staje się narzędziem do śledzenia zapomnianych śladów z przeszłości. To podróż przez czas i przestrzeń, pełna emocji, wzruszeń i niezwykłych spotkań.

Reżyser Garth Davis w mistrzowski sposób ukazuje zarówno dramatyczne wydarzenia z życia młodego Saroo, jak i jego heroiczną walkę o odnalezienie tożsamości i przynależności. Film porusza tematy uniwersalne - miłość, rodzina, tożsamość - i skłania do refleksji nad znaczeniem korzeni i własnego miejsca na ziemi.

Nicole Kidman w roli Sue Brierley wnosi do filmu głębię emocjonalną i siłę matczynej miłości, która pomaga Saroo w jego poszukiwaniach. David Wenham jako John Brierley odgrywa postać mężczyzny o wielkim sercu i wsparciu dla adoptowanego syna.

"Lion. Droga do domu" to nie tylko opowieść o jednym człowieku, ale także o niezłomnej ludzkiej duchowości, zdolnej pokonać najtrudniejsze przeszkody i odnaleźć drogę do domu, gdziekolwiek on się znajduje. To film, który porusza, inspiruje i zostaje w sercach widzów na zawsze.


"Lion. Podróż ku domowi" to wzruszająca historia inspirowana autentycznym życiorysem Saroo Brierleya, który jako pięcioletni chłopiec gubi się w labiryncie ulic Kalkuty, oddalając się tysiące kilometrów od swego rodzinnego gniazda. To opowieść o determinacji, odwadze i niewzruszonej miłości.

W roku 1986, Sheru Munshi Khan, mały chłopiec mieszkający wraz z rodzeństwem i matką w skromnej wiosce Ganesh Talaim w sercu Madhya Pradesh w Indiach, doświadcza nieoczekiwanej rozłąki. Razem ze starszym bratem Guddu wyrusza w podróż pociągiem, ale na stacji ich drogi się rozchodzą, pozostawiając pięcioletniego Sheru bezbronnie we wrzeniu życia na stacji. W nieprzewidywalnym gąszczu ulic Kalkuty, Sheru musi stawić czoła samotności i zagrożeniom, które czyhają na niego na każdym kroku. Jednakże, choć naznaczony brakiem tożsamości i rodzinnego adresu, nie traci nadziei.

Niespodziewanie los stawia go w obliczu pary Australijczyków - Sue i Johna Brierleyów, którzy stają się jego zbawieniem, adoptując go i dając mu nową szansę na życie w dalekiej Tasmanii. Jednakże, mimo nowej rodziny, Saroo, jak już teraz nazywa się chłopiec, nie zapomina o swoich korzeniach i pragnie odkryć tajemnice swojej przeszłości.

Saroo Brierley (wcielający się w niego Dev Patel) wyrusza w niezwykłą podróż w poszukiwaniu utraconego domu i rodzinnych więzi. W swojej wyprawie korzysta z nowoczesnej technologii, w szczególności z Google Earth, które staje się dla niego narzędziem do odkrywania zapomnianych ścieżek z przeszłości. To opowieść o samoodkryciu, trudach podróży i siłę więzi rodzinnych.

Reżyser Garth Davis w mistrzowski sposób przedstawia zarówno dramatyczne wydarzenia z życia młodego Saroo, jak i jego heroiczne starania o odnalezienie tożsamości i przynależności. Nicole Kidman w roli Sue Brierley wnosi do filmu głębię emocji i siłę matczynej miłości, która prowadzi Saroo na drodze do samopoznania. David Wenham jako John Brierley odgrywa postać mężczyzny o wielkim sercu i wsparciu dla adoptowanego syna.

"Lion. Podróż ku domowi" to historia nie tylko jednego człowieka, lecz także o niezłomnej ludzkiej duchowości, zdolnej przemóc najtrudniejsze przeszkody i odnaleźć drogę do domu, gdziekolwiek on się znajduje. To film, który porusza, inspiruje i zostaje na zawsze w sercach widzów.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *