Kroll (1991)

  • Gatunek: Dramat Psychologiczny Sensacyjny
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 41 min.
  • Marcin Kroll, żołnierz służby zasadniczej, dezerteruje z jednostki. Kadra oficerska postanawia odnaleźć go na własną rękę, zanim sprawą zainteresuje się prokuratura.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Kroll (1991) to debiut reżyserski Władysława Pasikowskiego, który z miejsca stał się jednym z najważniejszych filmów w historii polskiego kina. Obraz opowiada historię Marcina Krolla, młodego żołnierza, który dezerteruje z wojska po tym, jak dowiaduje się o zdradzie swojej żony.

Film rozpoczyna się od scen, w których Kroll odbywa służbę wojskową. Jest to dla niego trudny czas, ponieważ nie czuje się częścią wojskowego systemu. Jest samotny i wyobcowany, a jego jedynym przyjacielem jest kapral Edward Wiaderny.

Pewnego dnia Kroll otrzymuje wiadomość od swojej żony, że chce się z nim rozwieść. Jest to dla niego ogromny cios, ponieważ bardzo kocha swoją żonę. Wkrótce potem Kroll dowiaduje się, że jego żona ma romans z jego najlepszym przyjacielem, Dariuszem.

Kroll nie może pogodzić się z tym, co się stało. Zostaje opętany przez żądzę zemsty. Dezerteruje z wojska i wyrusza w drogę do Łodzi, gdzie mieszka jego żona.

Po drodze Kroll spotyka porucznika Arka, który jest dowódcą jego jednostki. Porucznik Arka jest zdeterminowany, aby złapać dezertera. Rozpoczyna się pościg, który prowadzi przez całą Polskę.

W Łodzi Kroll spotyka swoją żonę. Oboje mają do siebie wiele do powiedzenia. Kroll chce od niej usłyszeć, dlaczego go zdradziła. Żona Krolla tłumaczy, że nie była szczęśliwa w małżeństwie. Czuła się samotna i niekochana.

Kroll nie może wybaczyć żonie jej zdrady. Postanawia zabić ją i jej kochanka. Dochodzi do strzelaniny, w której giną oboje kochankowie.

Kroll zostaje ranny i schwytany przez porucznika Arka. Zostaje skazany na karę śmierci. W ostatniej scenie filmu Kroll czeka na egzekucję. Jest spokojny i zrezygnowany. Wie, że zasłużył na karę.

Kroll to film, który porusza wiele ważnych tematów. Jest to historia o miłości, zdradzie, zemście i karze. Film jest także krytyką systemu wojskowego, który łamie ludzkie psychiki.

Film został zrealizowany w bardzo realistyczny sposób. Dzięki świetnej grze aktorskiej i mrocznemu klimatowi, Kroll zapada w pamięć widzów. Obraz jest uważany za jeden z najważniejszych filmów w historii polskiego kina.

Oto kilka najważniejszych aspektów filmu:

  • Tematyka: Kroll to film, który porusza wiele ważnych tematów. Jest to historia o miłości, zdradzie, zemście i karze. Film jest także krytyką systemu wojskowego, który łamie ludzkie psychiki.
  • Realizm: Film został zrealizowany w bardzo realistyczny sposób. Dzięki świetnej grze aktorskiej i mrocznemu klimatowi, Kroll zapada w pamięć widzów.
  • Gra aktorska: Kroll to film, w którym świetną rolę zagrali wszyscy aktorzy. Największe brawa należą się Olafowi Lubaszenkowi, który wcielił się w postać Marcina Krolla.
  • Mroczny klimat: Kroll to film, który ma mroczny i ponury klimat. Dzięki temu filmowi, Władysław Pasikowski zyskał miano „mistrza mroku”.

Kroll to film, który warto zobaczyć. Jest to obraz, który zapada w pamięć i skłania do refleksji.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Władysław Pasikowski
scenariusz Władysław Pasikowski
gatunek Dramat, Sensacyjny, Psychologiczny
produkcja Polska
premiera 11 października 1991 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna (PWSFTviT) / Studio Filmowe Zebra
tytuł oryg. Kroll

Obsada

Aktor Postać
Marcin Kroll
Porucznik Arek
Kuba Berger, przyjaciel Krolla
Kapral Edward Wiaderny
Marta, siostra Krolla
Kapitan
Szeregowiec "Chudy"
Matka Krolla
Meles, znajomy Bergera
Recepcjonista w Grand Hotelu
Szeregowiec "Młody"
Angela, żona Melesa
"Szczeniak", lekarz pogotowia
Kapral
Kwatermistrz
Kolega Wiadernego
Agata, żona Krolla
Lekarz wojskowy
Kobieta na pogotowiu
Mężczyzna pod dyskoteką
Mężczyzna w Grand Hotelu
Kapitan MO
Arab
Mężczyzna w holu Grand Hotelu
Stróż
Mężczyzna w klozecie
Jedlin, chłopak w akademiku
Bogunia
Kobieta pod dyskoteką
Artur, boy hotelowy
Kolega Wiadernego

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *