Komornik (2005)

  • Gatunek: Dramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 33 min.
  • Lucjan Bohme bezwzględnie egzekwuje długi mieszkańców Wałbrzycha.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

W filmie „Komornik” z 2005 roku, reżyserowanym przez utalentowanego Feliksa Falka, obserwujemy Lucjana Bohme, bezwzględnego egzekutora długów, który pełni swoją funkcję w jednym z dolnośląskich miast u stóp Sudetów. Bohme, w wieku około trzydziestu lat, skrupulatnie winduje długi mieszkańców zmagającego się z biedą i bezrobociem Wałbrzycha. Jego sukcesy w pracy zdobywają uznanie zarówno wśród przełożonych, jak i miejscowej społeczności prawniczej.

Lucjan Bohme, znany również jako Lucek, to młody i ambitny komornik, który odniósł sukces życiowy, opuszczając przedmieścia. Odrzucając skromność, zaskakuje swoim rzutkim, inteligentnym i dowcipnym podejściem, zdolnym oczarować każdego rozmówcę. Niemniej jednak, ukryte pod tą fasadą są przebiegłość i bezwzględność, a jego zawodowy triumf bierze się z doświadczeń związanych z ubóstwem i upokorzeniem, które sam kiedyś przeżył.

Fabuła rozpoczyna się od momentu, gdy Bohme wtacza się do szpitala, z zamiarem zajęcia aparatury na oddziale intensywnej terapii jako zabezpieczenia przed długami. Starcie z personelem medycznym i zarządem szpitala odsłania nie tylko jego bezwzględność, ale również narastającą pychę, która staje się coraz bardziej zauważalna. Mimo sukcesów w sferze zawodowej, młody komornik nie jest zaspokojony i pragnie więcej.

Historia życia Lucjana Bohme, zarejestrowana na ekranie, ujawnia jego pełną kontrastów osobowość. Młodość, ambicje i osiągnięcia prezentują jedną stronę, podczas gdy ukryta przebiegłość i bezwzględność przedstawiają drugą. Jego umiejętność zrozumienia biedy i upokorzenia przekłada się na skuteczność w ściąganiu długów, zyskując podziw nie tylko zwierzchników, ale również miejscowej społeczności prawniczej.

Nagle Bohme doświadcza nagłego zwrotu, gdy staje się świadkiem samobójstwa dłużnika i sam pada ofiarą sprytnego urzędnika. To wydarzenie stymuluje refleksję i opamiętanie, odsłaniając ludzkie uczucia w komorniku, które dotychczas skutecznie ukrywał. W tym momencie pojawia się pytanie, czy zdoła naprawić wyrządzone krzywdy i czy odnajdzie wiarę w dobro i sprawiedliwość.

W trakcie filmu Bohme decyduje się wejść do szpitala, aby zająć defibrylator, zagrożąc życiu pacjentów. To bezduszne działanie ujawnia jego bezwzględność, jednak równocześnie staje się punktem zwrotnym, zmuszającym go do refleksji nad swoimi postępowaniami. Film rzuca także światło na relacje Bohme z kochanką Anną oraz współpracownikiem Jaśkiem, eksponując jego osobistą samotność i złożone związki z innymi ludźmi.

„Komornik” to nie tylko historia bezwzględnego ściągania długów, ale również opowieść o przemianie, refleksji i poszukiwaniu ludzkiej strony w sercu komornika. Czy Lucjan Bohme zdoła odzyskać utracone wartości i naprawić wyrządzone krzywdy? Odpowiedzi na te pytania dostarcza widowisko Feliksa Falka, będące pełnym emocji i nieprzewidywalnych zwrotów akcji filmem o ludzkich uczuciach i moralnych dylematach.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Feliks Falk
scenariusz Grzegorz Łoszewski
gatunek Dramat
produkcja Polska
premiera 14 września 2005 (Światowa) 7 października 2005 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja ITI CINEMA
studio Agencja Produkcji Filmowej (współfinansowanie) / Agencja Scenariuszowa (współfinansowanie) / Canal+ Polska /
tytuł oryg. Komornik
inne tytuły The Collector Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Lucjan Bohme
Mecenas Anna Zenke
Pielęgniarka Gosia Bednarek
Jasiek Marczak
Prezes Chudy
Wiśniak
Horst
Robert Chełst
Prokurator
Zenke
Romański
Horstowa
Bednarek, mąż Gosi
Abramow
Marczak
Sekretarka Kasia
Znajomy Jaśka Marczaka
Robotnik
Żona Chudego
Żona Romańskiego
Sprzątaczka
Alinka Bednarek
Sekretarka w prokuraturze
Lekarz na OIOM-ie
Lekarz
Prowadzący aukcję
Urzędniczka
Gospodarz domu
Justyna, sekretarka Bohmego
Właścicielka zegara
Policjant w mieszkaniu Bednarka
Kelnerka
Kołodziejska
Gromek, uczestnik pogrzebu Chełsta
Kołodziejski
Kalinowski

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *