Komornik (2005)

  • Gatunek: Dramat
  • Rok: 2005
  • Czas trwania: 1 godz. 33 min.
  • Lucjan Bohme bezwzględnie egzekwuje długi mieszkańców Wałbrzycha.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV
reżyseria Feliks Falk
scenariusz Grzegorz Łoszewski
gatunek Dramat
produkcja Polska
premiera 14 września 2005 (świat)
dystrybucja ITI CINEMA
studio Agencja Produkcji Filmowej (współfinansowanie) / Agencja Scenariuszowa (współfinansowanie) / Canal+ Polska /
data produkcji 2005
tytuł oryg. Komornik
Lucjan Bohme ma lat około trzydziestu i jest komornikiem, pracującym w jednym z dolnośląskich miast u podnóża Sudetów. Miasto było niegdyś prężnym ośrodkiem przemysłowym, dziś boryka się z biedą i bezrobociem komornik ma więc szerokie pole do popisu. Bohme cieszy się uznaniem nie tylko swoich zwierzchników, ale i całego miejscowego środowiska prawniczego: osiąga znakomite wyniki, może się poszczycić 80-procentową ściągalnością długów. Ale młodemu i ambitnemu Luckowi to nie wystarczy. Wkracza do miejscowego szpitala, by zająć na poczet długów aparaturę na oddziale intensywnej terapii. Starcie z lekarzami i dyrekcją szpitala ujawnia nie tylko jego bezwzględność, ale i pychę, w jaką coraz wyraźniej popada.
Rejestracja życia wałbrzyskiego komornika. Lucek jest młody i ambitny. Odniósł życiowy sukces, bo uciekł z przedmieścia. Ale to za mało. Rzutki, błyskotliwy, pełen dowcipu, już w pierwszym kontakcie potrafi oczarować każdego rozmówcę. Jednak to tylko poza. Pod nią kryje się przebiegłość i bezwzględność. Jego zawodowy sukces wynika z tego, że poznał w swoim życiu biedę i upokorzenie. Dziś obnaża je u innych. [opis dystrybutora]
Rzutki, inteligentny, dowcipny - takie jest pierwsze wrażenie, ale... Nie daj mu Boże podpaść. Wtedy wychodzi z niego bestia. Lucek, tytułowy komornik (w tej roli Chyra), dawno temu pozostawił za sobą biedę górniczego przedmieścia i nie zamierza nigdy tam wrócić. Paradoksalnie, pochodzenie stanowi jego siłę. Nic i nikt nie jest w stanie go zaszokować, czy upokorzyć. Do czasu... Pewnego dnia jest świadkiem samobójstwa dokonanego przez zrozpaczonego dłużnika. Potem sam staje się ofiarą sprytniejszego od siebie urzędnika. Wtedy przychodzi refleksja, opamiętanie... Budzą się w nim ludzkie uczucia. 
Do jednego ze śląskich szpitali wkracza komornik z zamiarem zajęcia defibrylatora, który jest cały czas w użyciu, ratując życie ludziom. Owym komornikiem bez serca jest Lucjan Bohme (Andrzej Chyra), wychowanek szanowanego, a obecnie schorowanego komornika Chełsta (Marian Opania). Lucjan jest najlepszy w swym fachu, ma nietypowo dużą, bo aż 80% ściągalność długów. Jego młody wiek, znajomość zwyczajów ludzi żyjących w biedzie, którą sam kiedyś zaznał oraz oddanie pracy powodują, że w mieście, w którym panuje wielka bieda odnosi tak duże zawodowe sukcesy. W życiu prywatnym ten młody i cyniczny człowiek nie ma nikogo oprócz kochanki Anny (Małgorzata Kożuchowska) oraz współpracownika Jaśka (Grzegorz Wojdon), który również żywi do niego skrywaną pogardę. Bohme nie stroni od odbierania ludziom ostatniej nadziei, nawet jeśli przez to zniszczy ich marzenia, swoją pracę traktuje jak swoistą misję. Gdy podczas ściągania długu od jednej z ubogich rodzin próbuje odebrać małej dziewczynce (Urszula Bogucka) jej akordeon zjawia się jej matka (Kinga Preis), dawna wielka i pierwsza miłość Lucka, ten zaczyna rozumieć ile złego wyrządził ludziom. Jednak w ciągu kilku następnych godzin dzieje się wiele rzeczy, które sprawiają, że Lucjan zatraca wiarę w dobro i sprawiedliwość.
Lucjan Bohme (Andrzej Chyra) jest komornikiem w miasteczku na Dolnym Śląsku. Młody i przebojowy, dobrze osadzony w prawniczym środowisku, jest popierany przez miejscowych notabli. Bezkompromisowy i piekielnie skuteczny sięga po nowe stanowiska i zaszczyty, budząc strach wśród ofiar - dłużników. Pod wpływem dramatycznych wydarzeń zmienia się jego życie. Chce naprawić wyrządzone krzywdy, ale czy mu się to uda?
Aktor Postać
Andrzej Chyra Lucjan Bohme
Małgorzata Kożuchowska Mecenas Anna Zenke
Kinga Preis Pielęgniarka Gosia Bednarek
Grzegorz Wojdon Jasiek Marczak
Jan Frycz Prezes Chudy
Sławomir Orzechowski Wiśniak
Marian Dziędziel Horst
Marian Opania Robert Chełst
Mieczysław Grąbka Prokurator
Dariusz Kowalski Zenke
Krzysztof Dracz Romański
Małgorzata Ząbkowska Horstowa
Juliusz Krzysztof Warunek Bednarek, mąż Gosi
Paweł Iwanicki Abramow
Cezary Łukaszewicz Marczak
Katarzyna Żak Sekretarka Kasia
Dariusz Maj Znajomy Jaśka Marczaka
Włodzimierz Dyła Robotnik
Halina Bednarz Żona Chudego
Ewa Biała Żona Romańskiego
Krystyna Rutkowska-Ulewicz Sprzątaczka
Urszula Bogucka Alinka Bednarek
Maciej Sosnowski Gospodarz domu
Justyna Pawlicka-Hamade Justyna, sekretarka Bohmego
Ewa Kania Sekretarka w prokuraturze
Karol Stępkowski Prowadzący aukcję
Robert Latusek Lekarz na OIOM-ie
Jan Tomaszewicz Lekarz
Anna Kramarczyk Właścicielka zegara
Piotr Beluch Policjant w mieszkaniu Bednarka
Marta Zięba Kelnerka
Marek Kędzierski
Arkadiusz Cyran
Arkadiusz Tomankiewicz
Tomasz Krajewski
Tomasz Orpiński
Robert Dudzik
Arkadiusz Orpiński
Beata Rynkiewicz Urzędniczka
Lech Gwit Kołodziejski
Zuzanna Helska Kołodziejska
Piotr Kondrat Gromek, uczestnik pogrzebu Chełsta
Krzysztof Rogacewicz Kalinowski
Marcin Wędołowski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *