Kobieta z wydm / Suna no Onna (1964)

  • Gatunek: Dramat
  • Rok: 1964
  • Czas trwania: 2 godz. 27 min.
  • Tytuł oryginalny: Suna no Onna
  • Młody mężczyzna trafia do stojącej pośród wydm chatki. Mieszkająca w niej kobieta nie opuszcza swojego domu z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV
reżyseria Hiroshi Teshigahara
scenariusz Kôbô Abe
gatunek Dramat
produkcja Japonia
premiera 15 lutego 1964 (świat)
na podstawie Kôbô Abe "Kobieta z wydm" (powieść)
studio Teshigahara Productions / Toho Film (Eiga) Co. Ltd.
data produkcji 1964
tytuł oryg. Suna no Onna
inne tytuły Kobieta z wydm Polska 砂の女 Japonia Woman in the Dunes Miedzynarodowe USA Woman of the Dunes Miedzynarodowe USA Woman of the Sands Miedzynarodowe USA
Młody nauczyciel Niki Jumpei (Eiji Okada), korzystając z kilku dni wolnego, jedzie nad morze, by poświęcić się swojej pasji - entomologii. Przez wiele godzin przemierza wydmy z nadzieją, że uda mu się odkryć nowy gatunek owadów, który mógłby nazwać swoim nazwiskiem. Pochłonięty poszukiwaniami nie zauważa upływu czasu. Spotkany na jednej z wydm mężczyzna uświadamia mu, że nie zdąży już na powrotny autobus do miasta. Proponuje jednak pomoc w znalezieniu noclegu w niedalekiej wiosce. W ciemnościach docierają na miejsce. Po sznurowej drabince Jumpei schodzi do zagłębienia w wydmie. Czekająca na dole młoda kobieta (Kyôko Kishida) prowadzi go do skromnego domku, podaje kolację i rozściela posłanie. Rankiem Jumpei chce jak najszybciej opuścić miejsce noclegu, by powrócić do przerwanych poszukiwań. Niestety, sznurowa drabinka zniknęła a on zostaje uwięziony … Ascetyczny w formie dramat jest swoistą przypowieścią o trudnym dojrzewaniu człowieka do życia w społeczeństwie, o wyzbywaniu się egoistycznych pragnień i podporządkowaniu swojego „ja” dla dobra ogółu.
Młody człowiek, zbiegiem okoliczności, znajduje się w chacie ukrytej w wielkim zagłębieniu wśród wydm piasku, w towarzystwie dziewczyny samotnej, nigdy nie opuszczającej swej chaty, zajętej dzień po dniu walką z piaskiem. Walki nie można zaprzestać, ponieważ piasek grozi zagładą wiosce leżącej u stóp wydmy. Mężczyzna próbuje wydostać się z dziwnej sytuacji.
Aktor Postać
Kyôko Kishida Kobieta
Eiji Okada Entomolog Niki Jumpei
Hiroko Itô Żona Niki Jumpei (we wspomnieniach)
Kôji Mitsui
Sen Yano
Ginzô Sekiguchi
Hideo Kanze
Tamutsu Tamura
Hiroyuki Nishimoto
Kiyohiko Ichiha

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *