Kobieta z wydm / Suna no Onna (1964)

 • Gatunek: Dramat
 • Rok:
 • Czas trwania: 2 godz. 27 min.
 • Tytuł oryginalny: Suna no Onna
 • Młody mężczyzna trafia do stojącej pośród wydm chatki. Mieszkająca w niej kobieta nie opuszcza swojego domu z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Dostępne na urządzeniach:
 • IOS
 • Android
 • Windows
 • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Kobieta z wydm (1964) to japoński dramat filmowy w reżyserii Hiroshiego Teshigahary, adaptacja powieści Kōbō Abego o tym samym tytule. Film opowiada historię młodego nauczyciela entomologii, Niki Jumpeia, który trafia do chaty samotnej kobiety mieszkającej wśród wydm. Kobieta ta, znana jedynie jako „Kobieta z wydm”, każdego dnia walczy z piaskiem, który zagraża wiosce położonej u stóp wydmy. Jumpei zostaje uwięziony w chatce i stopniowo zakochuje się w Kobieta z wydm.

Fabuła

Film rozpoczyna się od przedstawienia Niki Jumpeia, młodego nauczyciela, który jest pasjonatem entomologii. Pewnego dnia Jumpei postanawia wybrać się na kilkudniową wycieczkę nad morze, aby szukać nowych gatunków owadów.

Po wielu godzinach wędrówki Jumpei zostaje zaskoczony przez zmierzch. Spotyka mężczyznę, który oferuje mu pomoc w znalezieniu noclegu w pobliskiej wiosce. Wkrótce Jumpei dociera do wsi, ale okazuje się, że jest już za późno na powrót do miasta.

Mężczyzna, który pomógł Jumpiemu, prowadzi go do chatki ukrytej wśród wydm. Chatkę zamieszkuje samotna kobieta, która oferuje Jumpiemu nocleg.

Rankiem Jumpei chce jak najszybciej opuścić chatkę, aby powrócić do swoich poszukiwań. Jednak okazuje się, że sznurowa drabinka, która prowadziła do chatki, zniknęła. Jumpei zostaje uwięziony.

Kobieta z wydm okazuje się być cichą i tajemniczą osobą. Nie opowiada Jumpiemu o sobie ani o tym, dlaczego mieszka wśród wydm. Jumpei stopniowo zaczyna się w niej zakochiwać.

Mężczyzna i kobieta spędzają kolejne dni razem, walcząc z piaskiem, który zagraża wiosce. Jumpei zaczyna rozumieć, że Kobieta z wydm jest ofiarą natury. Jej życie jest ciężkie i pełne wyrzeczeń, ale ona nie poddaje się.

W końcu Jumpeiowi udaje się uciec z chatki. Jednak nie jest w stanie porzucić Kobieta z wydm. Powraca do niej i postanawia zostać z nią na zawsze.

Analiza

Kobieta z wydm to film o wielu interpretacjach. Może być odczytywany jako przypowieść o trudnościach życia w społeczeństwie, o wyzbywaniu się egoistycznych pragnień i podporządkowaniu swojego „ja” dla dobra ogółu.

Film można również interpretować jako metaforę miłości. Jumpei i Kobieta z wydm są niczym dwa przeciwstawne światy, które się do siebie przyciągają. Ich miłość jest pełna pasji i poświęcenia, ale także trudności i wyzwań.

Film został nakręcony w ascetycznej, minimalistycznej stylistyce. Obrazy wydmy, które są symbolem natury i siły żywiołów, są niezwykle sugestywne.

Kobieta z wydm to jeden z najwybitniejszych filmów japońskich. Jest to film głęboki i poruszający, który pozostawia widza z mnóstwem refleksji.

Osiągnięcia filmowe

 • Film zdobył nagrodę główną na MFF w San Sebastián w 1964 roku.
 • Został nominowany do Złotej Palmy na MFF w Cannes w 1964 roku.
 • Został uznany za jeden z 100 najlepszych filmów wszech czasów przez Empire Magazine w 2006 roku.

Podsumowanie

Kobieta z wydm to film, który warto obejrzeć. Jest to film głęboki i poruszający, który pozostawia widza z mnóstwem refleksji.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Hiroshi Teshigahara
scenariusz Kôbô Abe
gatunek Dramat
produkcja Japonia
premiera 15 lutego 1964 (Światowa)
na podstawie Kôbô Abe (powieść)
studio Teshigahara Productions / Toho Film (Eiga) Co. Ltd.
tytuł oryg. Suna no Onna
inne tytuły Woman of the Dunes (alternatywna pisownia) Miedzynarodowe Woman in the Dunes Miedzynarodowe Woman of the Dunes Wielka Brytania Woman in the Dunes USA

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *