Klub winowajców / The Breakfast Club (1985)

  • Gatunek: Dla młodzieży Dramat Komedia
  • Rok: 1985
  • Czas trwania: 1 godz. 37 min.
  • Tytuł oryginalny: The Breakfast Club
  • Grupa uczniów pochodzących z różnych środowisk w ramach kary musi spędzić sobotę w szkole.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV
reżyseria John Hughes
scenariusz John Hughes
gatunek Dramat / Komedia / Dla młodzieży
produkcja USA
premiera 7 lutego 1985 (świat)
boxoffice $51 525 171 na świecie$45 875 171 w USA$5 650 000 poza USA
studio A&M Films (produkcja) / Channel Productions (produkcja) / Universal Pictures
data produkcji 1985
tytuł oryg. The Breakfast Club
inne tytuły Skazani na szkołę Polska Klub winowajców Polska
Piątka uczniów reprezentujących różne subkultury: dziwaczka Allison, mózgowiec Brian, kryminalista John, królowa piękności Claire i zapaśnik Andy jest zmuszona za karę spędzić ze sobą sobotni dzień. Na początku milczą, ale później z nudów zaczynają ze sobą rozmawiać i odkrywają, że ponad podziałami są do siebie podobni.
Uznany swego czasu za jeden z najlepszych filmów poruszających problem młodzieży. Akcja rozgrywa się w szkole średniej na przedmieściach Chicago. Pięcioro uczniów za różne przewinienia musi karnie odsiedzieć w sali szkolnej biblioteki całą sobotę pod nadzorem surowego nauczyciela. Doprowadzeni przez rodziców stawiają się punktualnie o siódmej rano. Mają napisać wypracowanie na temat "Kim jestem". Wspólnie spędzony czas staje się okazją do bliższego poznania się młodych ludzi pochodzących z różnych środowisk.
W jedną z sobót pięcioro uczniów musi spędzić ośmiogodzinną karę w szkole średniej. Pomimo dzielących ich różnic oraz początkowych niesnasek rodzi się między nimi nić sympatii, spotęgowana niechęcią do pilnującego ich nauczyciela. Zamiast pisać zadane im wypracowanie na temat "Kim jestem?", spędzają czas na wspólnej zabawie i przekomarzaniu się z pedagogiem.
Pewnego dnia w jednej z amerykańskich szkół dochodzi do bezprecedensowej sytuacji. Oto grupa uczniów, w której skład wchodzą: sportowiec, kujon, panienka z bogatego domu, łobuz oraz dziwaczka, dostają wspólną karę za złe zachowanie w szkole. Karą jest spędzenie w sobotę 8 godzin w szkolnej bibliotece. Ponadto grupka ma za zadanie napisać wypracowanie, zatytułowane "Kim jestem?". Wspólna kara oraz perypetie z nią związane zbliżają do siebie obce dotychczas osoby. Zaczynają one ze sobą rozmawiać, dzielić się swoimi uczuciami, problemami i fobiami. Niektórzy, oprócz zrozumienia i braterskiej więzi, odnajdą jeszcze coś: prawdziwą miłość.
Było ich pięcioro, nie mieli ze sobą nic wspólnego do czasu, kiedy przyszło im spędzić za karę sobotę w szkolnej bibliotece. Jeszcze o 7:00 rano nie mieli sobie nic do powiedzenia, ale do 16:00 otworzyli się przed sobą i zostali najlepszymi przyjaciółmi. Piątka uczniów reprezentujących różne subkultury: Dziwaczka Allison, królowa piękności Claire, kryminalista John, mózgowiec Brian i zapaśnik Andy, dla siebie stanowić będą już na zawsze Klub Winowajców.
Aktor Postać
Emilio Estevez Andrew Clark
Judd Nelson John Bender
Molly Ringwald Claire Standish
Anthony Michael Hall Brian Johnson
Ally Sheedy Allison Reynolds
Paul Gleason Richard Vernon
John Kapelos Carl
Tim Gamble Ojciec Claire
Ron Dean Ojciec Andrew
Perry Crawford Ojciec Allison
Fran Gargano Matka Allison
Mercedes Hall Matka Briana
Mary Christian Siostra Briana
John Hughes Ojciec Briana

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *